Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Srebrna szpila i kopia certyfikatu wciąż do wzięcia!

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim przekazało na aukcję 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkowe przedmioty: kopię certyfikatu potwierdzającego wpis Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz unikatową szpilę wykonaną ze srebra i krzemienia. Jeszcze przez trzy dni można licytować te unikatowe przedmioty na portalu aukcyjnym Allegro.

fot. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Certyfikat to wykonana na papierze czerpanym kopia dokumentu upamiętniające wydarzenie, jakim było wpisanie Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako 16  miejsca w Polsce, które znalazło się na tej prestiżowej liście. Jednym z obszarów wchodzących w skład wspomnianego regionu jest pole górnicze w Krzemionkach, będące pod opieką Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. 6 lipca 2019 roku podczas 43. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Baku potwierdzono unikatowość tego obszaru.

fot. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Szpila srebrna ozdobiona krzemieniem pasiastym, nawiązująca do oryginalnego zabytku kultury mierzanowickiej, to także przedmiot wyjątkowy.  Ta unikalna ozdoba może być używana jako brosza. Liczba szpil wytworzonych specjalnie dla Stałego Przedstawicielstwa RP przy UNESCO jest limitowana.

fot. Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim

Oba przedmioty przeznaczone do licytacji są pamiątką po jednym z najważniejszych wydarzeń w historii regionu i całego kraju, gdyż Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego to pierwszy zespół stanowisk archeologicznych wpisany na listę UNESCO w Polsce i zarazem pierwszy obiekt w województwie świętokrzyskim, który dostąpił tego wyróżnienia.

Aktualna cena przedmiotów wynosi 202,50 zł.

Link do licytacji poniżej:

https://allegro.pl/oferta/kopia-certyfikatu-unesco-i-szpilka-krzemionki-8846378599


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this