Znajdź nas na

PO GODZINACH

Książę-minister i jego reformy! O rodzinie Druckich-Lubeckich opowie Monika Bryła-Mazurkiewicz!

Każdy, kto choć raz był na wykładzie organizowanym przez Monikę Bryłę-Mazurkiewicz z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. wie, że po pierwsze nie są one nudne, a po drugie – przypominają o historii naszego regiony i osobach, które stały się jej częścią. Nie inaczej będzie dziś (22 stycznia) o godzinie 17.00. Tym razem prezes Centrum przypomni rodzinę Druckich-Lubeckich, która odegrała znaczącą rolę nie tylko w dziejach naszego regionu.

Monika Bryła-Mazurkiewicz fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W każdym miesiącu organizujemy wykład monograficzny, podczas którego przybliżamy nasz region świętokrzyski: jego pradzieje, historię, zabytki oraz wybitne postacie, które wniosły wkład w kulturę narodową. Wykłady te przygotowują i wygłaszają przedstawicielem lokalnego środowiska naukowego: historycy, archeolodzy, historycy sztuki, czasem regionaliści – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia Mieczysława Radwana, a także historyk. 

Przyznaje, że historią Druckich-Lubeckich zainteresowała się wiele lat temu, jeszcze w czasach studenckich. Na temat rodziny napisała także pracę magisterską. Efekt finalny, to setki godziny spędzonych w archiwach państwowych, prywatnych, a także zbiorach rodzinnych. 

Już dziś, a także w lutym,  odbędą się spotkania zadedykowane rodzinie Druckich-Lubeckich. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie  Franciszkowi Ksaweremu Drucko-Lubeckiemu, który od 1821 r. aż do wybuchu powstania listopadowego pełnił funkcję ministra rezydującego w Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu Królestwa Polskiego, stąd przeszedł do historii jako „książę-minister”. 

Pałac Druckich-Lubeckich w Bałtowie
fot. Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia Mieczysława Radwana

–  W momencie nominacji Franciszka Drucko-Lubeckiego na ministra, skarb Królestwa Polskiego był bliski bankructwa. Miał olbrzymi deficyt, nie były wypłacane pensje urzędników i żołd. W Petersburgu coraz częściej mówiło się o likwidacji Królestwa niezdolnego samodzielnie się rządzić. Dzięki zaprowadzonym przez Lubeckiego reformom, już w pierwszym roku jego urzędowania, w miejsce deficytu pojawiła się nadwyżka. Od tego momentu dochody i zapasy stale rosły, aż do 1830 r., tj. do momentu wybuchu powstania listopadowego. W historii skarbowości niewiele się chyba znajdzie takich przykładów – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Zdradza, że opowie o korzeniach księcia sięgających głębokiego średniowiecza, o jego pobycie w Korpusie Kadetów, a potem służbie w wojsku rosyjskim. Przedstawi jego działalność publiczną na Litwie i w Królestwie Polskim. 

– Nie zapomnę wspomnieć także o życiu prywatnym księcia, jego żonie i dzieciach. A trzeba wiedzieć, że książę-minister był bardzo rodzinną osobą. Niezwykle cenił pobyt na łonie rodziny. Był silnie związany z żoną i dziećmi oraz rodzeństwem, zwłaszcza dwoma siostrami: Teresą Scipio del Campo, która jednocześnie była jego teściową, oraz Józefą Pusłowską. Jeśli tylko obowiązki państwowe pozwalały, spędzał ze swoją rodziną każdą wolną chwilę. Przerwy w pracy, jeżeli już takowe w ogóle były, zapełniał pisaniem listów do domu. Korespondując z bliskimi, spisywał całą litanię szczegółowych pytań o swoje pociechy: Gucię, Julkę, Józia, Welcię, Sewerynkę, Olesia. Był czuły dla wszystkich swoich dzieci, ale najwięcej przywiązania zawsze odczuwał do najmłodszego syna Jasia, który zmarł wkrótce po narodzinach, tuż przed wybuchem powstania listopadowego – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Spotkanie, które zorganizowane zostanie w lutym będzie poświęcone potomkom księcia-ministra Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego, jego dzieciom, wnukom i prawnukom, którzy związali swe losy z naszym regionem. Swoje rezydencje mieli w Brzóstowej, Bałtowie, Rudzie Kościelnej, Małachowie, Łysowodach.

Wykład już tradycyjnie odbędzie się w ODS „Malwa”. Początek godz. 17.00. Wstęp wolny!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dom Kultury w Ćmielowie będzie musiał zrezygnować z realizacji niektórych wydarzeń? Sześciu radnych sprzeciwiło się bowiem zmianie w statucie!

FAKTY

Wjechała w ścianę sklepu! Była pod wpływem alkoholu!

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów!

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. zawsze hojnie wspierała ostrowiecki szpital?

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this