Joanna Borkowska przypomina, że świadczenie jest jednorazowe, a jego wysokość wynosi 3000 zł.
– Po nowelizacji ustawy jedno świadczenie przysługuje na jeden adres. Dla przykładu, jeżeli dwie rodziny zamieszkują w jednym domu jednorodzinnym, to tylko jednej przysługuje dodatek węglowy i decyduje tu kolejność zgłoszeń. Czasami zdarzają się takie sytuacje, zwłaszcza w przypadku starych kamienic, że pod jednym numerem są trzy źródła ciepła, nie są jednak wyodrębnione poszczególne mieszkania, a lokatorzy mieszkają pod jednym adresem. Niestety po nowelizacji ustawy dodatek otrzyma tylko ta rodzina, która jako pierwsza złoży wniosek, oczywiście spełniając kryteria – wyjaśnia Joanna Borkowska.
W piątek (30 września) podjęta została przez radnych Rady Miejskiej w Ćmielowie uchwała w sprawie zmian w budżecie. Od tego momentu możliwe jest wypłacanie świadczeń.
Joanna Borkowska podkreśla, że sam wniosek jest bardzo prosty, jednak składając go najlepiej mieć przy sobie numer rachunku bankowego. To przyśpiesza wypłacanie świadczenia. Wniosek można złożyć zarówno za pomocą ePUAP, trzeba pamiętać jednak nie tylko o podpisaniu samego wniosku, ale i dołączonych do niego załączników, można go również wypełnić na miejscu – w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ćmielowie.
– Od 26 września przyjmujemy też wnioski na inne możliwości opalania, innym rodzajem paliw, jak pellet, drewno, gaz LPG. Podkreślam szczególnie ten gaz LPG, ponieważ do naszego ośrodka przychodzi mnóstwo osób zaskoczonych, że nie otrzymało dodatku. Muszą mieć jednak zbiornik na gaz LPG – podkreśla Joanna Borkowska.
Dodaje, że dotychczas rozpatrzono pozytywnie 1629 wniosków. Wciąż spływają nowe, które składać można do 30 listopada 2022 roku.
Gmina Ćmielów na wypłatę świadczenia otrzymała w dwóch transzach w sumie 4 984 740 zł.