Znajdź nas na

GMINA ĆMIELÓW

Stanisław Jacek Machała: Muzyka towarzyszy mi przez całe życie! W swojej kolekcji ma blisko 300 instrumentów! [FOTO, VIDEO]

W swojej kolekcji ma blisko 300 instrumentów z różnych zakątków świata: 200-letnią gitarę austriackiej produkcji, lutnię arabską, pokrytą kozią skórą, instrument zaklinacza deszczu z Afryki, a także hindusko-perski instrument zwany sitar, który usłyszeć można w utworach Beatlesów: „Norwegian Wood” oraz „Love You To”, czy The Rolling Stones – „Paint It Black”. Mowa o Stanisławie Jacku Machale z Ćmielowa, który przez życie idzie w rytmie muzyki. – Jeszcze w czasach szkoły średniej miałem trzy instrumenty: trąbkę, skrzypce i mandolinę, a później po prostu w ramach takich ciekawości i chęci pozyskiwania następnych instrumentów, to około 15 lat temu zacząłem je zbierać. Były to instrumenty uszkodzone, które zacząłem naprawiać. Do dziś są ze mną moje pierwsze instrumenty. Mam do nich wielki sentyment – wyjaśnia Stanisław Machała

Stanisław Jacek Machała. Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Urodził się na Powiślu, w gminie Koprzywnica, w miejscowości Krzcin. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, jednak dość wcześnie zmarli. 

– Miałem 14 lat, gdy zmarła mama, a 18 jak zmarł tato.  Pamiętam mamę, która pięknie śpiewała i tatę, który grał na harmonii. Po śmierci rodziców zajęła się mną siostra, udało mi się ukończyć szkoły i usamodzielnić się – wspomina Stanisław Jacek Machała. 

Ukończył liceum pedagogicznego w Sandomierzu,  gdzie po raz pierwszy spotkał się z muzyką, a dokładnie z nauką  gry na instrumencie, z przedmiotami muzycznymi, gdyż były to w tej szkole przedmioty obowiązkowe. Podkreśla, że dużą rolę w ukształtowaniu się jego gustu muzycznego  odegrał  profesor Eugeniusz  Lupa,  który zauważył, że ma zdolności muzyczne.

– Włączał mnie do zespołów: mandolinistów,  do chóru szkolnego, do rozrywkowego zespołu szkolnego. Dodatkowo wybrał mnie do nauki gry na trąbce, no i oczywiście wtedy jeszcze należałem do chóru ziemi sandomierskiej – wyjaśnia mieszkaniec Ćmielowa. 

Ukończył  studium nauczycielskie w Kielcach na kierunku wychowanie muzyczne. 

Stanisław Jacek Machała
Foto: Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Poszedłem do Szkoły Podstawowej w Jałowęsach, tam pracowałem, jako nauczyciel, ucząc muzyki i nie tylko, ponieważ innych przedmiotów też. Po likwidacji tej szkoły, pracowałem w tym samym budynku  w ośrodku specjalnym dla dzieci o upośledzeniu umysłowym w stopniu lekkim.  Zostałem też dyrektorem tej placówki i pracowałem przez 9 lat na tym stanowisku. Później przeszedłem do pracy w Domu Dziecka w Małachowie i tam na stanowisku dyrektora przepracowałem 13 lat. Jednak od czasów ukończenia liceum pedagogicznego  muzyka była towarzyszem mojego życia – wyjaśnia.

Wraz z kolegami z Krzcina założył zespół muzyczny o nazwie „Impuls”. Podkreśla, że jako młodzi ludzie grali muzykę rozrywkową na imprezach okolicznościowych. Stanisław Jacek Machula grał też przez 14 lat w  zespole muzycznym  „Trojanie” w Opatowie. 

– To też była muzyka rozrywkowa, graliśmy na „Choinkach”, na zabawach, na weselach. Była to dla mnie taka odskocznia od codziennej pracy z dziećmi. Placówki  takie, jak domy dziecka, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, to są placówki opieki całodobowej. Piastując to stanowisko, była to  jednak troszeczkę męcząca praca.  To są specyficzne miejsca. Sama gra, wyjazdy, występy, powodowało, że zmieniałem choć na chwilę klimat  i mogłem się zregenerować – dodaje.  

Ukończył też  studia wyższe na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku pedagogika specjalna o specjalnościach tyflopedagog i oligofrenopedagog. 

Kolekcja Stanisława Jacka Machały jest imponująca
Foto: Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Pracując, należałem  także do chórów nauczycielskich. Do chóru nauczycielskiego w Opatowie, w Ożarowie, a później, gdy przeszedłem już na emeryturę, zapisałem się do Chóru nauczycielskiego „Coro Cantorum” w Ostrowcu Św., a także do Zespołu Ludowego „Kunowianie”. Założyłem także zespół śpiewaczy dla osób starszych o nazwie „Jutrzenka” – wspomina Stanisław Jacek Machała. .

Przyznaje, że muzyka towarzyszyła mu od zawsze.      

– Jeszcze w czasach szkoły średniej miałem trzy instrumenty: trąbke, skrzypce i mandolinę, a póżniej po prostu w ramach ciekawości świata i chęci pozyskiwania następnych instrumentów,  około 15 lat temu zacząłem je zbierać. Były to instrumenty uszkodzone, które zacząłem naprawiać. Przywracać z powrotem do życia.  Udawało się. Wiele tych instrumentów udało się naprawić. Magazynowałem  je, składałem. Przez lata udało mi się pozyskać zbiór instrumentów z całego świata: z Afryki, Ameryki, Europy i Azji. W tej chwili jest to dość szeroki wachlarz instrumentów strunowych, perkusyjnych, dętych, smyczkowych i szarpanych – tłumaczy. 

W sumie jest ich około 300. 

– Jeżeli chodzi o najstarszy instrument w mojej kolekcji, to jest to gitarka, najprawdopodobniej produkcji austriackiej. Jest to jedna z pierwszych gitar produkowanych w ogóle w Europie, licząca sobie około 200 lat. Instrument, który jest muzycznie sprawny, a jednocześnie antyk i eksponat muzealny. Gitara nie jest sygnowana, ale jest jedną z cenniejszych w mojej kolekcji – wyjaśnia muzyk.  

Podobna do niej jest inna z gitar z  kolekcji, jednak produkcji francuskiej.

– Brakuje jej strun, w tej chwili nie są założone. To są niepozorne gitary, ale ciekawe z racji swojego wieku. Takim lokalnym instrumentem, też bardzo ciekawym, są wykonane  przez pana Niedbałę,  stolarza z naszej gminy –  skrzypce. Te, które mam w swoim zbiorze są przedwojenne – mówi.   

W jego kolekcji znajdują się też egzotyczne instrumenty, jak lutnie arabskie, zwane – kora.

W kolekcji muzyka z Ćmielowa znajduje się także przedwojenne skrzypce
Foto: Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Pudło rezonansowe mają wykonane z dyni, pokryte skórą kozią,  do tego dodane struny. Ozdobione muszelkami, są instrumentami  wykonywanymi  ręcznie. Każdy mógł dla siebie taki instrument wykonać. Takie małe rękodzieła. W kolekcji mam też skrzypce arabskie, których pudło rezonansowe wykonane jest z pancerza żółwia. Próbowałem kiedyś na nich grać, ale to są bardzo proste instrumenty, typowo ludowe – tłumaczy. 

Muzyk ma też w swojej kolekcji instrument zaklinacza deszczu Z Afryki, choć przyznaje, że jego właściwości nigdy nie przetestował, ale wydaje przyjemny dla ucha szum.

– Wszystko przez to, że zrobiony jest z bambusa, a w środku są nasiona, które szeleszczą. Mam też . instrument hindusko-perski zwany  sitar, można o nim powiedzieć, że jest to narodowy instrument Indii. Spopularyzował go w Europie zespół The Beatles. Był użyty m.in. w utworach „Norwegian Wood” oraz „Love You To”. Inni znani wykonawcy europejscy, którzy zastosowali sitar to  The Rolling Stones w utworze „Paint It Black”, czy  Traffic w „The Pretty Things”.  

W kolekcji ma także harfę arabską.

Kolekcja liczy blisko 300 instrumentów
Foto: Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Jest także lutnia arabska i mandocello, które charakteryzuje się tym, że ma podwójną deskę górną. jest bardzo dobrze wykonane. Coś pomiędzy gitarą, a mandolą – dodaje. 

W kolekcji muzyka z Ćmielowa jest mnóstwo mandolin, bałałajek, czy gitar. 

– Jednak Szczególnie cennym instrumentem jest ten,z którym spędzałem całe życie. W moim przypadku  to trąbka. To był instrument, na którym mogłem grać w zespole i dodatkowo jeszcze mogłem mieć z tego profity. Bardzo przyzwyczaiłem się do tego instrumentu i służy mi on przez całe życie. Teraz ze względu na to, że mój stan zdrowia już jest słaby, więc nie mogę na nim grać – wyjaśnia.

W swojej kolekcji ma także dwa pozostałe instrumenty, od których zaczęła się jego przygoda z muzyką: mandolinę  i skrzypce skrzypce.

– Muzyka jest dla mnie czystą przyjemnością. Skorzystałem bardzo wiele w moim życiu z powodu tego, że żyłem z muzyka na co dzień. Poznałem wielu ludzi, dawało mi to dużo satysfakcji i znajomości – przyznaje. 

Muzyka pomogła mu  także w pracy z osobami niepełnosprawnymi. 

Foto: Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Dzieci szczególnie niepełnosprawne umysłowo mają potrzebę uczestniczenia w tańcu, muzyce, śpiewie.  Pracując  z nim nauczyłem chłopców grać na werblach i fanfarach. Pięcioosobowy zespół grał sygnały, hejnały. Był to jedyny zespól fanfarzystów w woejwództwie swiętowkrzyskim. Inny chłopiec lubił śpiewać. Potem gdy dorósł nauczył się grać na pianinie, organach,. Do dziś gra w domu pomocy pod pod Ożarowem – przypomina. 

Przyznaje, że muzyka rozładowywała też agresję w ośrodkach socjoterapeutycznych, w których pracował. 

–  Dzieci nadpobudliwe, mają problemy z utrzymaniem emocji i wtedy jeżeli się ich odpowiednio włączy do zajęć muzycznych, to ta agresja wygasa. Przechodzą na inny sposób zachowania – dodaje Stanisław Machała.

Podkreśla, że nie zamierza zaprzestać w kolekcjonowaniu instrumentów. Kupuje  je na bazarach, giełdach staroci, albo w internecie. Mieszkańcy okolicznych miejscowości i gmin również  chętnie oddają mu swoje  instrumenty.

– Mówią wtedy, że są pewnie, że oddają je w dobre ręce – podsumowuje. 

Foto: Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Jacek Machała-15
NaOSTROinfo Jacek Machała-15

NaOSTROinfo Jacek Machała-31
NaOSTROinfo Jacek Machała-31

NaOSTROinfo Jacek Machała-30
NaOSTROinfo Jacek Machała-30

NaOSTROinfo Jacek Machała-27
NaOSTROinfo Jacek Machała-27

NaOSTROinfo Jacek Machała-26
NaOSTROinfo Jacek Machała-26

NaOSTROinfo Jacek Machała-25
NaOSTROinfo Jacek Machała-25

NaOSTROinfo Jacek Machała-24
NaOSTROinfo Jacek Machała-24

NaOSTROinfo Jacek Machała-23
NaOSTROinfo Jacek Machała-23

NaOSTROinfo Jacek Machała-22
NaOSTROinfo Jacek Machała-22

NaOSTROinfo Jacek Machała-21
NaOSTROinfo Jacek Machała-21

NaOSTROinfo Jacek Machała-20
NaOSTROinfo Jacek Machała-20

NaOSTROinfo Jacek Machała-19
NaOSTROinfo Jacek Machała-19

NaOSTROinfo Jacek Machała-18
NaOSTROinfo Jacek Machała-18

NaOSTROinfo Jacek Machała-17
NaOSTROinfo Jacek Machała-17

NaOSTROinfo Jacek Machała-16
NaOSTROinfo Jacek Machała-16

NaOSTROinfo Jacek Machała-32
NaOSTROinfo Jacek Machała-32

NaOSTROinfo Jacek Machała-14
NaOSTROinfo Jacek Machała-14

NaOSTROinfo Jacek Machała-13
NaOSTROinfo Jacek Machała-13

NaOSTROinfo Jacek Machała-12
NaOSTROinfo Jacek Machała-12

NaOSTROinfo Jacek Machała-11
NaOSTROinfo Jacek Machała-11

NaOSTROinfo Jacek Machała-10
NaOSTROinfo Jacek Machała-10

NaOSTROinfo Jacek Machała-9
NaOSTROinfo Jacek Machała-9

NaOSTROinfo Jacek Machała-8
NaOSTROinfo Jacek Machała-8

NaOSTROinfo Jacek Machała-7
NaOSTROinfo Jacek Machała-7

NaOSTROinfo Jacek Machała-6
NaOSTROinfo Jacek Machała-6

NaOSTROinfo Jacek Machała-5
NaOSTROinfo Jacek Machała-5

NaOSTROinfo Jacek Machała-4
NaOSTROinfo Jacek Machała-4

NaOSTROinfo Jacek Machała-3
NaOSTROinfo Jacek Machała-3

NaOSTROinfo Jacek Machała-2
NaOSTROinfo Jacek Machała-2

NaOSTROinfo Jacek Machała-1
NaOSTROinfo Jacek Machała-1

NaOSTROinfo Jacek Machała-37
NaOSTROinfo Jacek Machała-37

NaOSTROinfo Jacek Machała-36
NaOSTROinfo Jacek Machała-36

NaOSTROinfo Jacek Machała-35
NaOSTROinfo Jacek Machała-35

NaOSTROinfo Jacek Machała-34
NaOSTROinfo Jacek Machała-34

NaOSTROinfo Jacek Machała-33
NaOSTROinfo Jacek Machała-33

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this