Znajdź nas na

FAKTY

Sutkowski: wirus brytyjski ma o 30 proc. większą zarażalność, ale reaguje na szczepionki!

Brytyjski wariant koronawirusa ma o około 30 proc. większą zarażalność, ale reaguje na wszystkie dostępne na rynku europejskim szczepionki – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych lek. med. Michał Sutkowski.

Warszawa, 29.01.2021. Koronawirus w Polsce. Akcja szczepień seniorów powyżej 80. roku życia w Szpitalu Południowym w Warszawie, 29 bm. W poniedziałek 25 bm. ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 80 lat. (ls/doro) PAP/Leszek Szymański

W Polsce potwierdzono dotąd osiem przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa.

Mówiąc o tej odmianie wirusa Sutkowski wskazał PAP, że wirus ten ma większą zarażalność o około 30 proc., ale – mówił – działają na niego wszystkie szczepionki dostępne na rynku unijnym.

„Nie można jednak powiedzieć tego samego o wariancie południowoafrykańskim, bo według dotychczasowych badań ten gorzej reaguje na szczepionki” – zauważył ekspert. Wyjaśnił, że szczególnie chodzi o szczepionkę firmy AstraZeneca. „Trzeba zrobić więcej badań, na razie ciężko mówić też o pełnych danych” – dodał.

„Wariant brytyjski jest już na pewno w co najmniej 60 krajach, w Polsce stanowi 5 proc., jeśli nie więcej i ta ilość będzie rosła. W wielu krajach stanowi on już kilkanaście, kilkadziesiąt proc. wszystkich zakażeń” – tłumaczył Sutkowski. Dodał jednocześnie, że „na razie, poza pojedynczymi przypadkami, wariant południowoafrykański jest raczej niestwierdzany w Europie”.

Monitoring zmienności oraz ewolucji wirusa SARS-CoV-2 w Polsce jest prowadzony przez Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt powstał w odpowiedzi na zgłoszoną przez Ministerstwo Zdrowia potrzebę realizacji ogólnopolskiego badania geno-epidemiologicznego wariantów genetycznych SARS-CoV-2, jak również konieczność monitorowania zagrożenia, jakie mogą stwarzać nowe warianty genetyczne wirusa, w szczególności dla efektywności szczepień przeciw COVID-19. Uruchomiła go Agencja Badań Medycznych. Liderem projektu jest prof. Krzysztof Pyrć – kierownik Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. (PAP)

Autor: Dorota Stelmaszczyk

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Lech Łodej: Prognozy są alarmujące, przygotowujemy się do „wielkiej wody”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this