Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyscy „terytorialsi” w gotowości! W razie zagrożenia powodzią lub podtopieniami, ruszą z pomocą!

Żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w razie zagrożenia podtopieniami są gotowi nieść pomoc. Monitorują sytuację hydrologiczną, dokonują przeglądu sprzętu i współpracują ze strażą pożarną.

24.05.2019 - Zawichost 10 BOT Podtopienia Zawichost Fot. DWOT

Rosnąca temperatura i możliwe zagrożenie powodziowe w regionie wzmogły czujność żołnierzy 10. ŚBOT.

Żołnierze brygady dysponują sprzętem takim jak: pompy dużej wydajności, łodzie, drony, agregaty prądotwórcze, piły spalinowe, filtry wody, zestawy oświetleniowe oraz kombinezony do pracy w wodzie. Sprzęt ten został już sprawdzony między innymi w działaniach przeciwpowodziowych w maju 2019 roku gdy Wisła pokazała swoje groźne oblicze. 

Wszystkie pododdziały dokonały przeglądu sprzętu do działań przeciwpowodziowych. W gotowości są zespoły interwencyjne, które przed wejściem wojska do akcji mają za zadanie dokonywać rozpoznania i wskazywać jakie siły i sprzęt będą niezbędne do działań. Charakter i rodzaj wsparcia społeczności lokalnej będzie zależał od skali potrzeb oraz decyzji i ustaleń między dowódcą brygady a Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Udział żołnierzy WOT w działaniach kryzysowych, a także zaangażowanie  w akcje poszukiwawcze uwidoczniły potrzebę wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych. Zapewniają one możliwość prowadzenia rozpoznania z powietrza oraz na dokładną obserwację z powietrza stanów rzek.

Wielokrotne wspólne szkolenia terytorialsów ze strażakami pozwoliły na zwiększenie kompetencji, wiedzy i umiejętności w zakresie przeciwdziałania klęskom żywiołowym.

Przypomnijmy, że misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this