Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyski Mikołaj dla polonijnych dzieci z Winniczyzny 2021!

30 paczek z akcesoriami i gadżetami multimedialnymi trafi w ramach akcji mikołajkowej do dzieci polonijnych mieszkających w obwodzie winnickim na Ukrainie. To swoiste podziękowanie za aktywność polonijną i za działania na rzecz kształtowania dobrego imienia Polski za granicą oraz wzmacniania polskiej tożsamości narodowej.

Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

„Świętokrzyski Mikołaj dla polonijnych dzieci z Winniczyzny 2021” to organizowana przez samorząd województwa świętokrzyskiego akcja mająca na celu wyróżnić dzieci polskiego pochodzenia, mieszkające w obwodzie winnickim na Ukrainie, szczególnie zaangażowane w kultywowanie tam polskiej tradycji i kultury. Paczki, zawierające akcesoria i gadżety multimedialne, opaski smart, ciekawe wydawnictwa edukacyjne oraz słodycze pomogli spakować marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.

O akcji mówi Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

– Paczki otrzymają dzieci, które angażowały się w działalność krzewienia polskości za granicami kraju. Cieszę się, że są Polacy, którzy, mieszkając na Ukrainie, pielęgnują polskość nie tylko w języku i zwyczajach, ale przede wszystkim w sercu, że czują się Polakami. To ich przywiązanie do polskości poza granicami kraju potwierdza silną więź z ojczyzną. Polska kultura i tradycje są ważnym elementem tożsamości narodowej, a ich kultywowanie jest w gestii każdego z nas – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Jest to wspaniała akcja, która, mam nadzieję, będzie kultywowana w kolejnych latach. Samorząd województwa wspiera dzieci polonijne, które mieszkają w obwodzie winnickim, które uczą się w polskich szkołach i które – co najważniejsze – na co dzień cały czas podkreślają swoją polskość, dbają o tradycję w szkole i u siebie w domu – zaznaczył Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Paczki wkrótce trafią do 30 dzieci uczęszczających do Szkoły Nauki Języka Polskiego przy Związku Polaków im. W. Reymonta w Chmielniku, Szkoły Języka Polskiego przy Domu Polskim w Barze oraz reprezentujących Związek Polaków Winniczyzny. Akcję przygotowania i przekazywania prezentów koordynuje Departament Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this