Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: komisja zbada przyczyny powstania 200-metrowgo osuwiska koło Iwanisk!

Specjalnie powołana komisja wyjaśni przyczyny powstania około 200-metrowego osuwiska w miejscowości Dziewiątle w gminie Iwaniska (woj. świętokrzyskie). W pobliżu kopalni piaskowca kwarcytowego zapadła się ziemia uszkadzając lokalną drogę i wodociąg.

Dziewi¹tle, 22.08.2023. Osuwisko ziemi w rejonie kopalni w miejscowoœci Dziewi¹tle (gm. Iwaniska), 22 bm. Wyrwa o d³ugoœci blisko 200 metrów i g³êbokoœci kilkunastu metrów pojawi³a siê w czwartek. W wyniku zapadniêcia terenu dosz³o do uszkodzenia drogi, wodoci¹gu oraz œwiat³owodu. (amb) PAP/Piotr Polak

„Osuwisko powstało w pobliżu kopalni, szkody dotyczą kilku działek gospodarczych. Na całe szczęście ziemia zapadła się w miejscu, gdzie nie było budynków i nikomu nic się nie stało” – powiedział PAP burmistrz Iwanisk, Marek Staniek.

Niestety wskutek zapadnięcia się ziemi została uszkodzona droga gminna łącząca miejscowości Łagowica Nowa i Dziewiątle. Zniszczony został także wodociąg – problem z dostępem do bieżącej wody ma 12 gospodarstw. „Dostarczamy mieszkańcom wodę pitną butelkowaną i gospodarczą w beczkowozach. Najpóźniej do końca tygodnia uruchomimy alternatywne połączenie bieżącej wody z innej nitki wodociągu” – dodał samorządowiec.

Burmistrz Iwanisk poinformował, że okoliczności powstania osuwiska ma wyjaśnić specjalnie powołana komisja. O pomoc poproszono m.in. ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W związku ze zdarzeniem zawiadomiony został także nadzór budowlany i urząd górniczy. „Inspektorzy prowadzą oględziny na miejscu, zbieramy materiał dowodowy, wykonywane są pomiary” – powiedziała PAP Marzena Rabiasz, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach.

Skala zjawiska jest dość duża – szczelina ma około 200 metrów długości. Osunięcie nastąpiło poza zakładem górniczym, ale ze skutkami także w samej kopalni, gdzie również powstała kilkumetrowa szczelina. Wydałam decyzję, żeby wstrzymać prace w rejonie zakładu, gdzie doszło do osuwiska. Teren został zabezpieczony” – zaznaczyła.

„Na razie trudno podać przyczyny tego zjawiska i czy ma to związek z robotami górniczymi” – dodała dyrektor.

We wtorek miejscowość, gdzie doszło do osuwiska, odwiedził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. „Władze lokalne zareagowały w sposób prawidłowy, zabezpieczając teren” – zaznaczył wojewoda.

„Czas na oceny, co się wydarzyło, nastąpi niebawem. Eksperci zbadają teren i przedstawią raport. W tej chwili bezpieczeństwo mieszkańców jest zachowane, jak i zachowana jest komunikacja z poszczególnymi miejscowościami” – dodał. (PAP)

autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ apiech/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this