Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie na siódmej pozycji w kraju! RPO na finiszu!

Siódme miejsce regionu świętokrzyskiego w kraju w wydatkowaniu unijnych funduszy na koniec września. Utrzymujemy dobrą pozycję i nie zwalniamy tempa, mimo pandemii koronawirusa, która stawia przed Regionalnym Programem Operacyjnym nowe wyzwania.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Realizacja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 jest już na finiszu. Kontraktacja na koniec września wyniosła 86,7 proc., a to daje nam w ogólnopolskim rankingu siódmą pozycję. Ogółem liczba wszystkich umów na dofinansowanie z RPOWŚ 2014-2020 wynosi 2550, a łączna wartość unijnego wsparcia, która powędrowała do beneficjentów, to 5 mld 160 mln zł.

W trzech osiach priorytetowych – Sprawne usługi publiczne, Włączenie społeczne i walka z ubóstwem oraz Rozwój miast i aktywne społeczeństwo – kontraktacja przekroczyła 95 proc. Równie wysoka, bo przekraczająca 90 proc., jest kontraktacja w osiach: Nowoczesna komunikacja oraz Dziedzictwo naturalne i kulturowe.

– Pandemia stawia przed Regionalnym Programem Operacyjnym nowe wyzwania związane ze wspieraniem gospodarki naszego regionu – podkreśla Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

– Warto dodać, że od początku września do pierwszych dni października dokonano 171 płatności na rzecz beneficjentów, realizujących projekty w ramach RPOWŚ 2014-2020 na kwotę ogółem 80 mln zł – mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

W obliczu kryzysu ekonomicznego oraz przyspieszającej pandemii COVID-19 niezwykle ważne są działania związane ze wsparciem inwestycyjnym świętokrzyskich przedsiębiorstw oraz udzielaniem temu sektorowi preferencyjnych pożyczek. I tu z pomocą przychodzą unijne środki, z których na ten cel przeznaczono aż 231 mln zł z Osi Priorytetowej 2 Konkurencyjna Gospodarka. Również w ramach tej osi wygospodarowano 44 mln zł na dwie transze dotacji obrotowych oraz 10 mln zł na vouchery na doradztwo dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw poszkodowanych przez pandemię koronawirusa.

Priorytetem jest także ochrona zdrowia i życia mieszkańców, stąd decyzja Zarządu Województwa o uruchomieniu pakietu unijnego wsparcia dla placówek służby zdrowia i innych jednostek zaangażowanych w zwalczanie COVID-19 na zakup niezbędnego sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej czy przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych w szpitalach.

– Oczywiście przekazujemy również inne środki unijne, niezwiązane z działaniami zapobiegającymi skutkom COVID-19. Mam tu na myśli m.in. realizację projektów społecznych, jak również służących rewitalizacji gmin, termomodernizacji budynków użyteczności publicznej czy wymianie oświetlenia – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.  I jak podkreśla: – Naszym priorytetem jest utrzymanie dobrego tempa wydatkowania unijnych środków, przy jednoczesnym takim ich ukierunkowaniu, by wspierały działania służące ograniczeniu negatywnych skutków epidemii.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 17 nowych zakażeń, 6 ozdrowień!

FAKTY

Adam Karolik: Nie przesadzę jeśli powiem: „padamy na pysk”! Brakuje personelu, przybywa zakażonych pacjentów!

FAKTY

Mieszkał w nim dyrektor cukrowni, gościły elity, dziś niszczeje na oczach władz! Czy „pałac administratora” w Częstocicach podzieli losy willi przy Wardyńskiego lub domu Heinego?

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 639 zakażeń i 4 zgony!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this