Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Ponad 240 mln zł na remonty dróg z RFRD!

Pond 240 mln zł otrzyma w tym roku województwo świętokrzyskie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozyskane środki pozwolą na budowę bądź modernizację 150 km dróg.

Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk podpisał we wtorek umowy na dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg inwestycji drogowych w regionie. Wsparcie uzyskały 174 zadania (128 gminnych i 46 powiatowych).

Gmina Chęciny na realizację pięciu inwestycji otrzymała 10 mln zł. 4 mln zł przeznaczonych zostanie na przebudowę ponad 2-kilometrowego odcinka drogi powiatowej Ostrów–Wolica. Dofinansowanie otrzymały również droga Siedlce–Wojkowiec, budowa łącznika między ulicą Białego Zagłębia w Chęcinach a położonymi w pobliżu przychodnią lekarską i przedszkolem oraz dwie drogi na osiedlu Skiby w stolicy gminy.

„Całkowita wartość tych wszystkich zadań to ponad 15 mln zł. Ich realizacja poprawi jakość dróg, wpłyną na bezpieczeństwo mieszkańców i przyczynią się do rozwoju miasta i całej gminy. Już w najbliższych dniach na wszystkie te inwestycje ogłosimy przetargi” – podkreślił burmistrz Chęcin Robert Jaworski.

Do gminy Masłów na budowę trzech odcinków dróg (Masłów I, Masłów II, Wola Kopcowa) o łącznej długości 1,2 km, trafi 800 tys. zł. „To będą utwardzone drogi wraz z poboczami, przy dwóch z nich powstaną rowy odwadniające. Ten fundusz to duże wsparcie dla samorządów, od lat korzystamy Z tego dofinasowania. Pozwala nam to na realizację oczekiwań mieszkańców” – powiedział PAP wójt gminy Tomasz Lato.

Gmina Piekoszów otrzymała 1,9 mln zł na inwestycję drogową w miejscowości Jaworznia. „To będzie całkowita przebudowa tej drogi o długości 600 metrów, łącznie z jezdnią, odwodnieniem i chodnikami. Całość inwestycji powinna zamknąć się kwotą około 2,4 mln zł, przy 80-procentowym dofinasowaniu. Pozwoli nam to zaoszczędzić własne środki i przeznaczyć je na inne cele” – zaznaczył burmistrz Piekoszowa Zbigniew Piątek.

Gmina Lipnik za otrzymane dofinansowanie (1,2 mln zł) na budowę dwóch dróg: Sternalice–Kunów i w miejscowości Studzianki Męczennice. „Łączna długość tych dróg to ponad 3,5 km. Te inwestycje były już od dłuższego czasu oczekiwane przez mieszkańców. Poprawią w znacznym stopniu ich bezpieczeństwo i przyczynią się do rozwoju gminy” – powiedział PAP wójt Andrzej Grządziel.

W ramach tegorocznego naboru do regionu trafu ponad 242 mln zł (145,6 mln zł do gmin, 97 mln zł do powiatów). Łącznie dofinansowaniem zostanie objętych 150 km dróg. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this