Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Przekroczone stany ostrzegawcze na czterech rzekach regionu!

Ostrzeżenie o wezbraniu wód wydał w czwartek dla województwa świętokrzyskiego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stany ostrzegawcze przekroczone są obecnie na czterech rzekach: Białej Nidzie, Nidzie, Łagowicy i Czarnej Włoszczowskiej. Na razie nie ma jednak zagrożenia powodziowego.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Ostrzeżenie drugiego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczy zlewni Kamiennej, Pilicy, Nidy, Wiernej Rzeki, Czarnej Nidy, Bobrzy i Czarnej Włoszczowskiej. Meteorolodzy zaznaczają, że w związku ze spływem wód opadowych prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, przy aktualnie przekroczonych stanach umownych, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych.

Alert obowiązuje do piątku do godz. 12, a prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk oceniono na 90 proc.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Robert Lewicki powiedział PAP, że stany ostrzegawcze przekroczone są na czterech rzekach regionu.

W Mniszku na Białej Nidzie poziom wody wynosi obecnie 275 cm i o 5 cm przekracza stan ostrzegawczy (stan alarmowy 310 cm). Na Nidzie w Pińczowie stan ostrzegawczy został przekroczony o 10 cm, ale do stanu alarmowego brakuje jeszcze 50 cm. Na Łagowicy w przysiółku Mocha poziom wody wynosi 402 cm (stan ostrzegawczy 370 cm, alarmowy 420 cm). W Januszowicach na Czarnej Włoszczowskiej stan ostrzegawczy przekroczony został o 74 cm (do alarmowego brakuje tylko 6 cm).

„Mimo przekroczenia stanów ostrzegawczych, na razie na żadnej rzece nie ma zagrożenia powodziowego” – zaznaczył dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this