Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Sejmik nie przyjął budżetu na 2024 rok!

Sejmik województwa świętokrzyskiego nie przyjął w czwartek budżetu na 2024 rok. Przeciw zagłosowało 13 radnych, „za” było 12, a pięcioro nie wzięło udziału w głosowaniu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski (PiS) przekonywał, że przygotowany budżet jest „ambitny i proinwestycyjny”. Projekt przyszłorocznego budżet przygotowany przez samorząd województwa zamykał się kwotą ponad 1,5 mld zł. Na inwestycje zaplanowano ponad 830 mln zł.

Krytycznie o planie finansowym mówili radni opozycji, która w ostatnich miesiącach zyskała większość w sejmiku.

Szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego Andrzej Swajda ocenił, że zarząd województwa od pięciu lat nie wykorzystuje szans. „Wszystkie budżety były ambitne, a na koniec zmniejszaliśmy zwłaszcza wydatki majątkowe. Co roku (budżety) były rekordowo wysokie m.in. ze względu na inflację, kwestią pozostaje jaka jest siła nabywcza tego budżetu” – mówił.

Wskazywał, że od 2018 roku w urzędzie zatrudniono dodatkowo 46 osób. „Okazuje się także, że w urzędzie marszałkowskim prowadzone są wydatki, które bulwersują. Kadra kierownicza otrzymała (w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku) 700 tys. zł nagród” – wskazywał. „Bawcie się na własny rachunek” – dodawał, zapowiadają, że nie poprze budżetu.

Do kwestii nagród odniosła się także radna niezrzeszona Agnieszka Buras, która podkreślała, że „jest zszokowana wysokością nagród”. „To jest po prostu niegodziwe, są granice chciwości” – mówiła.

Z kolei przewodniczący sejmiku Arkadiusz Bąk krytykował, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano jedynie 5,7 mln zł na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska. Mówił, że „nie mam ochoty popierać kolejnego papierowego tygrysa”.

Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Bogusławki mówił, że brak poparcia dla budżetu, oznacza rezygnacje z takich projektów, jak rozbudowa bloku operacyjnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, czy wdrażanie przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii terapii komórkowej CAR-T.

Projekt budżetu poparło 12 radnych, przeciw zagłosowało 13 osób, a pięć nie wzięło udziału w głosowaniu. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ maak/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this