Starania o odzyskanie praw miejskich rozpoczęły się w 2023 roku. Rada gminy, po konsultacjach z mieszkańcami, podjęła uchwałę dotyczącą wystąpienia z wnioskiem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego, o uzyskanie statusu miasta.
W konsultacjach, które odbyły się od maja do sierpnia 2023 roku, większość mieszkańców opowiedziała się za prawami miejskimi dla Sobkowa. „Wojewoda świętokrzyski w listopadzie ubiegłego roku przekazał nasz wniosek do ministerstwa. Teraz ukazał się projekt rozporządzenia MSWiA, który mówi o tym, że jest możliwość nadania praw miejskich dla Sobkowa” – powiedział PAP wójt gminy Sobków.
Resort ma czas do końca lipca na podjęcie decyzji w tej sprawie. „Czekamy razem z mieszkańcami z niecierpliwością, ale jednocześnie ze spokojem. Jestem przekonany, że 1 stycznia 2025 roku Sobków będzie już miastem” – podkreślił Chaja.
Wójt dodał, że Sobków spełnia najważniejsze warunki konieczne do uzyskanie praw miejskich. Jest to odpowiednia infrastruktura techniczna, miejska zabudowa, a miejscowość jest w całości zwodociągowana i skanalizowana oraz przebiega przez nią sieć światłowodowa zapewniająca stałe połączenie z internetem.
Dodał, że nadanie praw miejskich to przede wszystkim wielki prestiż. „Jako miasto będziemy mieli większe możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Jeśli chodzi o pozostałą część gminy, to nadal będziemy mogli korzystać z programów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich, bo Sobków nie ma powyżej 5 tys. mieszkańców” – zaznaczył wójt.
Dodał, że status miasta ułatwi pozyskiwanie środków na przyszłe inwestycje. Wśród nich znajdują się m.in. rewitalizacja parku w Sobkowie i budowa centrum kultury.
Sobków powstał w XVI wieku. Jego nazwa pochodzi od założyciela miejscowości Stanisława Sobka, starosty małogoskiego i podskarbiego wielkiego koronnego. Prawa miejskie posiadał w latach 1563-1869. Utracił je po powstaniu styczniowym, na mocy decyzji władz carskich. Obecnie Sobków liczy 1016 osób. (PAP)
Autor: Janusz Majewski