Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Strażacy walczą z pożarem 4 hektarów lasu!

Strażacy walczą z pożarem, który objął ok. 4 hektarów lasu w Snochowicach w pow. kieleckim – poinformowała w piątek Państwowa Straż Pożarna. W akcję gaśniczą zaangażowano dwa samoloty gaśnicze i policyjny śmigłowiec Black Hawk.

Fot. mł. bryg. Mariusz Czapelski/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Końskich

PSP poinformowała, że z pożarem lasu walczy 16 zastępów straży pożarnej. W akcję gaśniczą zaangażowano dwa samoloty gaśnicze i cysternę. Działania utrudnia silny wiatr. Z kolei Komenda Głowna Policji przekazała, że do gaszenia ognia wysłany został policyjny śmigłowiec S-70i Black Hawk.

„Policyjni lotnicy i strażacy z JRG 7 Warszawa KG PSP będą wykorzystywać specjalny zbiornik na wodę, tzw. bambi bucket o poj. 3 tys. litrów” – poinformowała policja na platformie X.

Wcześniej PSP informowała o pożarze w Zaborskim Parku Krajobrazowy w woj. pomorskim.

„W działania gaśnicze zaangażowanych jest 60 strażaków, 17 samochodów straży pożarnej i dwa samoloty Lasów Państwowych” – przekazała PSP.

Fot. mł. bryg. Mariusz Czapelski/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Końskich

Przed godz. 15.00 PSP informowała, że pożar już się nie rozprzestrzenia.

W piątek rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski poinformował, że w całym kraju obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Oznacza to, że ściółka jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 proc., co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do osób przebywających na terenie części 6 województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Podkreślono w nim, że w piątek i sobotę na tych terenach obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. „Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia – dzwon na 112” – zaapelowano. (PAP)

Źródło: Świętokrzyska Policja

mchom/ joz/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this