Znajdź nas na

FAKTY

Ile zarobi nowy starosta ostrowiecki? Wątpliwości miał radny z Prawa i Sprawiedliwości?

Podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się w środę (15 maja) wątpliwości, co do wysokości wynagrodzenia nowego starosty ostrowieckiego miał Zbigniew Duda, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. – Ja nie wiem czy jest to prawidłowo, czy nie? Czy przekraczamy limity, czy nie – pytał radny. Zgodnie z oświadczeniem majątkowym z 29 lutego 2024 roku. Marzena Dębniak, były już starosta ostrowiecki za dwa pierwsze miesiące roku 2024 zarobiła 60 134,22 zł. Ile zarobi jej „następczyni”?

Agnieszka Rogalińska decyzją 13 radnych wybrana została na nowego starostę ostrowieckiego. Sesja Rady Powiatu Ostrowieckiego z 15 maja 2024 roku. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zgodnie z oświadczeniem majątkowym z 29 lutego 2024 roku (na dwa miesiące przed zakończeniem kadencji) Marzena Dębnika, starosta ostrowiecki w okresie od 1 stycznia 2024 roku do 29 lutego 2024 roku zarobiła 60 134,22 zł. Według oświadczenia majątkowego z 24 lutego 2023 roku w 2022 roku zarobiła zaś 252 046,30 zł. 

Agnieszka Rogalińska, członek Zarządu Powiatu Ostrowieckiego, a także dyrektor Centrum Rozwoju Lokalnego w oświadczeniu majątkowym złożonym na dwa miesiące przed zakończeniem kadencji zarobiła za styczeń i luty 2024 roku – 18 759,28 zł netto  (dyrektor CRL). Zgodnie z oświadczeniem majątkowym z 26 kwietnia 2023 roku zarobiła: 125 197,95 zł brutto – Centrum Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Św., 10 750 zł brutto – Agencja Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Św. 

Oświadczenie majątkowe Marzeny Dębniak na dwa miesiące przed zakończeniem kadencji
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Oświadczenie majątkowe Agnieszki Rogalińskiej na dwa miesiące przed zakończeniem kadencji
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 15 maja (środa) w porządku obrad sesji znalazła się Uchwała w sprawie ustalenia wynagrodzenia dla Starosty Ostrowieckiego, a z nią wątpliwości radnego Zbigniewa Dudy, z Klubu Prawa i Sprawiedliwości. 

– Jak wiemy, rada ustala wynagrodzenie starosty, ale są ograniczenia ustawowe, prawda? I te ograniczenia pokazują najniższą i najwyższą kwotę. Z materiałów, które dostaliśmy, ja nie jestem w stanie wywnioskować, czy nie przekraczamy, widzę, że państwo radni oglądają zawzięcie, czy nie przekraczamy tych widełek. Ponieważ punkt 2 brzmi tak: „Staroście przysługuje dodatek za wieloletnią pracę stanowiący odpowiedni % wynagrodzenia zasadniczego, o którym mowa w § 1” i teraz „konia z rzędem” temu, kto mi powie, ile ta kwota wynosi. Ja nie wiem czy jest to prawidłowo, czy nie? Czy przekraczamy limity, czy nie? Bo, że jesteśmy powyżej tej drabinki, którą ustawodawca zatwierdził, no to ok. Dopiero podnosiliśmy poprzedniej pani staroście wynagrodzenie i ono też ze składników się składało. Natomiast można było obliczyć ile ono łącznie wynosi, prawda? Natomiast na podstawie tego dokumenty łącznej kwoty ja nie jestem w stanie określić i zobaczyć – mówił Zbigniew Duda, radny z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Głos zabrała Marzena Dębniak, były starosta ostrowiecki, aktualnie radna Rady Powiatu Ostrowieckiego. 

– O swoje wynagrodzenie tak ciężko się dopominać więc pani starosta pozwoli, że ja powiem. Proszę państwa, to jest wszystko zgodne z widełkami, o czym państwo wiecie, bo ustalaliście na tym poziomie również moje wynagrodzenie. Natomiast i tu pan radny Duda, jako były starosta powinien wiedzieć, każdy z pracowników samorządowych ma dodatek za wieloletnią pracę po pięciu latach, aż do dwudziestu lat. Czyli 20 procent maksymalnie każdy z pracowników może mieć. Nawet jak ma 30, to bierze 20 procent. Tego się tu nie pisze procentowo, bo w zależności od stażu pracy, no sądzę, że pani starosta będzie mieć 20 procent, albo ktoś mógłby mieć 15 i co roku wzrasta, więc jest specjalnie napisany procent – tłumaczyła Marzena Dębniak.   

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Zbigniew Duda zaznaczył, że pytanie zadał przewodniczącemu, nie radnej. 

– I też nie życzę sobie wycieczek w stylu, że powinien, czy nie powinien. Ja nie mówię kto powinien cokolwiek wiedzieć, natomiast moje pytanie było zasadne, ponieważ w dalszym ciągu nie wiem i nie mam najmniejszego zamiaru rozpatrywać to do wynagrodzenia poprzednich starostów, my dyskutujemy nad tym – dodał Zbigniew Duda.  

Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego podkreślił, że zgodnie z jego wiedzą jest to zgodne z obowiązującym prawem. Słowa przewodniczącego podkreślił radca prawny, który  tłumaczył, że projekt uchwały powstał, gdy jeszcze nie był wybrany starosta ostrowiecki, więc nie można było wskazać konkretnej wielkości. 

Za projektem uchwały zagłosowało 14 radnych, wstrzymało się  4 radnych.

Źródło: posiedzenia.pl

1 Comment

1 Comment

  1. Andrew

    20 maja, 2024 at 04:30

    Przedstawiciel pis-u nie wie jak się oblicza wynagrodzenie ?!!!! Nie tak dawno, nie zadawali takich pytań tylko bardzo sprawnie przyznawali sobie wszystkie świadczenia na maksymalnie wysokim poziomie… Wtedy wszystko było ok.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this