Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: W Kazimierzy Wielkiej otwarto całoroczny basen termalny z wodą siarczkową!

Całoroczny basen termalny z leczniczą wodą siarczkową otwarto w piątek w Kazimierzy Wielkiej (Świętokrzyskie). Jego udostępnienie ma być krokiem w kierunku powstania w regionie kolejnego uzdrowiska.

Fot. Kazimierski Ośrodek Sportowy

Basen termalny powstał przy funkcjonującej w Kazimierzy krytej pływalni. Składa się z dwóch niecek o łącznej powierzchni około 180 m kw. i maksymalnej głębokości 1,30 m. Woda w basenie – w zależności od pory roku – utrzymywana jest w temperaturze od 32 do 38 stopni Celsjusza. Dla odwiedzających dostępna jest także plaża, grota solna, sauna oraz bar, a dzieci mogą skorzystać z brodzika.

Wicestarosta kazimierski Michał Bucki powiedział PAP, że w ramach inwestycji wybudowano także około 3 km rurociągu. Woda do basenu pobierana jest z ujęcia geotermalnego w Cudzynowicach. Powstały także kotłownie geotermalne, które mają zasilać w energię cieplną nie tylko basen siarczkowy, ale i miejscowy dom dziecka, halę sportową i krytą pływalnię.

Koszt inwestycji wyniósł około 25 mln zł, z czego 85 proc. stanowiło dofinasowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Kąpiele w basenach siarczkowych – ze względu na leczniczy charakter wody i jej wpływ na organizm – będą dla korzystających z basenu ograniczone czasowo. Kompleks jest dostępny przez cały tydzień w godzinach 12-20.

W 2019 r. Kazimierza Wielka, wraz z sołectwami Donosy, Słonowice i Cudzynowice, uzyskały na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów status obszaru ochrony uzdrowiskowej, czyli potwierdzenie właściwości leczniczych wód i klimatu. Wicestarosta zaznaczył, że wykorzystanie wód siarczkowych to pierwszy krok do uzyskania przez Kazimierzę statusu uzdrowiska

„Pierwsze etapy były mniej kosztowne, a bardziej administracyjne. Natomiast teraz to ważny krok infrastrukturalny. W planach jest jeszcze powstanie zakładu przyrodoleczniczego” – zapowiedział samorządowiec.

O tym, że na terenie powiatu kazimierskiego, w pobliżu Kazimierzy, mogą znajdować się wody termalno-siarczkowe, było wiadomo od końca lat 60. XX w., kiedy to prowadzono badania pod kątem wykrycia ropy naftowej. Spostrzeżenia potwierdziły się w 2014 roku, przy okazji realizacji przez powiat projektu budowy ogrzewania wodami geotermalnymi Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach (gm. Kazimierza Wielka).

Odkryte w Cudzynowicach źródła wód siarczkowych oprócz właściwości termalnych – temperatura waha się w okolicach 30 stopni Celsjusza – mogą pełnić funkcje lecznicze. Kąpiel w nich jest szczególnie korzystna dla ludzi z chorobami reumatycznymi, bólami kręgosłupa i kończyn, dyskopatiami, stanami pourazowymi po uszkodzeniach narządu ruchu.

Samorządy gminy i powiatu posiadają około 100 hektarów gruntów, które są przeznaczone pod zabudowę uzdrowiskową. Nieruchomości znajdują się na nasłonecznionym południowym stoku opadającym w kierunku 22 ha zbiornika rekreacyjnego.

Kazimierza Wielka jest najmniejszym i najbardziej wysuniętym na południe miastem powiatowym województwa świętokrzyskiego. Liczy ok. 5,5 tys. mieszkańców. Powiat zamieszkuje 35,5 tys. ludzi.

Obecnie głównymi ośrodkami w woj. świętokrzyskim, których rozwój oparty jest na wodach leczniczych, są uzdrowiska w położonych na północny-wschód od Kazimierzy Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju.

O otrzymanie statusu uzdrowiska walczą także położone w Świętokrzyskiem: Czarniecka Góra i Pińczów. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this