Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Wyznaczono nagrodę za pomoc w ujęciu podpalacza z Gowarczowa!

Wójt świętokrzyskiego Gowarczowa Stanisław Pacocha wyznaczył 5 tys. zł nagrody za pomoc w ujęciu podpalacza grasującego na terenie gminy. Służby potwierdzają, że w ostatnich tygodniach dochodzi tam do częstych pożarów pustostanów i nieużytków.

Przemyśl, 15.02.2023. Strażak podczas akcji gaszenia pożaru w lokalu gastronomicznym usytuowanym na parterze w kamienicy przy ulicy Franciszkańskiej w Przemyślu, w nocy 15 bm. (aldg) PAP/Darek Delmanowicz

Regularne zgłoszenia dotyczące pożarów pustostanów i budynków inwentarskich strażacy otrzymują od końca kwietnia. Problem nasilił się w ciągu ostatnich kilku tygodni.

„Na terenie gminy Gowarczów mieliśmy dziesięć pożarów budynków inwentarskich i pustostanów. Zgłoszenia otrzymywaliśmy z reguły około godziny 23, kiedy pożar był już mocno zaawansowany i budynki były w dużym stopniu objęte ogniem” – powiedział PAP st. kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Końskich.

Z pierwszych ekspertyz wynika, że w dziewięciu z dziesięciu pożarów powodem mogło być podpalanie.

Natomiast pożary pustostanów to nie jedyny problem. Strażacy otrzymują także więcej zgłoszeń odnośnie płonących traw i nieużytków. „W poprzednich latach pożary traw na terenie tej gminy, stanowiły około 3 do 8 proc. wszystkich tego typu zdarzeń na terenie powiatu. Teraz jest to już ok. 15 proc.” – zaznaczył strażak.

Sprawcy podpaleń szuka policja. „W związku z licznymi pożarami na terenie gminy Gowarczów prowadzimy zintensyfikowane działania w zakresie ustalenia okoliczności każdego z tych zdarzeń. Realizujemy czynności zmierzające do ustalenia sprawcy lub sprawców pożarów” – przekazał PAP sierżant Krzysztof Bernat z Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Nagrodę za pomoc w ujęciu podpalacza grasującego na terenie gminy wyznaczył wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha. „W ostatnich tygodniach na terenie gminy Gowarczów dochodzi do licznych pożarów budynków, głównie pustostanów i stodół. Niewątpliwie przyczyną tych pożarów są podpalenia. Jak podkreśla policja, takiej sytuacji nie było od lat. To musi niepokoić nas wszystkich” – napisał samorządowiec w apelu skierowanym do mieszkańców.

„Aby zatrzymać sprawcę, niezbędna jest pomoc i wsparcie ze strony mieszkańców. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o zachowanie czujności i o przekazywanie informacji, które mogą doprowadzić do wykrycia sprawcy. Za pomoc w wykryciu sprawcy podpaleń wyznaczam nagrodę w wysokości 5 tys. zł” – przekazał wójt Gowarczowa.

Osoby, które mają jakiekolwiek informacje w związku z ostatnimi podpaleniami, proszone są o osobisty lub telefoniczny kontakt z KPP w Końskich tel.: 47 804 72 00, lub 112 czynny całą dobę oraz z Urzędem Gminy w Gowarczowie tel. 725 260 330. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this