Znajdź nas na

FAKTY

Szpital w Czerwonej Górze z nowymi oddziałami! Andrzej Bętkowski: Ta placówka, to nasza wizytówka!

Dziś (wtorek, 8 listopada) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rafała w Czerwonej Górze, w miejscu dawnej izby przyjęć otwarto nowo utworzoną Poradnię Onkologiczną, Oddział Chemioterapii Dziennej i Ambulatoryjnej, Pracownię Leków Cytostatycznych oraz oddano do użytku kolejną część pawilonu Świętokrzyskiego Centrum Chorób Płuc. W wydarzeniu wzięli udział: marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski, wiceprzewodniczący Sejmiku: Henryk Milcarz i Mieczysław Gębski oraz radna Sejmiku Agnieszka Buras.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

–   Wartość inwestycji, które dziś otwieramy i które zrealizował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze, przekroczyła ponad 50 mln zł. Z budżetu województwa wsparliśmy szpital ponad 11 mln złotych. Cieszymy się, że placówka świadczy swoje usługi na bardzo wysokim poziomie i jest naszą wizytówką, jeśli chodzi o leczenie chorób płuc –  mówił marszałek Andrzej Bętkowski.

Wicemarszałek Marek Bogusławski podkreślał, że pacjent z chorobami płuc będzie diagnozowany, leczony i rehabilitowany w jednym miejscu. 

– Spełnia się moje marzenie oraz potrzeby medyków i pacjentów, a szpital w Czerwonej Górze jest liderem, jeśli chodzi leczenie chorób płuc. Pokazał to zwłaszcza w okresie pandemii. Pacjenci w ciężkim stanie mieli fachową opiekę lekarską oraz pielęgniarską – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.

Wicemarszałek Renata Janik i Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Chemioterapia dzienna

Inwestycja pod nazwą „Adaptacja pomieszczeń na potrzeby Chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej oraz Pracowni leków cytostatycznych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze” skróci czas oczekiwania pacjentów na leczenie chemioterapią, co jest niezwykle istotne w procesie leczenia onkologicznego. Pacjent zostanie otoczony fachową opieką medyczną, od diagnostyki po leczenie i rehabilitację, przez ten sam zespół medyczny.

W utworzonym Oddziale Chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej zdiagnozowany pacjent onkologiczny będzie leczony w trybie jednodniowym oraz ambulatoryjnym bez konieczności pozostawania na noc w szpitalu. Dotychczas zakwalifikowany pacjent do leczenia w ramach chemioterapii, kierowany był do innych ośrodków na terapię onkologiczną, co wydłużało znacznie czas podjęcia koniecznego leczenia. Z uwagi na korzystne topograficznie usytuowanie poradni i oddziału, wizyta pacjenta będzie odbywać się bez konieczności przemieszczania po obiekcie szpitalnym, co wyeliminuje potencjalny kontakt z innymi chorymi.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wartość  tego zadania ogółem to 4 129 357,97 zł, w tym dofinansowanie z budżetu Województwa Świętokrzyskiego to 3 158 000,00 zł. Pozostałą kwotę tj. 971 357,97 zł stanowią środki własne szpitala. Dzięki otrzymanemu wsparciu szpital dostosował pomieszczenia po dawnej Izbie Przyjęć na potrzeby Chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej, Pracowni leków cytostatycznych i wyposażył je w niezbędny sprzęt medyczny m.in.: chłodziarki farmaceutyczne z systemem monitorowania temperatury, system znakowania i odczytu leków, fotele do podawania leków cytostatycznych, komory laminarne, wagi precyzyjne, urządzenia do szczelnego zamykania odpadów cytostatycznych oraz sprzęt komputerowy łącznie z oprogramowaniem.

Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc

W ramach realizacji projektu „Budowa nowego pawilonu oraz przebudowa I piętra segmentu A wraz z doposażeniem z przeznaczeniem na Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze” powstał nowy pawilon Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc w którym znajdują się: Oddział I Chorób Płuc i Gruźlicy, Oddział II Chorób Płuc i Gruźlicy, Izba Przyjęć  (Pulmonologiczna), Dział Badań Czynnościowych Układu Oddechowego i Laboratorium Prątka Gruźlicy, oraz przebudowano pierwsze piętro segmentu A na potrzeby utworzenia nowego Oddziału III Chorób Płuc oraz Działu Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Przypomnijmy, że w marcu tego roku otwarto pierwszą część inwestycji, a dziś kolejną z: Laboratorium Prątka Gruźlicy, nowego Oddziału III Chorób Płuc oraz Działu Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania.

Łączna liczba łóżek pulmonologicznych przed realizacją projektu wynosiła 143, natomiast po realizacji projektu wynosi 180 łóżek, nastąpił wzrost liczby łóżek o 37 dla pacjentów pulmonologicznych. Zakończenie prac związanych z przebudową pierwszego piętra segmentu A pozwala na uruchomienie III Oddziału Chorób Płuc, oraz przeniesienie Działu Diagnostyki i Leczenia Zaburzeń Oddychania do nowej lokalizacji. III Oddział Chorób Płuc został wydzielony z funkcjonującego w strukturze szpitala oddziału IV Pulmonologiczno-Alergologicznego, dzięki temu będzie dysponował 50 łóżkami pulmonologicznymi. Na Oddziale Alergologicznym liczba łóżek również się zwiększy do 15.

Laboratorium Prątka Gruźlicy zostało przeniesione w ramach zrealizowanego projektu do nowej lokalizacji o wysokich standardach w pawilonie ŚCChP.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Całkowita wartość ukończonego projektu „Budowa nowego pawilonu oraz przebudowa I piętra segmentu A wraz z doposażeniem z przeznaczeniem na Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze” wraz z dodatkowymi zadaniami do walki z Covid-19  stanowi 47 451 616,92 zł w tym dofinansowanie ze środków unijnych 33 601 157,05 zł. z budżetu państwa 2 923 863,04 zł, środki województwa świętokrzyskiego 7 923 335,70 zł. oraz środki własne 3 003 261,13 zł.

Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc gotowe jest do profesjonalnego leczenia pacjentów z chorobami płuc. Zostało wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, a warunki hospitalizacji pacjentów wpisują się w światowe standardy.

W wydarzeniu wzięli udział: marszałek Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Renata Janik, wicemarszałek Marek Bogusławski, wiceprzewodniczący Sejmiku: Henryk Milcarz i Mieczysław Gębski  oraz radna Sejmiku Agnieszka Buras, biskup Jan Piotrowski, poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a także świętokrzyscy samorządowcy.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this