Znajdź nas na

FAKTY

Teren przy jednym z najstarszym w Polsce dębów, połączy pokolenia! Powstaną: plac zabaw, strefa dla seniorów i parking!

Ma 28,5 metrów wysokości, 13,4 metrów obwodu mierzonego przy ziemi i ok. 1000 lat. Jego imponujące rozmiary i niemniej imponująca historia sprawiają, że jest on stałym punktem na turystycznej mapie województwa świętokrzyskiego. Mowa o jednym z najsłynniejszych dębów w Polsce – „Bartku” z gminy Zagnańsk. Dzięki unijnemu wsparciu w wysokości blisko 2,2 mln zł już wkrótce teren wokół sędziwego drzewa zostanie zagospodarowany. Powstaną: ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, parking, plac zabaw i strefa dla seniorów.

Dąb Bartek Źródło: Gmina Zagnańsk

– Dzięki projektowi, realizowanemu przy wsparciu środków unijnych otoczenie Dębu Bartka zyska nowy blask, powstanie nowoczesna, przyjazna dla turystów przestrzeń, która łączyć będzie w sobie walory edukacyjne i krajoznawcze. Jestem przekonany, że przyczyni się to do popularyzacji wiedzy w zakresie ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, a także będzie służyć rozwojowi społeczno-gospodarczemu gminy Zagnańsk – mówi Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. 

Ustawione zostaną m. in. tablice: gatunkowe, przedstawiające występujące na obszarze cenne gatunki roślin i zwierząt oraz  multimedialne, edukacyjne z mapą gminy i ścieżkami rowerowymi. Zaplanowano także montaż urządzeń tj. kompas, zegar słoneczny, wiatromierz, ksylofon, rury deszczowe itp. oraz elementów małej architektury. Dodatkowo powstanie parking na 58 miejsc osobowych, trzy miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz trzy miejsca autobusowe. Ponadto wykonany zostanie plac zabaw oraz strefa seniora.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wszystko to dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 2, 2 mln zł. 

31 marca marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik podpisali  umowę na dofinansowanie realizacji projektu pod nazwą:„Zagospodarowanie terenu przy pomniku przyrody Dąb Bartek w gminie Zagnańsk”.

Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk o zmianach jakie czekają teren wokół 1000-letniego dębu

– W gminie Zagnańsk jest wiele niezwykle ciekawych miejsc, jak choćby ruiny pieca w Samsonowie, czy kamieniołom, w którym odkryto ślady tetrapoda, ale właśnie przede wszystkim do „Bartka” każdego roku, od wczesnej wiosny do późnej jesieni, przyjeżdżają wycieczki nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale z całej Polski. To bardzo dobre miejsce do edukowania młodych ludzi, uczenia ich szacunku dla przyrody, dlatego bardzo się cieszę, że dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego podniosą się walory tego miejsca, że zyska ono nowy wymiar – dodaje  wicemarszałek Renata Janik.

Wypowiedź Andrzeja Bętkowskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego

Przypomnijmy, że Dąb Bartek, to jeden z najstarszych w Polsce dębów, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody, rosnący na terenie leśnictwa Bartków, przy drodze wojewódzkiej nr 750 z Zagnańska do Samsonowa, w województwie świętokrzyskim. jego wiek szacuje się na ok. 1000 lat. 

Dąb Bartek
Źródło: Gmina Zagnańsk

Projekt pn. „Zagospodarowanie terenu przy pomniku przyrody Dąb Bartek w gminie Zagnańsk” realizowany będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020, Działania 6.3 „Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo – ZIT KOF”. Wydatki zaplanowane w jego ramach to ogółem 3 mln 290 tys. zł (z czego wydatki kwalifikowalne: 2 mln 565 tys. zł). Dofinansowanie unijne zamknęło się w kwocie 2 mln 180 tys. zł.

Wypowiedź wicemarszałek Renaty Janik

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this