Znajdź nas na

FAKTY

Termomodernizacja i zielona energia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii!

Oszczędności energii, spadek emisji gazów cieplarnianych – to jedne z oczekiwanych efektów termomodernizacji dziesięciu budynków Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Przedsięwzięcie to będzie współfinansowane ze środków unijnych. To już setna umowa podpisana na takie proekologiczne rozwiązania.

Marszałek Andrzej Bętkowski, prof. Stanisław Góźdź i wicemarszałek Marek Bogusławski Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, wicemarszałek Marek Bogusławski oraz dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź podpisali w środę, 16 grudnia umowę na dofinansowanie ze środków unijnych projektu pn. “Zwiększenie efektywności energetycznej budynków należących do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach”. Jego całkowita wartość to 25 mln 199 tys. zł, zaś dofinansowanie ze środków UE zamknęło się w kwocie 21 mln 313 tys. zł.

– Zwiększenie efektywności energetycznej budynków, a przez to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to jeden z priorytetów europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski. – Dlatego tak ważne jest wspieranie jednostek, które chcą realizować te zadania wykorzystując na ten cel środki unijne. Dzisiejsza umowa ze ŚCO jest już setną, którą podpisujemy w ramach działania związanego z poprawą efektywności energetycznej.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Wicemarszałek Bogusławski dodał, że cieszy, iż kolejna placówka medyczna z województwa świętokrzyskiego będzie realizowała tak ważny dla projekt, który wpisuje się w działania służące ekologii. To istotne, szczególnie w kontekście stawianego przez samorząd województwa celu jakim jest przyjazny dla środowiska i czysty region.
Zakres projektu ŚCO obejmuje prace termomodernizacyjne, w tym: modernizację instalacji: c.o., c.w.u, ocieplenie stropodachów, ścian zewnętrznych, w tym ścian zewnętrznych piwnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz modernizację instalacji wentylacji. Zastosowany zostanie system zarządzania energią i zamontowane ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki realizacji przedsięwzięcia możliwe będą oszczędności energii cieplnej i elektrycznej, nastąpi także spadek emisji gazów cieplarnianych.
Satysfakcji z podpisania środowej umowy nie krył profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– To dla nas moment historyczny, ponieważ budowa naszego szpitala rozpoczęła się w 1983 roku. Ówczesne technologie nie są w stanie sprostać dzisiejszym wymaganiom, dlatego termomodernizacja była wyczekiwanym przez nas rozwiązaniem. Cieszymy się, że już w tej chwili będziemy mogli przystąpić do dostosowania się do obowiązujących norm oszczędności termicznej i energetycznej – zaznaczył prof. Stanisław Góźdź. Jak dodał, ŚCO zużywa na dobę tyle energii co miasto wielkości Jędrzejowa. Energooszczędność jest więc dla nas potężnym wyzwaniem a dzięki tym pieniądzom będziemy mogli je zrealizować.

Marszałek Andrzej Bętkowski, prof. Stanisław Góźdź i wicemarszałek Marek Bogusławski
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Poza niekwestionowanymi korzyściami ekonomicznymi, efektywność energetyczna jest najskuteczniejszym działaniem w walce ze smogiem i dążeniem do podniesienia jakości powietrza – podsumował marszałek Bętkowski.

Warto podkreślić, że w obecnej perspektywie finansowej UE w ramach Działania 3.3 Poprawa efektywności energetycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w sektorze publicznym i mieszkaniowym do beneficjentów z regionu świętokrzyskiego powędrowało już ok. 250 mln zł unijnego wsparcia. Dzięki temu możliwa było realizacja projektów obejmujących m.in. ocieplenie budynków, wymianę okien i oświetlenia na energooszczędne, przebudową systemów grzewczych, instalację OZE czy instalację systemów inteligentnego zarządzania energią.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this