Znajdź nas na

FAKTY

Tężnia solankowa, skate park, łąka kwietna i strefa relaksu – Kunów zmienia się na oczach mieszkańców!

Tężnia solankowa na terenie Rynku, więcej drzew dających cień, strefa relaksu, skate park, łąka kwietnia i monitoring miejski przy ulicy Laski, a także siłownia zewnętrzna i więcej urządzeń zabawowych na skwerze przy ulicy Mariana Langiewicza – Kunów zmienia się na oczach mieszkańców. Jak podkreśla Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, w podejmowanych przez siebie działaniach pod uwagę bierze zawsze zdanie mieszkańców. – Oprócz inwestowania w drogi i nową infrastrukturę, ważne są także miejsca odpoczynku, w których mieszkańcy i turyści złapać mogą chwilę oddechu. Będziemy je rozbudowywać i wracać do dobrych tradycji – mówi burmistrz.

Tężnia solankowa na Kunowskim Rynku. Wizualizacja. Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Około 100 nowych drzew, krzewów i roślin miododajnych posadzonych i zasianych zostanie na terenie skweru przy ulicy Laski w Kunowie. To tam powstaje bowiem międzypokoleniowe miejsce spotkań ze skate parkiem, strefą relaksu, siłownią zewnętrzną i łąką kwietną. 

– Mamy już gotową płytę pod skate park, zamontowane zostały elementy siłowni zewnętrznej, oświetlenie solarne oraz monitoring. Rozpoczęły się też pierwsze prace przy sadzeniu drzew i krzewów – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie i dodaje, że miejsce to stanie się kolejną wizytówką gminy, chętnie odwiedzaną przez turystów i przyjezdnych gości. 

Płyta, na której pojawią się elementy skate parku została już wylana fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Chcemy też połączyć przyjemne z pożytecznym. Wszyscy wiemy jak ważne w naszym ekosystemie są pszczoły.  Zobaczymy jak sprawdzi się łąka kwietna. Myślę, że wiosną będzie tu pięknie jak w arboretum – tłumaczy burmistrz.

Gmina zagospodarowuje  blisko 3 hektarowy teren wzdłuż ulicy Laski w Kunowie. Wykonawcą inwestycji jest firma Patent Bud z okolic Radomia. Kwota zadania to 1 270 000 zł, przy dofinansowaniu w wysokości 350 000 zł z programu Sportowa Polska.

Na terenie strefy relaksu zamontowane zostały urządzenia siłowni zewnętrznej
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Pojawią się alejki spacerowe z ławeczkami, na których będzie można odpocząć. Mieszkańcy dopytywali o siłownie zewnętrzną, cieszę się, że gmina będzie mogła sprostać ich oczekiwaniom. Znikną stare drewniane urządzenia z placu zabaw dla dzieci, w ich miejsce pojawią się nowe i bezpieczne. Otoczenie bardzo się zmieni – zapewnia Lech Łodej.

To jednak nie koniec zmian. Na kunowskim Rynku w miejscu starej fontanny w kształcie kuli, która jak przyznaje burmistrz, jest trudna w pielęgnacji, powstanie tężnia solankowa. Posadzone zostaną także drzewa, które dadzą upragniony przez mieszkańców cień. 

Na terenie strefy relaksu będzie można odpocząć w cieniu drzew, posadzonych przy alejkach spacerowych
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

–  Na pewno zmieni się wygląd naszego Rynku. Planujemy posadzenie większej ilości szybko rosnących drzew. Teraz brakuje cienia. Niestety kiedyś były takie standardy, drzewa wymieniano na beton.  Liczę na to, że sama tężnia przyciągnie turystów. Bardzo chcemy zmienić wygląd serca naszego miasta. Warta wracać do natury, do wykorzystania tego na czym bazowali nasi poprzednicy. Mamy coraz większe upały. Beton to nie jest miejsce przyjazne człowiekowi – mówi burmistrz. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na Rynku w Kunowie tężnia pojawi się już w przyszłym roku. Jej koszt to ok. 60 000 zł.  Środki zabezpieczone zostały już w budżecie gminy Kunów. 

Widok na kunowski rynek
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Zapytałem o zdanie mieszkańców, czy tężnia będzie im odpowiadać. Odzew był bardzo duży. Mieszkańcy chętnie podjęli ten temat, zasugerowali sadzenie drzew, aby było więcej cienia. To słuszny kierunek, trzeba słuchać mieszkańców. Podobnie było ze strefą relaksu. Mieszkańcy marzyli o takim bezpiecznym miejscu spotkań – wyjaśnia burmistrz.

Modernizację w przyszłym roku przejdzie także skwer przy ulicy Mariana Langiewicza. Pojawią się tam lampy solarne, alejki spacerowe, nowe urządzenia do ćwiczeń i elementy placu zabaw dla dzieci. Modernizacja tego miejsca będzie możliwa dzięki środkom pozyskanym dzięki Lokalnej Grupie Działania Krzemienny Krąg. 

Nowe drzewa, urządzenia zabawowe i elementy siłowni zewnętrznej pojawią się na skwerze przy ulicy Mariana Langiewicza.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this