Znajdź nas na

FAKTY

To już ostatnia szansa, aby oddać swój głos na Porcelanowy Rynek w Ćmielowie!

Jeszcze tylko przez kilka godzin można oddać swój głos na Porcelanowy Rynek w Ćmielowie. Atrakcja „walczy” w konkursie zorganizowanym przez National Geographic Traveler Poland Cuda Polski 2024. Głosowanie jest bardzo proste – wystarczy kliknąć w przycisk „Zagłosuj” na stronie organizatora konkursu.

Porcelanowy Rynek w Ćmielowie
Porcelanowy Rynek w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dobiega końca głosowanie w plebiscycie Cuda Polski 2024 National Geographic Traveler Swoje głosy oddawać można do środy (5 czerwca) do godz. 23:59:59. W całej Polsce nominowanych jest 48 obiektów. W województwie świętokrzyskim o ten zaszczytny tytuł ubiegają się: Porcelanowy Rynek w Ćmielowie, Muzeum Archeologiczne w Wiślicy i sosna krocząca w Wełeczu. 

Choć piękny park, który znajduje się tuż przy Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza, w samym „sercu” Ćmielowa to miejsce spotkań wielu pokoleń mieszkańców Ćmielowa, brakowało czegoś, co uatrakcyjniłoby to miejsce. Wtedy pojawił się pomysł na wyeksponowanie tego, z czego od lat słynie Ćmielów – porcelany.  I choć droga od pomysłu, poprzez pozyskanie środków, a na wykonaniu kończąc, nie była łatwa – efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Na Rynku stanęły gigantyczne filiżanki – ławki, a także fontanna w kształcie imbryczka. 

Rynek w Ćmielowie walczy w konkursie Cuda Polski
Źródło: national-geographic.pl

Rewitalizacja Ćmielowa składała się z dwóch etapów. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie ok. 4 155 000 zł przy ok. 3 739 000 zł dofinansowania i wkładzie własnym gminy w wysokości ok. 415 000 zł. Co ważne podczas rewitalizacji nie wycięto ani jednego drzewa. Serwis, który został wybrany, by znaleźć się na ćmielowskim Rynku, to najlepszy etap w historii produkcji ćmielowskiej porcelany. Forma, która stała się inspiracją fontanny i pozostałych elementów małej architektury jest wiernym odwzorowaniem słynnego fasonu Empire, który zaprojektowany został na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego do jego siedziby na Zamku Królewskim. W 2012 r. na życzenie pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich stał się on także oficjalną zastawą stołową w Belwederze. Jest obecny na dworze króla Belgów – Filipa, w Kancelarii Prezydenta, w Watykanie oraz w placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie.

Na porcelanowy rynek można zagłosować pod linkiem: 

https://tiny.pl/d5slf

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this