Znajdź nas na

FAKTY

Tomograf wart ponad 3 miliony złotych trafił do szpitala w Opatowie!

Wart 3 miliony złotych 64-rzędowy tomograf komputerowy marki Siemens został przywieziony w środę (2 czerwca) do Szpitala Świętego Leona w Opatowie. – Nowy tomograf na pewno będzie wykonywał badania dla pacjentów hospitalizowanych na oddziałach naszego szpitala, ale także tym, kierowanym do naszej lecznicy – mówiła podczas konferencji prasowej Ewelina Wójcik, prezes Szpitala Świętego Leona w Opatowie. Tomograf przekazała szpitalowi nieodpłatnie, na wniosek wojewody świętokrzyskiego, rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Zastąpi stare, wysłużone urządzenie.

Źródło: Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Szpital Świętego Leona w Opatowie zyskał nowoczesny tomograf warty ponad 3 miliony złotych. Nowoczesne urządzenie firmy  Siemensa ma 64 rzędy. Liczba rzędów w tomografie  związana jest z szybkością jego działania. Ma to szczególne znaczenie  w badaniu struktur ruchomych serca, czy naczyń wieńcowych. Urządzenie zainstalowano w kontenerze przed szpitalem, docelowo zamontowane zostanie w budynku, jednak konieczna będzie rozbiórka ścian. Do przetransportowania ważącego dwie tony urządzenia potrzebne będą dwa dźwigi.   

Jak podkreślał Tomasz Staniek, starosta opatowski, urządzenie przyznane zostało  z rządowej Agencji Rezerw Strategicznych dzięki wsparciu Zbigniewa Koniusza, Wojewody Świętokrzyskiego i Krzysztofa Lipca, Posła na Sejm RP. 

– Warto było dołożyć wszelkich starań, aby ten szpital, po latach prywatyzacji, gdzie „podnosiliśmy się z kolan”, warto było dołożyć wszelkich starań, aby ten szpital istniał i spełnił swoją  funkcję, zarówno w pierwszej, drugiej, jak i trzeciej fali nasz szpital był szpitalem covidowym, leczyliśmy najciężej chorych pacjentów covidowych – mówił Tomasz Staniek. 

Przypomniał także, o dobrej współpracy z wojewodą i posłem Krzysztofem Lipcem, dzięki wsparciu których, udało się doposażyć placówkę. 

Nowy tomograf zastąpi stare 16-rzędowe urządzenie, które było już mocno wyeksploatowane jeśli chodzi o diagnostykę pacjentów covidowych.  

– Za to serdecznie dziękuje, bo na pewno powiatu opatowskiego nie stać byłoby, aby taką kwotę 3 miliony zł wyłożyć – podsumował starosta opatowski.   

Tomasz Staniek, starosta opatowski
Źródło: FB Powiat Opatowski

Za wsparcie w pozyskaniu nowego tomografu podziękowała także Ewelina Wójcik, prezes Szpitala Świętego Leona w Opatowie.

– Ze swojej strony chciałabym bardzo serdecznie podziękować panu wojewodzie, panu posłowi, a także panu staroście, pani wicestaroście powiatu opatowskiego za okazaną pomoc i wielkie zaangażowanie w pozyskaniu tak wysokiej klasy tomografu komputerowego dla naszego Szpitala Świętego Leona w Opatowie. Nowy tomograf na pewno będzie wykonywał badania  dla pacjentów hospitalizowanych na oddziałach naszego szpitala, ale także tym, kierowanym do naszej lecznicy. Myślę, że tak wysokiej klasy sprzęt, jak ten nowy nasz tomograf  komputerowy na pewno przysłuży się i podniesie jakość diagnostyki obrazowej  wykonywanej w naszym szpitalu – mówiła Ewelina Wójcik.

O tym, że opatowski szpital służy całemu regionowi przypomniał Zbigniew Koniusz Wojewoda Świętokrzyski, deklarując, że dołoży wszelkich starań, aby placówka mogła się dalej tak dobrze rozwijać. 

– Ja do tego, żeby szpital opatowski nadal funkcjonował przyczyniłem się już znacznie, znacznie wcześniej, jeszcze za czasów pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-2007. Gdyby nie moje starania, które bardzo mocno  odcisnęły się skutecznością ze strony ówczesnego rządu i tutaj chciałem przypomnieć o dwóch osobach, których już nie ma pośród nas, zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem, pan premier Przemysław Gosiewski i pani minister Grażyna Gęsicka. To moje naciski spowodowały to, że  dwa szpitale w województwie świętokrzyskim, a więc szpital w Starachowicach, jak i szpital w Opatowie, które od dawien dawna były realizowane  jako tzw. inwestycje centralne i nasi poprzednicy z lat 2005 te szpitale tak naprawdę skasowali z listy inwestycji centralnych, bo ta instytucja w ogóle upadła, to właśnie dla Starachowic i dla Opatowa został stworzony przez panią minisiter Grażynę Gęsicka montaż finansowy i te szpitale zostały wybudowane, dokończono te inwestycje – dodał z kolei poseł Krzysztof Lipiec.   

Nowoczesne urządzenie firmy  Siemensa ma 64 rzędy
Źródło: FB Powiat Opatowski

Przypomniał, że szpital opatowski spotkały wielkie perturbacje: komercjalizacja, prywatyzacja, utrata przymiotu szpitala publicznego. 

– Tak jak w tamtym czasie starałem się, żeby z mapy zdrowotnej Polski województwa świętokrzyskiego ten szpital nie zniknął, tak i dzisiaj mam takie przekonanie, że daje świadectwo mojej dbałości o opatowski szpital – mówił poseł Lipiec, deklarując dalsze wsparcie.  

Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu tomograf zostanie przetransportowany do budynku.            

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this