Znajdź nas na

FAKTY

Stadionu jak nie było, tak nie ma! Na co czeka ostrowieckie starostwo?

Uczniowie mogliby szlifować na nim swoje umiejętności, a także trenować do ważnych zawodów, szkoła – realizować zawody, czy organizować letnie obozy dla grup lekkoatletycznych nie tylko z województwa świętokrzyskiego, ale i całej Polski. Mowa o stadionie lekkoatletycznym z boiskiem do piłki nożnej i pełnowymiarową bieżnią, jaki od lat pozostaje jedynie w „sferze marzeń” Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. O postęp w realizacji tej inwestycji w jednej ze swoich interpelacji zapytał Paweł Walesic, radny powiatowy z PiS. Wygląda na to, że także i w przypadku tej inwestycji powiat „czeka” na wsparcie rządowe.

Źródło: Adobe Stock

– Mamy na przyszłość plany odnośnie klas piłkarskich. Chcemy rozpocząć szkolenie już na poziomie 6 klasy szkoły podstawowej.  Mamy ośrodek na poziomie liceum, będziemy mieć na poziomie szkoły podstawowej, więc te dzieci muszą gdzieś trenować. Dlatego boisko do piłki nożnej jest niezbędne. Nie jesteśmy w stanie tych dzieci wozić na pozostałe obiekty w Ostrowcu Św. bo to są koszty – mówił nam w kwietniu 2019 roku  Rafał Dytkowski, wicedyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św.

Także podczas zorganizowanej w kwietniu 2019 roku w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. konferencji prasowej Marzena Dębniak, starosta ostrowicki  odniosła się do projektu budowy stadionu lekkoatletycznego dla Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego. 

– To boisko było zaprojektowane na 12 mln. I ono tak sobie co roku z budżetu przechodzi na budżet i wszyscy mówią o budowie boiska. W tej chwili przygotowujemy jakby mniejszy zakres tego boiska, pojawiają się środki w Ministerstwie Sportu i nie chcę uprzedzać, ale czynimy starania aby takie środki pozyskać. Jest jeszcze kwestia ile do ilu tzn. ile ministerstwo, a ile tutaj powiat, bo 50 na 50, a 80 na 20, to są już milionowe różnice. Natomiast nie chcielibyśmy żeby ta inwestycja przechodziła tak z roku na rok, bo to już dosyć sporo trwa. Albo to wybudujemy albo nie. Zobaczymy jaka to będzie propozycja co do procentowego rozdziału pieniędzy pomiędzy ministerstwo, a pomiędzy powiat – mówiła wówczas Marzena Dębniak.

Pisaliśmy o tym tutaj:

Od tego czasu minęły ponad dwa lata, a stadionu jak nie było, tak nie ma. O udzielenie bieżącej informacji dotyczącej budowy stadionu lekkoatletycznego przy Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Św. poprosił 26 kwietnia Paweł Walesic, radny powiatowy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości.  

Odpowiedź jaką otrzymał nie usatysfakcjonuje przyszłych sportowców, a tym, którzy chcieliby wybrać ostrowiecki SMS może dać do myślenia czy nie poszukać innej szkoły, która dysponowałaby lepszym zapleczem. 

Starostwo tłumaczy, że zadanie planowane było do realizacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. 

– W 2018 roku ze względu na zapisy  regulaminów ogłoszonych konkursów dla przedmiotowego działania, powiat ostrowiecki nie złożył wniosku o dofinansowanie projektu w ramach ogłoszonych konkursów. Na przełomie 2018/2019 odbyto szereg spotkań z dyrekcją Szkoły Mistrzostwa Sportowego i ustalono rzeczywiste zapotrzebowanie szkoły na infrastrukturę sportowo-treningową. W związku ze zgłoszonym przez Ministra Sportu w kwietniu 2020 roku „Programem inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2020”, Powiat Ostrowiecki w ramach ogłoszonego programu złożył zgłoszenie przedmiotowego zadania inwestycyjnego, jako gotowego do realizacji w ramach II etapu (zgłoszenie do planu rocznego) wraz z niezbędnymi załącznikami – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Witkowski, sekretarz Powiatu Ostrowieckiego. 

W swojej odpowiedzi dodaje także, że powiat w 2020 roku uzyskał pozytywną opinię projektu zatwierdzoną przez Polski Związek Lekkoatletyczny. 

– Realizację zadania założono na lata 2021-2024, a szacunkową wartość projektu, zgodnie ze złożonym wnioskiem określono na kwotę 12 000 000 zł, z czego dofinansowanie ze środków Ministra Sportu założono w kwocie 8 400 000 zł tj. na poziomie 70 procent wartości zadania. Pozostałe 30 procent wartości zadania tj. kwotę 3 600 000 zł stanowić miał wkład własny powiatu. Zgodnie z otrzymanym pismem znak: DIS-WIS.4700.52.2020 z dnia 8.03.2021 rok z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zadanie nie zostało zakwalifikowane do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – plan roczny na rok 2020 – wyjaśnia Łukasz Witkowski. 

Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.
Źródło: BIP Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św.

Dodaje, że zadanie zostało także zgłoszone przez powiat ostrowiecki w ramach naboru wniosków o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w związku z naborem z 10 grudnia 2020 roku.  Projekt nie uzyskał jednak wsparcia i nie znalazł się na liście zadań zatwierdzonych do dofinansowania. 

Jak w odpowiedzi na interpelacje podkreślił Łukasz Witkowski: „zadanie posiada pełną dokumentację projektową wraz z aktualnym pozwoleniem na budowę” . Na co czeka więc starostwo powiatowe?   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this