Znajdź nas na

FAKTY

Tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w tym roku nie będzie! Kuria opublikowała komunikat!

Co roku po Świętach Bożego Narodzenia wiernych w ich domach odwiedzają księża. Wizyty duszpasterskie, bo o nich mowa to jeden z obowiązków księży, zapisany w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kan. 529 § l KPK). Jedni czekają na odwiedzimy kapłanów, inni traktują je jak przykry obowiązek. Jak w jednym ze swoich komunikatów poinformowała Kuria Diecezjalna w Sandomierzu, tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w tym roku nie będzie. Za jej odwołaniem opowiedziało się 23 z 25 księży dziekanów.

Zdjęcie ilustracyjne

Kuria Diecezjalna w Sandomierzu poinformowała w jednym ze swoich komunikatów, o konsultacjach  przeprowadzonych wśród księży dziekanów ze wszystkich 25 dekanatów Diecezji. 23 z 25 księży dziekanów opowiedziało się za odwołaniem w tym roku kolęd w formie tradycyjnej. 

Uwzględniając sytuację epidemiczną, Biskup Ordynariusz podjął decyzję o odwołaniu tegorocznej wizyty duszpasterskiej (kolędy) w formie tradycyjnej. Zachęca jednak do  organizowania w kościołach parafialnych specjalnych nabożeństw dla wiernych z poszczególnych części parafii (z zachowaniem limitów osobowych), połączonych z pasterskim błogosławieństwem, przekazaniem diecezjalnych folderów kolędowych, które do 15 grudnia. mają zostać przygotowane przez Wydział Duszpasterski Kurii. Zaprasza także  wiernych do wspólnej modlitwy rodzinnej. Biskup nie wyklucza także możliwości zorganizowania  wizyt  duszpasterskich (kolędy) w tradycyjnej formie w późniejszym terminie.

Biskup ponowił prośbę o posługę sakramentalną chorym oraz osobom znajdującym się w szczególnych warunkach życiowych. 

– Ponieważ sytuacja konkretnej osoby nie zawsze jest znana duszpasterzowi, tego rodzaju wizyta powinna być wcześniej uzgodniona z zainteresowanym i jego rodziną, zasięgając wszelkich użytecznych informacji i mając na względzie przepisy epidemiczne. W przypadku niebezpieczeństwa śmierci duszpasterz postąpi zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i własnym sumieniem – czytamy w komunikacie. 

Apeluje do wszystkich księży, aby byli zawsze dostępni osobiście i pod telefonem, rozwijając maksymalnie kontakt z innymi kapłanami i wiernymi, co będzie sprzyjało pielęgnowaniu wspólnoty.

Przypomnijmy, że zgodnie z  Kodeksem Prawa Kanonicznego „proboszcz winien nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza niepokojach i smutku oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygować” (kan. 529 § l KPK).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this