Znajdź nas na

FAKTY

Trwa 6. edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich!

Zmagania konstruktorów, programistów, miłośników robotyki i podboju kosmosu, czyli uczestników Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich  to tylko jeden z elementów otwartego w piątek 11 września w Kielcach European Rover Challenge Space and Robotics Event. Współorganizatorem wydarzenia jest samorząd województwa świętokrzyskiego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

To niecodzienne spotkanie, na które składają się prowadzone zdalnie konkurencje z wykorzystaniem  robotów, w których uczestniczą zespoły z wielu ośrodków akademickich, pokazy naukowo-technologiczne, konferencja z udziałem przedstawicieli świata nauki i biznesu o wykorzystaniu technologii kosmicznych i robotycznych, a także prowadzony w sieci turniej, oparty na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików. Zmagania, konferencja i pokazy trwają od piątku do niedzieli (11-13 września) w Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

Współorganizatorem rozpoczynającego się święta miłośników podboju kosmosu i robotyki jest województwo świętokrzyskie. – Już od kilku lat samorząd województwa świętokrzyskiego współpracuje przy organizacji tej ważnej dla naszego regionu imprezy, dostrzegając potencjał w wykorzystywanych rozwiązaniach, nowoczesnych technologiach, rozwijającej się myśli konstruktorskiej i energii oraz pasji, z jaką uczestnicy zawodów, młodzi naukowcy z różnych ośrodków akademickich przystępują co roku do kieleckich spotkań – zaznaczył podczas otwarcia eventu marszałek Andrzej Bętkowski.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Tegoroczna, 6. już edycja Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich organizowana jest w niezwykłym czasie pandemii, potrzebne więc były niecodzienne rozwiązania i wprowadzenie hybrydowej formy realizowania imprezy – powiedział pomysłodawca, główny organizator spotkania, Łukasz Wilczyński. – W tym roku startuje aż 30 zespołów z 14 państw z całego świata, zmagając się zdalnie, za pośrednictwem specjalnej platformy, w dwóch konkurencjach, pokazując swoje umiejętności w symulowanych warunkach marsjańskiego krajobrazu. Nie było to łatwe, bo początkowo musieliśmy odtworzyć nasze, zbudowane przy Politechnice, pole marsjańskie, zmapować je i odtworzyć w wirtualnej rzeczywistości, by dać szansę na ćwiczenia zdalnego sterowania pojazdami naszym zawodnikom. Później przyszedł czas na ponowną przebudowę tras zawodów, by ich uczestnicy zmagali się w nieznanym sobie, surowym i wymagającym środowisku – dodał Łukasz Wilczyński.

W uroczystym otwarciu imprezy wzięli udział: poseł RP Krzysztof Lipiec, rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba, prof. Wiesław Trąmpczyński, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz prezes zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” Marcin Perz.

Obok trwających zawodów robotów mobilnych, podczas rozpoczynającego się weekendu, w Politechnice Świętokrzyskiej odbywa się konferencja mentoringowo-biznesowa. Program dyskusji obejmuje sześć paneli tematycznych, w których poruszone zostaną zagadnienia m.in. transferu technologii kosmicznych na Ziemię, zastosowania robotów w różnych sektorach gospodarki oraz sposobów na przyciągnięcie młodych specjalistów obu płci do pracy w przemyśle kosmicznym. Jednocześnie, zdalnie, odbywa się również dyskusja o innowacjach, nowych technologiach i eksploracji kosmosu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Do udziale w wydarzenia organizatorzy zapraszają mieszkańców Kielc i województwa. Pokazy naukowo-technologiczne są stałą częścią zawodów ERC i w tym roku również ich nie zabraknie. Instytut Dizajnu w Kielcach zaprezentuje „jedzenie przyszłości”, Kraina Przyszłości zaprosi do wyścigów zdalnie sterowanych pojazdów, a Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego przyjedzie z własną flotą maleńkich robotów Ozobotów i Photonów. Z kolei w namiocie Klubu Astronomicznego Almukantarat odwiedzający poznają metody poszukiwania planet pozasłonecznych, dowiedzą się jak przewidzieć ruch ciał niebieskich oraz samodzielnie zasymulują zaćmienie Słońca i Księżyca.

Część prezentacji i warsztatów odbędzie się w strefie namiotów na Politechnice Świętokrzyskiej, natomiast prelekcje popularnonaukowe, wykłady ze specjalnymi gośćmi, a także pokazy filmów będą dostępne wyłącznie online.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dodatkowo w ramach szóstej edycji zawodów rozegrany zostanie e-turniej ERC Rover Mechanic Challenge, oparty na jedynym na świecie symulatorze naprawy marsjańskich łazików. Uczestnicy wcielą się w rolę mechaników w jednej z pierwszych kolonii na Marsie, a ich zadaniem będzie konserwacja i naprawa uszkodzonych robotów marsjańskich tak, by jak najdłużej służyły astronautom prowadzącym badania na powierzchni Czerwonej Planety. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w e-turnieju będzie możliwość zdalnego przejazdu robotem mobilnym po torze marsjańskim w Kielcach.

Relację z zawodów oraz studio komentatorskie można śledzić na stronie internetowej wydarzenia.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this