Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Trwa przebudowa Placu księdza Marcina Popiela w Szewnie! Prace zbiegły się z 30 rocznicą śmierci kapłana!

Nie tak dawno informowaliśmy o środkach, jakie decyzją radnych powiatowych, Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. przekazało na remont ołtarza bocznego Pana Jezusa w kościele pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Szewnie, tymczasem także gmina Bodzechów z własnych środków przebudowuje, znajdujący się tuż przy świątyni, Plac księdza Marcina Popiela wraz z parkingiem. Powstanie trybuna z siedziskami, nowe oświetlenie, pojawią się także elementy małej architektury, zmodernizowany zostanie także parking. Inwestycja zbiegła się z przypadającą na 22 lipca 2021 roku, 30 rocznicą śmierci księdza Marcina Popiela.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ksiądz Marcin Popiel to jedna z najwybitniejszych postaci, związanych z Szewną i szewieńskim kościołem. Jak w książce  Gmina Bodzechów. Wczoraj i dziś opisuje Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św.: „W czasie stanu wojennego, dzięki znajomości księdza Marcina Popiela do Szewny napływały z Francji liczne dary, także leki, dzięki czemu utworzono tam aptekę darów. W 1985 roku Jan Paweł II mianował go infułatem. W 1989 roku został wpisany do księgi Zasłużonych dla Ostrowca Św.”

Jego pamięci poświęcono tablicę, znajdującą się w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie oraz w kościołach Świętego Mikołaja w Szewnie i Świętego Augustyna w Kurozwękach. W 2005 roku dekretem biskupa sandomierskiego utworzono Katolickie Liceum Ogólnokształcące imienia  księdza Marcina Popiela. W Ostrowcu Św. imieniem księdza infułata nazwano most na rzece Kamiennej wzdłuż Alei 3 Maja, a w Szewnie przykościelny plac. 

I to właśnie plac imienia księdza Marcina Popiela wraz ze znajdującym się tuż obok parkingiem,  zyska nowy wygląd. Prace remontowe zbiegły się z przypadającą na 22 lipca 2021 roku, trzydziestą rocznicą śmierci kapłana.

Jak poinformowała nas gmina Bodzechów,  zakres inwestycji ze względu na specyfikę zadania i istniejące uwarunkowania, jest podzielony na trzy etapy, które pozwolą na swobodne funkcjonowanie przyległych nieruchomości. Zasadnicze roboty budowlane będą miały charakter powierzchniowy i prowadzone będą na łącznej powierzchni ok. 5 200m2.

Aktualnie trwają prace rozbiórkowe kostki, którą wyłożony był plac. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Realizacja inwestycji uwzględnia wszystkie wymogi stawiane dla przedmiotowego zadania przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w szczególności wykonanie projektowanego parkingu w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła  z materiałów naturalnych tj. kamienia, granitu i wykorzystaniu istniejących kamieni łamanych obecnie wbudowanych w plac.  Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, nastąpi eliminacja obecnej kurtyny z zieleni, przysłaniającej zespół kościelny od strony przedpola widokowego tj. od strony istniejącego ronda, co pozwoli na wyeksponowanie cennego z punktu konserwatorskiego istniejącego założenia barokowego – zespołu kościelnego pw. Św. Mikołaja widniejącego w rejestrze zabytków województwa świętokrzyskiego – czytamy w odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Bodzechów. 

Wartość zadania 1 748 322,00 zł. Inwestycja jest realizowana z budżetu gminy. W zakres inwestycji wchodzą:  rozbiórka istniejącego utwardzenia terenu i budowa parkingu wraz z wykonaniem dodatkowego zjazdu z kostki betonowej; budowa betonowej trybuny; budowa i przebudowa ciągu pieszego o nawierzchni z kostki granitowej wraz z wykonaniem schodów na obszarze przyległym do parkingu; przebudowa nawierzchni placu z kamienia łamanego wraz z dojściami i dojazdami do zabudowy przyległej do terenu opracowania; budowa kanalizacji deszczowej; przebudowa oświetlenia ulicznego oraz budowa oświetlenia na Placu ks. Marcina Popiela; usunięcie kolizji sieci technicznych wraz z wykonaniem przyłączy do zabudowy, zakup i montaż elementów małej architektury oraz zagospodarowanie istniejących i projektowanych terenów zielonych. 

Do przetargu stanęło 8 firm. Najkorzystniejsza  okazała się oferta Przedsiębiorstwa Robót Drogowych „Drogowiec” z Ostrowca Św.

– Prace rozpoczęły się 26 kwietnia. Zaczynamy od wykonania robót ziemnych, rozbiórkowych oraz robót instalacyjnych elektrycznych i kanalizacyjnych. Wykonany zostanie parking z kostki betonowej, plac z  kamienia, chodniki granitowe, trybuna z siedziskami, schody,  oświetlenie  oraz kanalizacja deszczowa – wylicza Marcin Jabłoński z PRD „Drogowiec” i dodaje, że ma nadzieję, iż inwestycję uda się wykonać przed terminem.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this