Znajdź nas na

FAKTY

Trwają intensywne prace przy ulicy Prostej w Kunowie! Mieszkańcy na nową jakość czekali bardzo długo!

Trwają intensywne prace przy remoncie ulicy Prostej w Kunowie. 400 metrowy odcinek nie będzie już straszył kierowców, zmieni się także wygląd tej części miejscowości. – Na remont tej drogi czekaliśmy bardzo długo. Dotychczas składała się z betonowych płyt, które częściowo się pozapadały. Nie wyglądało to estetycznie – mówi Katarzyna Dwojak, mieszkanka Kunowa. Pomocne okazało się dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, które w przypadku ulicy Prostej wyniosło ponad 600 tysięcy złotych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zdewastowana i wyłożona betonowymi płytami ulica Prosta w Kunowie do najbardziej reprezentatywnych nie należała. Wiedzą o tym doskonale mieszkańcy tej części Kunowa, którzy borykać musieli się z nierówną nawierzchnią, dziurami i uważać na… zawieszenia swoich aut. Jej jakość pozostawiała wiele do życzenia.

– Na remont tej drogi czekaliśmy bardzo długo. Dotychczas składała się z płyt, które częściowo się pozapadały. Nie wyglądało to estetycznie. Ciężko było też z dojazdem. Nowa droga podniesie nasz komfort życia. Nie będziemy się już musieli martwić o nasze auta. Na pewno wykorzystamy ją też do rodzinnych spacerów z dziećmi – mówi Katarzyna Dwojak, mieszkanka Kunowa. 

Także Lech Łodej, burmistrz Kunowa potwierdza, że jest to zadanie długo oczekiwane przez mieszkańców tej części miasta.

– Mieliśmy tutaj bardzo skomplikowaną sytuację prawną, którą my, jako Urząd wyprostowaliśmy. Zaprojektowaliśmy drogę. Otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.  Pieniądze z Ministerstwa  wynoszą 640 000 złotych (bez odwodnienia). Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 1 700 000 zł, ponieważ, przy okazji robimy już z własnych środkow odwodnienie górnej części Kunowa, a konkretnie ulic Słowackiego  i Krzywej – dodaje burmistrz. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przetarg na realizację tego zadania został rozstrzygnięty jeszcze w poprzednim roku. Nowa droga będzie miała chodniki, krawężniki, parkingi, oświetlenie, będzie wymieniona cała infrastruktura znajdująca się pod docelową kostką. 

Remont 400 metrowego odcinka ulicy Prostej pozwoli na podniesienie komfortu życia mieszkańców, a także na bezpieczne korzystanie z drogi przez kierowców. Dotychczas obawiali się oni, że na betonowych płytach pozostawią swoje miski olejowe. Ulica Prosta prowadzi także do Dziennego Domu „Senior+”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jeśli się nam uda chcielibyśmy zrobić też drogę do tzw. dyrektorówki. Mieszkańcy tamtejszych domostw domagali się remontu. Może uda się nam ją wykonać. Nowej nawierzchni wymaga też odcinek między starą szkołą, a Szkołą Podstawową im. Antoniego Hedy Szarego przy ulicy Fabrycznej – dodaje Lech Łodej.

Gmina za 600 tysięcy już bez dofinansowania wykonuje także odwodnienie ulicy Krzywej, i Słowackiego. Prace te były konieczne, aby zabezpieczyć m.in skwer przy ulicy Langiewicza.

– Niedługo będziemy robić też przepinkę wody. Od wielu lat pojawiały się prośby, aby połączyć wodę od strony Dołów Biskupich do północnej części Kunowa. Udało się i połączone zostaną sieci wodociągowe Kunów Fabryka i Doły Biskupie. Na czas awarii jest to dodatkowa możliwość zasilania w wodę. Otrzymujemy ostrzeżenia, że w tym roku będziemy zmagać się z suszą.  Będzie to więc zabezpieczenie północnej części Kunowa – dodaje burmistrz.

Lech Łodej jest jednym z samorządowców z powiatu ostrowieckiego, który bardzo chętnie korzystam z rządowego dofinansowania, jakim jest  Fundusz Dróg Samorządowych. W ubiegłym roku w Kunowie przybyło 3 km dróg. Koszt ich budowy wyniósł 2 milionów złotych.

– Jest to jedyne dofinansowanie  w tym momencie, gdzie nie musimy czekać jak w przypadku powodziówek na deszcz nawalny. Możemy na spokojnie zaprojektować drogę. Dzięki środkom z FDS sporo już zrobiliśmy – dodaje burmistrz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this