Znajdź nas na

FAKTY

Trzej królowie jadą! Złoto, mirrę kładą. Hej, kolęda, kolęda! Święto Objawienia Pańskiego bez tradycyjnych orszaków!

Tak naprawdę nie wiadomo ilu było mędrców, ani z jakich zakątków świata przybyli, by oddać hołd nowonarodzonemy Dziecięciu. Święto Trzech Króli, w kalendarzu świąt kościelnych – Objawienie Pańskie, to jedna z pierwszych uroczystości, które uświęcił Kościół. Wierni Kościoła katolickiego obchodzą je 6 stycznia. W większości polskich miast towarzyszą mu radosne Orszaki Trzech Króli. W tym roku będzie jednak inaczej. – Inaczej, nie oznacza gorzej – mówi ksiądz dziekan Jan Sarwa, proboszcz parafii Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Św. i zachęca do uczestnictwa we Mszy Świętej o godzinie 12,00, a także do wspólnego kolędowania w domach rodzinnych.

6 stycznia 2020 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O trzech mędrcach ze Wschodu wspomina ewangelista Mateusz: 

– Jezus urodził się w miasteczku Betlejem, w Judei, za panowania króla Heroda. Właśnie w tym czasie przybyli do Jerozolimy mędrcy ze Wschodu. —Gdzie znajduje się nowo narodzony Król Żydów?—pytali. —Ujrzeliśmy u nas, na Wschodzie, Jego gwiazdę i przybyliśmy złożyć Mu hołd – czytamy w Ewangelii według Świętego Mateusza.

Objawienie Pańskie to jedno z najstarszych świąt w Kościele. Na Wschodzie pierwsze jej ślady spotykamy już w III w. , na Zachodzie od końca IV w. Dziś nie wiadomo kim byli Mędrcy ze Wschodu, ani ilu tak naprawdę odwiedziło nowo narodzonego Jezusa. W ikonografii przedstawiani są w liczbie trzech, sześciu lub dwóch. 

– Tak naprawdę najważniejsza jest symbolika tego święta. Tego dnia objawił się bowiem Chrystus, Syn Boży. Bóg objawił się wszystkim narodom. To pokłon  ludzi z różnych warstw społecznych oraz różnych narodów stąd symbolika  trzech osób, trzech mędrców z różnych stron świata, z których jedna jest ciemnoskóra, druga młoda, a trzecia starsza. Przyjęło się także, że każdy król symbolizuje inny  kontynent  – wyjaśnia ksiądz dziekan Jan Sarwa, proboszcz parafii Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Św.

Orszak Trzech Króli 2020
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W tym roku na ulicach Ostrowca Św. zabraknie Orszaków Trzech Króli, które wpisały się już w tradycyjne obchody tego Święta. 

–  Niestety w tym przypadku pandemia pokrzyżowała nam plany. Orszaków nie będzie, ale zaproponowaliśmy inną formułę. Zapraszam na godzinę 12.00 do Kolegiaty Świętego Michała Archanioła na Mszę Świętą. Po niej odbędzie się przemarsz trzech króli do żłóbka., gdzie oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Zaplanowaliśmy także wspólne śpiewanie kolęd. Zachęcamy także do wspólnego kolędowania w rodzinnych domach – podsumowuje ksiądz dziekan Jan Sarwa.  

Przypomnijmy, że Orszaki Trzech Króli wędrujące ulicami polskich miast, to już tradycja. A zaczęło się w Warszawie od Jasełek w szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”.  Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 roku.

W roku 2011 przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 było to już 24 polskich miejscowości, w 2013 dołączyła również zagranica. 6 stycznia 2013 roku Orszak Trzech Króli odbył się w 96 miejscach na świecie (w tym również na innym kontynencie). 6 stycznia 2014 r kolędujące Orszaki przeszły ulicami 187 miejscowości, na 3 kontynentach, w 7 krajach. 6 stycznia 2015 r. Orszak Trzech Króli to 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach. 8. edycja  Orszak Trzech Króli – 6 stycznia 2016 r. odbyła się w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach, w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie inaczej było w Ostrowcu Św. Gdyby nie pandemia koronawirusa ulicami miasta orszak przemaszerował po raz ósmy. 

– Niestety w tym roku obchody tego święta będą znacznie ograniczone. Wróciliśmy do świętowania w parafiach. Oczywiście każdy proboszcz podejmuje decyzję w imieniu swojej parafii. Nie możemy nikomu niczego narzucać. W kolegiacie Świętego Michała Archanioła uroczystości odbędą się  w bardzo okrojonej formie, żeby nikogo nie narazić na niebezpieczeństwo, ale jednocześnie, żeby święto zaistniało, żeby o nim przypomnieć. Przez siedem lat organizowaliśmy orszaki, które wychodziły z trzech parafii i  spotykały się na ostrowieckim Rynku. W tym roku uroczystości planowaliśmy w nieco innej formie, ale i tego nie jesteśmy w stanie przeprowadzić ze względu na sytuacja epidemiczną – wyjaśnia  Roman Kubasiński współorganizator wydarzenia. 

Zachęca także ostrowczan do wspólnego kolędowania i dzielenia się swoimi filmami w mediach społecznościowych. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Fundacja Orszaku Trzech Króli przygotowała w tym roku propozycję – Orszakowy Challenge Kolędowy, w którym rodziny, znajomi,  wspołnioty nagrywaja kolędy i umieszczają na portalach społecznościowych, a następnie nominują kolejne osoby to udziału w wydarzeniu –  wyjaśnia. 

Dodaje, że w tym roku  będzie mu brakowało tradycyjnego Orszaku, a także samych przygotowań. 

Przypomnijmy, że w Święto Objawienia Pańskiego u upowszechnił się zwyczaj święcenia kredy, którą na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich do dziś pisze się litery:  C†M†B lub K+M+B oraz datę bieżącego roku. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this