Znajdź nas na

FAKTY

Twój głos w Budżecie Obywatelskim może pomóc bezdomnym i osobom z niepełnosprawnościami!

Stworzenie miejsca integracji dla mieszkańców, gdzie oprócz spotkań będą miały miejsce warsztaty aktywizujące – to projekt zgłoszony do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego przez Paulinę Wabik, prezesa Ostrowieckiego Stowarzyszenia „Pozytywnie Zakręceni”, koordynatora wolontariatu. – W ramach zadania planujemy powstanie miejsca integracji dla osób potrzebujących, zwłaszcza osób w kryzysie bezdomności i osób z niepełnosprawnością – wyjaśnia pomysłodawczyni.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jednym z pomysłów, zgłoszonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim jest stworzenie miejsca integracji dla środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności osób w kryzysie bezdomności, osób z niepełnosprawnością oraz osób samotnych. To jak wielka jest potrzeba integracji tych środowisk pokazuje świetlica funkcjonująca od marca 2023 roku w budynku Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Ostrowcu Św. 

– Jest zainteresowanie tego typu miejscem integracji, my nazywamy to po prostu świetlicą.   Korzystają z niej osoby z różnych grup społecznych, od tych w kryzysie bezdomności, poprzez osoby z niepełnosprawnościami, a na mieszkańcami miasta w kryzysie ubóstwa kończąc. Udało się już pomóc kilku osobom w kryzysie bezdomności. Kilka osób znalazło prace dorywcze (sezonowe). Jednak to, co najważniejsze, udało się wyciągnąć te osoby z takiego marazmu społecznego. To chyba jeden z największych sukcesów. Dużo daje im to, że mogą tutaj przyjść, że czują się potrzebni.  Wspólnie zrealizowaliśmy wiele akcji. Osoby  bezdomne sprzątały  przy noclegowni, przy mieszkaniach chronionych w Częstocicach, pomogły w organizacji festynu w Częstocicach, czy w domu dziecka  w Denkowie. Z inicjatywy osób w kryzysie bezdomności odbył się również wyjazd integracyjny na ostrowiecki Gutwin – mówiła nam na początku sierpnia Paulina Wabik, prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia „Pozytywnie Zakręceni”, koordynator wolontariatu.

Podkreślała wówczas, że możliwość pozyskania środków z Budżetu Obywatelskiego byłaby okazją do kontynuacji rozpoczętych działań. Potrzebna jest bowiem osoba, która zaopiekowałaby się świetlicą na pełen etat, a także środki na zakup produktów spożywczych, które pozwolą na przygotowanie dwóch posiłków na posiłki (śniadań i obiadów). Dotychczas w przygotowaniu posiłków pomagali m.in. seniorzy ze Stowarzyszenia Seniorów „Ruch to moje zdrowie” w Bałtowie.  

Paulina Wabik, prezes Ostrowieckiego Stowarzyszenia „Pozytywnie Zakręceni”, koordynator Wolontariatu fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Osoby, które korzystają ze świetlicy mają przynajmniej taką namiastkę domu. Przychodzą tu chętni. Mogą pograć w gry, skorzystać z różnego rodzaju warsztatów: psychologicznych, florystycznych, malowania na szkle. Gdyby udało się pozyskać środki z Budżetu Obywatelskiego moglibyśmy zwiększyć ilość godzin pracy świetlicy i dopasować je do osób korzystających z tego miejsca. W lecie nie ma z tym  problemu, w okresie jesienno-zimowym potrzeba jej otwarcia to minimum 8 godzin. jest zimno, a oni nie mają się gdzie podziać, gdzie pójść. To jedyne miejsce, z którego nikt ich nie wygoni. Chcielibyśmy, aby przyszły do na kolejne osoby – tłumaczyła Paulina Wabik.

Jeśli projekt przygotowany przez Paulinę Wabik zyska głosy mieszkańców, w ramach zajęć odbywać się będą warsztaty aktywizacyjne (florystyczne, psychologiczne, rękodzielnicze). 

Świetlica czynna będzie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9.00-15.00. Godziny dodatkowe pomiędzy 15.00, a 18.00 będą rozliczane w formie wolontariatu. W działania te może  włączyć się partner lokalny –  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, do którego w pierwszej kolejności udają się osoby borykające się z tymi problemami. To właśnie MOPS będzie kierował tych ludzi do świetlicy, gdzie będą mogli skorzystać z różnego rodzaju pomocy, od warsztatów do wspólnego spędzenia czasu i wymiany doświadczeń.

Według danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim wyjaśnia, że w mieście mieszka ok. 100 osób. Część tych osób przebywa w Noclegowni, część w mieszkaniach chronionych, a reszta w pustostanach. Dość liczną grupę stanowią osoby z niepełnosprawnością. Niestety przez wzgląd na swoje niepełnosprawności (ruchowe, psychiczne, somatyczne itp.) często jest to grupa osób skazana na samotność, żyjąca w lokalnej społeczności, jednak na jej uboczu.

Na projekt zagłosować można TUTAJ

Źródło: UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this