Wojna, jaka toczy się za wschodnią granicą Polski spowodowała, że Polacy częściej i bardziej intensywnie dopytują o miejsca schronienia w razie konfliktu zbrojnego. Nie inaczej jest w Ostrowcu Świętokrzyskim. 20 kwietnia 2023 roku Ostrowieckie Koło Ruchu Narodowego zwróciło się z wnioskiem do władz powiatu i gminy Ostrowiec Św. o podjęcie działań mających na celu poprawę obronności. 5 lutego 2024 roku informowaliśmy z kolei o nieprawidłowościach w kwestii „Zapewnienia warunków umożliwiających prawidłową realizację zadań dotyczących budownictwa ochronnego”, które stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. W kwietniu 2024 roku o miejsca schronienia w Urzędzie Miasta w Ostrowcu Św. dopytywał Łukasz Wojciechowski. Pytał m.in. o stan techniczny schronów i miejsc ukrycia, a także prowadzenie lub podjęcie planów oraz działań w celu przystosowania ich do stanu używalności w razie zagrożenia bezpieczeństwa ludności cywilnej.
Zgodnie z odpowiedzią jaką otrzymał, a pod którą podpisała się Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św. (według danych na 1 kwietnia 2024 r.) liczba miejsc w budowlach ochronnych wyniosła 2336, mieszkańcy którym zapewniono miejsca w budowlach ochronnych w procentach – 4 proc., liczba miejsc w ukryciach do doraźnego przygotowania – 8218, mieszkańcy, którym zapewniono miejsce w budowlach ochronnych i w ukryciach do doraźnego przygotowania – 17 proc.
Aktualny wykaz budowli ochronnych przedstawia poniższa tabela.
Anna Niedbała w udzielonej odpowiedzi tłumaczy, że w 2019 r. został zbyty budynek po Publicznym Gimnazjum nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, osiedle Słoneczne 37 na rzecz Skarbu Państwa z przeznaczeniem na budowę i utrzymanie obiektów oraz urządzeń niezbędnych na potrzeby obronności państwa (piwnice pod budynkiem przeznaczone były jako miejsca schronienia dla 169 osób).
– W chwili obecnej brak jest podstawowych przepisów wskazujących odpowiedzialnych za zarządzanie budowlami ochronnymi, określających ich niezbędne wyposażenie oraz wymogi techniczne, jakie muszą spełniać, a co za tym idzie stanowi to trudność w określeniu ich stanu technicznego w odniesieniu do wymagań technicznych dla tego rodzaju obiektów. Ostatnim aktem prawnym regulującym wymogi techniczne i zasady użytkowania budowli ochronnych w Polsce było rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 września 1993 r. w sprawie obrony cywilnej, uchylone z dniem 1 lipca 2004 roku. W celi zapewnienia właściwej realizacji zadań związanych z budownictwem ochronnym do czasu systemowego uregulowania budownictwa ochronnego w przepisach ustawowych i aktach wykonawczych, Szef Obrony Cywilnej Kraju wydał wytyczne w dniu 4 grudnia 2018 r. w sprawie zasad postępowania z zasobami budownictwa ochronnego (obowiązywały do 22 kwietnia 2022 roku). W dniu 19 kwietnia 2023 roku został skierowany przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i obiekty służące bezpieczeństwu lub obronności państwa do uzgodnień wewnątrzresortowych. W związku z powyższym jakiekolwiek działania w kwestii „budowli ochronnych” nie znajdują uzasadnienia prawnego – czytamy w odpowiedzi.
„(…) Ewidencje budowli ochronnych i ukryć do doraźnego przygotowania były sporządzone nierzetelnie. Prezydent nie udostępniał mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej wykazu budowli ochronnych, mimo że obowiązek taki wynikał z obowiązujących do 22 kwietnia 2022 r. wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 4 grudnia 2018 r. w sprawie zasad postępowania z zasobami budownictwa ochronnego (dalej: wytyczne SOC). Urząd udzielał nierzetelnie odpowiedzi na złożone wnioski dotyczące budowli ochronnych. W okresie objętym kontrolą, stan techniczny i utrzymania budowli ochronnych nie podlegał sprawdzeniu, a ocena stanu przygotowań obrony cywilnej gminy w części dotyczącej tych budowli była nierzetelna” – to tylko fragment ogólnej oceny sporządzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Przypomnijmy, że kontrolą objęte zostały lata 2019-2023 (do czasu zakończenia czynności kontrolnych) z wykorzystaniem dowodów sporządzonych przed tym okresem, jeżeli miały znaczenie dla działalności jednostki w zakresie objętym kontrolą.
Pisaliśmy o tym szerzej tutaj:
Anna Niedbała odpowiadając na zapytanie Łukasza Wojciechowskiego informuje również, że miejsca schronienia znaleźć można za pomocą specjalnej aplikacji, która dostępna jest na stronie strony.straz.gov.pl