Znajdź nas na

ARTYKUŁ PARTNERA

Układanie płytek w jodełkę – jak zacząć?

Płytki układane w jodełkę prezentują się we wnętrzach niezwykle stylowo i elegancko. Montowane na ścianie lub podłodze dają zachwycający efekt, który rekompensuje trud ich układania. Od czego zacząć układanie płytek w jodełkę? Poniżej przygotowaliśmy kilka praktycznych porad odnośnie planowania i montażu, które rozwieją wszystkie wątpliwości i usprawnią pracę. Zapraszamy do lektury!

Źródło: materiał partnera

Płytki w jodełkę – ozdoba stylowego wnętrza

Wzór jodełki znany jest już od czasów antycznych, by kilkanaście wieków później wkroczyć na salony stając się symbolem luksusu. Do tej pory uchodzi za niezwykle elegancki i stylowy stając się udaną bazą wielu aranżacji. Płytki ułożone w jodełkę na ścianie lub podłodze ożywiają aranżację, pomagają optycznie powiększyć pomieszczenie a także bez trudu łączą się z innymi materiałami i fakturami. Wzór jodełki posiada trzy odmiany, klasyczną zwaną angielską, a także francuską oraz węgierską, różniące się kątem, pod którym układa się kafelki. Na ścianę najlepiej sprawdzi się niewielka prostokątna glazura, na podłogę zaś płytki drewnopodobne.

Układanie płytek w jodełkę – jak zacząć?

Chcąc ułożyć płytki ceramiczne na ścianie czy podłodze zawsze musimy dopasować wzór odpowiednio do wnętrza, biorąc pod uwagę nie tylko styl, w którym chcemy go urządzić, ale również metraż. Dobór odpowiednich płytek i ułożenie ich w odpowiedni wzór musi współgrać z koncepcją estetyczną w pomieszczeniu. Co innego sprawdzi się w klasycznych czy eleganckich wnętrzach, a zupełnie co innego w tych urządzonych w stylu nowoczesnym czy retro. W niewielkich pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzi się jodełka węgierka, układana pod znacznie mniejszym kątem niż w pozostałych przypadkach. Przez to stylizacja wygląda delikatnie i niezwykle subtelnie. Dobrze jest przemyśleć także kwestię koloru i szerokości fug. Ich barwa może na zasadzie kontrastu podkreślić aranżację lub stać się doskonałym, wyważonym tłem. Układając płytki ceramiczne w jodełkę wybierzmy tylko jedną powierzchnię, którą ozdobimy. Układanie kafli tym sposobem na ścianie i podłodze może przytłoczyć wnętrze, potęgując wrażenie chaosu. W dalszej kolejności oznaczamy środek powierzchni, którą pokrywać będą płytki, a następnie możemy przejść do układania wybranego wzoru jodełki „na sucho”, aby uniknąć pomyłek i w razie czego zmienić koncepcję, a także zachować odpowiedni kąt nachylenia. Układanie płytek rozpoczynamy od oznaczonego środka w obu kierunkach, zaczynając od dołu. Pamiętajmy o używaniu kształtek dystansowych, potrzebnych do zachowania odpowiedniego miejsca na fugi. Starajmy się tak rozmieścić wzór, by ilość docinanych płytek była możliwie jak najmniejsza.

W jakich wnętrzach sprawdzi się wzór płytek w jodełkę?

Układanie płytek we wzór jodełki to doskonały pomysł na ożywienie wnętrza oraz podkreślenie wyjątkowości stylizacji. Wbrew pozorom wzór ten sprawdza się w każdym rodzaju wnętrz. Począwszy od kuchni i łazienki, aż po salon. Płytki drewnopodobne układane w jodełkę na podłodze do złudzenia przypominają parkiet sprawiając, że aranżacja zyskuje wyjątkowy sznyt. Niewielkie białe płytki sprawdzą się w małych kuchniach tworząc monochromatyczne wzory na ścianie powiększające optycznie pomieszczenie. Glazura w jodełkę to również idealna opcja, by wprowadzić trochę awangardy do stonowanej łazienki. Ułożenie płytek w odważnych kolorach w strefie kąpielowej da zadziwiająco dobry efekt.

Tworzenie wzorów w jodełkę na ścianach czy podłogach to trud, który zdecydowanie się opłaci. Zyskamy wyjątkowe, ponadczasowe wnętrze, która zachwycać będzie przez długie lata.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this