Znajdź nas na

ARTYKUŁ PARTNERA

Układanie płytek w jodełkę – jak zacząć?

Płytki układane w jodełkę prezentują się we wnętrzach niezwykle stylowo i elegancko. Montowane na ścianie lub podłodze dają zachwycający efekt, który rekompensuje trud ich układania. Od czego zacząć układanie płytek w jodełkę? Poniżej przygotowaliśmy kilka praktycznych porad odnośnie planowania i montażu, które rozwieją wszystkie wątpliwości i usprawnią pracę. Zapraszamy do lektury!

Źródło: materiał partnera

Płytki w jodełkę – ozdoba stylowego wnętrza

Wzór jodełki znany jest już od czasów antycznych, by kilkanaście wieków później wkroczyć na salony stając się symbolem luksusu. Do tej pory uchodzi za niezwykle elegancki i stylowy stając się udaną bazą wielu aranżacji. Płytki ułożone w jodełkę na ścianie lub podłodze ożywiają aranżację, pomagają optycznie powiększyć pomieszczenie a także bez trudu łączą się z innymi materiałami i fakturami. Wzór jodełki posiada trzy odmiany, klasyczną zwaną angielską, a także francuską oraz węgierską, różniące się kątem, pod którym układa się kafelki. Na ścianę najlepiej sprawdzi się niewielka prostokątna glazura, na podłogę zaś płytki drewnopodobne.

Układanie płytek w jodełkę – jak zacząć?

Chcąc ułożyć płytki ceramiczne na ścianie czy podłodze zawsze musimy dopasować wzór odpowiednio do wnętrza, biorąc pod uwagę nie tylko styl, w którym chcemy go urządzić, ale również metraż. Dobór odpowiednich płytek i ułożenie ich w odpowiedni wzór musi współgrać z koncepcją estetyczną w pomieszczeniu. Co innego sprawdzi się w klasycznych czy eleganckich wnętrzach, a zupełnie co innego w tych urządzonych w stylu nowoczesnym czy retro. W niewielkich pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzi się jodełka węgierka, układana pod znacznie mniejszym kątem niż w pozostałych przypadkach. Przez to stylizacja wygląda delikatnie i niezwykle subtelnie. Dobrze jest przemyśleć także kwestię koloru i szerokości fug. Ich barwa może na zasadzie kontrastu podkreślić aranżację lub stać się doskonałym, wyważonym tłem. Układając płytki ceramiczne w jodełkę wybierzmy tylko jedną powierzchnię, którą ozdobimy. Układanie kafli tym sposobem na ścianie i podłodze może przytłoczyć wnętrze, potęgując wrażenie chaosu. W dalszej kolejności oznaczamy środek powierzchni, którą pokrywać będą płytki, a następnie możemy przejść do układania wybranego wzoru jodełki „na sucho”, aby uniknąć pomyłek i w razie czego zmienić koncepcję, a także zachować odpowiedni kąt nachylenia. Układanie płytek rozpoczynamy od oznaczonego środka w obu kierunkach, zaczynając od dołu. Pamiętajmy o używaniu kształtek dystansowych, potrzebnych do zachowania odpowiedniego miejsca na fugi. Starajmy się tak rozmieścić wzór, by ilość docinanych płytek była możliwie jak najmniejsza.

W jakich wnętrzach sprawdzi się wzór płytek w jodełkę?

Układanie płytek we wzór jodełki to doskonały pomysł na ożywienie wnętrza oraz podkreślenie wyjątkowości stylizacji. Wbrew pozorom wzór ten sprawdza się w każdym rodzaju wnętrz. Począwszy od kuchni i łazienki, aż po salon. Płytki drewnopodobne układane w jodełkę na podłodze do złudzenia przypominają parkiet sprawiając, że aranżacja zyskuje wyjątkowy sznyt. Niewielkie białe płytki sprawdzą się w małych kuchniach tworząc monochromatyczne wzory na ścianie powiększające optycznie pomieszczenie. Glazura w jodełkę to również idealna opcja, by wprowadzić trochę awangardy do stonowanej łazienki. Ułożenie płytek w odważnych kolorach w strefie kąpielowej da zadziwiająco dobry efekt.

Tworzenie wzorów w jodełkę na ścianach czy podłogach to trud, który zdecydowanie się opłaci. Zyskamy wyjątkowe, ponadczasowe wnętrze, która zachwycać będzie przez długie lata.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Zarażenie gronkowcem, zastrzeżenia do opieki, naruszenie prawa do opieki duszpasterskiej – na co jeszcze żalili się pacjenci ostrowieckiego szpitala? 

FAKTY

Ponad 4 miliony złotych na czyste powietrze! Świętokrzyskie gminy z dofinansowaniem na wymianę „kopciuchów”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this