Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Umowa na budowę budynku gospodarczego w Skarbce – podpisana!

Dotychczas wszystkie sprzęty, jakie służyły w gminie Bałtów do realizacji szeroko rozumianej gospodarki komunalnej, stały „pod chmurką”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już latem w Skarbce stanie hala o powierzchni 525 metrów kwadratowych, w której garażowane będą pojazdy, a także przechowywany sprzęt, należący do gminy. – Gmina Bałtów nie posiadała tak dużego budynku, Była to dla nas finansowo nieosiągalna inwestycja. Jej koszt to około milion złotych, do tego ponad jedenastu milionowe zadłużenie gminy. Te czynniki nie pozwalały na planowanie wcześniej takiego zadania. W sytuacji, gdy pojawiły się środki rządowe z Funduszu Inwestycji Lokalnych pojawiło się „zielone światełko” – mówił podczas dzisiejszej (poniedziałek, 3 stycznia) konferencji prasowej, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Od lewej: Poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, wójt Hubert Żądło, Wacław Grela z PPHU MIWAX - wykonawca inwestycji, a także Paweł Kudas, Skarbnik Gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Umowa na budowę budynku gospodarczego w Skarbce została dziś (poniedziałek, 3 stycznia) – podpisana. Początkowo władze gminy w planach miały rozbudowanie istniejącego już obiektu, jednak okazało się, że znajduje się on w złym stanie technicznym. 

– Rozbudowa aktualnie istniejącego obiektu nie do końca byłaby celowa i ekonomiczna – mówił podczas konferencji prasowej Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.  Dodał, że potrzeba było wygaszenia istniejącego pozwolenia na budowę, zaprojektowanie nowego budynku,  a następnie uzyskania  pozwolenia na budowę. Udało się spełnić wszystkie te warunki w niespełna rok. Przeprowadzono także przetarg na budowę nowego budynku gospodarczego. Wpłynęły trzy oferty, najtańsza od Wacława Greli z PPHU MIWAX na kwotę 1  290 000 zł.  Najdroższa oferta opiewała  na 1 483 108  zł. 

– W związku z tym, że oferta przekracza wielkość pozyskanego dofinansowania (800 000 zł) z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, po oszacowaniu naszych tegorocznych wydatków, podjęliśmy decyzję, że przystępujemy do wykonania tego budynku – tłumaczył wójt. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Wacław Grela z PPHU MIWAX
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Powstanie budynek wielkości: 35 na 15 metrów, o powierzchni zabudowy 525 metrów kwadratowych. Będzie to konstrukcja stalowa, ocieplona z zapleczem sanitarnym, z infrastrukturą kanalizacyjno-wodną, oświetleniem, bramami automatcznymi. Budynek  będzie  wykorzystywany na garażowanie sprzętu, jaki posiada gmina Bałtów do szeroko rozumianej gospodarki komunalnej. Do tej pory sprzęty, które służyły do bieżącego utrzymania dróg, odśnieżania, stał „pod chmurką”.  

–  Gmina Bałtów nie posiadała tak dużego budynku, Była to dla nas finansowo nieosiągalna inwestycja. Jej koszt  to około milion złotych, do tego ponad jedenastu milionowe zadłużenie gminy. Te czynniki nie  pozwalały na planowanie wcześniej takiego zadania. W sytuacji, gdy pojawiły się środki rządowe z Funduszu Inwestycji Lokalnych pojawiło się  „zielone światełko”,  Na początku nie dowierzałem, że tak duże środki mogą popłynąć do samorządu, jednak dość szybko zweryfikowałem swoje niedowierzanie – mówił Hubert Żądło, dziękując za wsparcie i pomoc  w pozyskaniu środków, ostrowieckim parlamentarzystom: Andrzejowi Kryjowi, Posłowi na Sejm RP, a także Jarosławowi Rusieckiemu, Senatorowi RP.

Dodał, że gmina przygotowuje się do złożenia drugiego wniosku w ramach „Polskiego Ładu”. Pierwszy, opiewał na ponad 9 milionów złotych i przeznaczony zostanie na rozbudowę oczyszczalni ścieków w Skarbce. 

Senator Jarosław Rusiecki przypomniał, że podpisywana dziś w Urzędzie Gminy w Bałtowie umowa pokazuje, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych działa i wspiera samorządy.

Od lewej: Poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki, wójt Hubert Żądło, Wacław Grela z PPHU MIWAX – wykonawca inwestycji, a także Paweł Kudas, Skarbnik Gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Działa również Rządowy Fundusz „Polski Ład”, to co zasygnalizował pan wójt Hubert Żądło, że z końcem ubiegłego roku do 15 lutego, można składać wnioski na drugą transzę, adresowaną do samorządów. Myślę, że to dowód na to,  że rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego dba i wspiera samorządy i nie jest prawdą to, co jest głoszone w niektórych antyrządowych mediach, że sytuacja samorządów przez „Polski Ład” jest gorsza, niż to miało miejsce wcześniej. Jest wręcz przeciwnie. To programy adresowane do takich gmin jak Bałtów dają możliwości rozwojowe dla społeczności. Ten ubiegły rok można powiedzieć był pewną historią dobrych zdarzeń dla mieszkańców gminy Bałtów, pod względem infrastruktury drogowej, kanalizacyjnej, społecznej i kulturalnej –mówił Jarosław Rusiecki. 

Dodał, że budynek będzie służył gminie do dbałości o sprzęt, który jest w użytkowaniu, a środki, które spłyną z rządu wzmocnią pozycję gminy i jej majątek, co jest niezwykle ważne w przypadku gospodarki finansowej. Pogratulował wójtowi i życzył, aby nowy rok był pełen sukcesów dla mieszkańców i przedsięwzięć podejmowanych przez samorząd.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP przyłączył się do gratulacji i życzeń, dodając, że ma wrażenie, że rok 2022 będzie dla gminy Bałtów również rokiem bardzo dobrym, który sprawi, że mieszkańcom będzie żyło się lepiej, wygodniej, a także bardziej komfortowo.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów i Wacław Grela z PPHU MIWAX
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To ogromna zasługa władz gminy Bałtów, na czele z panem wójtem, ale trzeba powiedzieć, że te plany i zamierzenia, działania pana wójta i rady gminy, na pewno nie mogłyby być realizowane w pełni, albo byłyby rozłożone w czasie, gdyby gmina musiała opierać się tylko na własnych zasobach finansowych. A prawda jest taka, że do najzamożniejszych, gmina Bałtów nie należy – mówił Andrzej Kryj, dodając, że nie wszystkie samorządy, otrzymujące środki z budżetu państwa, się do tego przyznają, nazywając je często „środkami zewnętrznymi”. Podkreślał, że cieszy się, że tak bardzo potrzebna inwestycja będzie realizowana w gminie Bałtów, a wykonawcą inwestycji jest polska firma. Dodał, że to wieloaspektowa pomoc rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this