Znajdź nas na

FAKTY

Umowa na budowę kanalizacji w gminie Kunów – podpisana! Pracami zajmie się Konsorcjum „ADMA” ze Staszowa!

Lider Konsorcjum „ADMA” ze Staszowa, Zakład Remontowo-Budowlany Marian Adamczyk, a także partner Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budowlano-Inżynieryjne „ADMA” Sp. z o. o. ze Staszowa wykonają kanalizację, do której „podłączonych zostanie” w sumie 1300 osób z ulic Ostrowieckiej, Okrężnej i Szkolnej w Janiku, a także Grabowieckiej w Kunowie. – Żeby podjąć się takiej inwestycji trzeba mieć dofinansowanie, żeby mieć to dofinansowanie trzeba spełnić określone warunki. Jednym z nich jest wskaźnik RLM – realnej liczby mieszkańców. Niestety nie wszędzie jest on zachowany. Zaczynamy więc projekt tam, gdzie mamy taką możliwość, jednak będziemy robić wszystko, aby i pozostali mieszkańcy doczekali się kanalizacji – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów i Marian Adamczyk, przedstawiciel firm wykonawczych Lider konsorcjum „ADMA”. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Po przejęciu przeze mnie urzędu burmistrza, zastaliśmy niedokończony projekt kanalizacyjny, który został rozpoczęty w Janiku. Wykonywała go firma z Rzeszowa. Wyzwanie było bardzo duże, ponieważ takie duże inwestycje liniowe, jeżeli dokumentacja i starania idą w kierunku zgłoszenia, jest łatwiej prowadzić pod względem formalno-prawnym.  Natomiast my poszliśmy w trudniejszym kierunku –  uzyskania pozwolenia na budowę. Udało się nam je uzyskać. W międzyczasie niestety kilka osób, które podpisały umowy w Janiku, zmarło. Musieliśmy „dopiąć ten projekt” w taki sposób, aby nie było kolizji, jeśli chodzi o  uzyskanie pozwolenia na budowę – przypomina Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

Dodaje, że pozwolenie na budowę pozwala na większą możliwość manewru w trakcie budowy. 

 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– To pozwolenie na budowę to jest naprawdę bardzo ważna sprawa przy tak dużej inwestycji liniowej.  Nie wiemy bowiem na co napotkamy w trakcie budowy – dodaje burmistrz. 

Gmina Kunów złożyła wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego i otrzymała ok. 8 milionów złotych.  Z kosztorysu wynikało, że na budowę kanalizacji  przeznaczona zostanie  kwota prawie 15 mln zł. 

– Po otwarciu kopert okazało się że jest możliwość realizacji tej inwestycji za 7 000 200 zł. Automatycznie dofinansowanie zostanie proporcjonalnie zmniejszone, ale liczymy na to 80%, tak jak te dofinansowania wyglądają  wyjaśnia burmistrz.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Wkład własny gminy to około 2 000 000 zł. Tak jak przy budowie oczyszczalni ścieków,  która kosztowała gminę 16 milionów, tak i w kwestii kanalizacji jest możliwość odzyskania VAT-u. W przypadku  oczyszczalni  z kwoty 16 milionów zł, udało się odzyskać  2 mln zł. 

– Teraz cóż nam pozostaje, tylko życzyć dobrej współpracy, liczę na taką,  jak zawsze ze wszystkimi wykonawcach na terenie gminy. Musi być dobra wola, musi być zrozumienie – podkreśla burmistrz.

W sumie do kanalizacji „przyłączonych” zostanie 1300 mieszkańców. W pierwszym etapie inwestycja wykonana zostanie  przy ulicach Ostrowieckiej, Okrężnej i Szkolnej w Janiku, a także Grabowieckiej w Kunowie. 

– Żeby wykonać inwestycje trzeba mieć dofinansowanie, żeby mieć to dofinansowanie trzeba spełnić pewne określone  warunki. Jednym z nich jest  wskaźnik RLM – realnej liczby mieszkańców. W pewnych miejscach tak jak np. ul. Leśna i Wiatraczna, Polna, czy Sosnowa te wskaźniki nie są zachowane, co nie oznacza, że sytuacja ta nie zmieni się w przyszłości.  –  wyjaśnia  burmistrz. Dodaje, że budowanie kanalizacji tylko w oparciu o budżet gminy mogłoby zrujnować jej finanse. To druga po oczyszczalni ścieków tak ważna inwestycja w gminie Kunów. 

Zaraz po wybudowaniu kanalizacji gmina starać się będzie o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na połączenie ulicy Okrężnej z ulicą Szkolną. Powstanie nie tylko nowa nawierzchnia, ale też chodniki, odwodnienie i oświetlenie. 

Marian Adamczyk, przedstawiciel firm wykonawczych Lider konsorcjum „ADMA”, Damian Witczak, kierownik robót i Piotr Kurek, kierownik budowy.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Konsorcjum „ADMA” ze Staszowa, które wykonywać będzie inwestycję w Kunowie i Janiku  to firma rodzinna z 30 letnim doświadczeniem. 

– Jesteśmy firmom doświadczoną, prowadzę ją od 30 lat, wykonujemy różne obiekty: oczyszczalnie ścieków, kanalizacje, budynki mieszkalne, obiekty sakralne, hale. To wszystko, co w danej gminie akurat jest potrzebne. Realizujemy duże inwestycje, dlatego nie ma obaw, że nie poradzimy sobie z tą realizowaną w gminie Kunów. Jest to wyzwanie, ale nie przerasta ono naszych możliwości. Jeśli będą sprzyjać warunki atmosferyczne na pewno uda się nam wykonać tę inwestycję na czas. Mamy grupy wyspecjalizowane w tego typu zadaniach. Ważne są też priorytety, jakie ma gmina w przypadku tej inwestycji. Myślę, że wspólnie je uściślimy – wyjaśnia Marian Adamczyk, przedstawiciel firm wykonawczych Lider konsorcjum „ADMA”.

Dodaje, że liczy na owocną współpracę z  burmistrzem, z Urzędem Miasta i Gminy w Kunowie, a także z mieszkańcami. 

– Jest to bardzo ważne w tego typu inwestycjach liniowych, podczas których pewne sprawy trzeba pouzgadniać, ponieważ w trakcie imoże się sporo zmienić. Żeby inwestycja zakończyła się sukcesem, wiemy to z doświadczenia, potrzebna jest dobra wola z dwóch stron – dodaje wykonawca. 

Jak zapewnia Damian Witczak, kierownik robót, pracownicy firmy na budowę wejdą po zatwierdzeniu materiałów i dopełnieniu formalności, czyli za  ok. 3 tygodnie. 

– Oszczędności, które wygenerujemy poprawią nam komfort budżetu. Szczęśliwie się składa, bo planujemy szereg inwestycji, jak utworzenie DPS-u w Miłkowskiej Karczmie, powołanie Centrum Kultury i Sportu w Kunowie z salą teatralno-kinową i fitness klubem, utworzenie Warsztatów Terapii Zajęciowej, a także termomodernizację i budowę windy w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie.  Są nam na to potrzebne pieniądze. Spożytkujemy je dla podniesienia komfortu życia mieszkańców – zapewnia Lech Łodej.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this