Na budowę kolejnego etapu „małej obwodnicy” Ostrowca Świętokrzyskiego od lat czekali mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, a także gmin i powiatów ościennych. We wtorek 7 lipca zarówno Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, jak i Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie podkreślali, że w ubiegłym tygodniu podpisana zostanie umowa na realizację tej inwestycji. Tak też się stało. Jak poinformowała nas w czwartek (9 lipca) Małgorzata Pawelec-Buras, główny specjalista do spraw komunikacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, umowa został podpisana.
– Zgodnie z umową inwestycję zrealizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Fabe Polska – lider i SP Sine Midas Stroy za 52,9 mln złotych. Wykonawca będzie miał 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych – wyjaśnia Magdalena Pawelec-Buras.
Przypomina, że w ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.
– To jest droga, która będzie łączyła obecną drogę krajową nr 9 w kierunku północnym do węzła Brezelia, wybudowanego staraniem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i miasta. Potem, po oddaniu do użytkowania nowego fragmentu drogi, ulegnie zmianie przebieg drogi numer 9, który nie będzie już biegł ulicą: Opatowską, Sandomierską i Aleją 3-go Maja, tylko z łącznikiem, o którym mówimy: małą obwodnicą do węzła Brezelia, do skrzyżowania z Aleją 25-lecia Wolności i Samsonowicza, następnie Aleją 25-lecia Wolności, ulicą Reńskiego i Zagłoby do Boksycki, tak jak dotychczas biegła – tłumaczy Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Dodaje, że spowoduje to ominięcie najbardziej wrażliwych, obciążonych ruchem miejsc w Ostrowcu Św. czyli ulicy Opatowskiej i Sandomierskiej.
Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca Św., a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta.
Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi krajowej nr 9.