Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Umowa na budowę „małej obwodnicy” Ostrowca Św. podpisana!

– Podpisaliśmy umowę na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 w trybie Projektuj i buduj – poinformowała w czwartek (9 lipca) Małgorzata Pawelec-Buras, główny specjalista do spraw komunikacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach. Inwestycję zrealizuje firma Fabe Polska – lider i SP Sine Midas Stroy. Koszt zadania to 52, 9 mln zł.

Źródło: GDDKiA Oddział w Kielcach

Na budowę kolejnego etapu „małej obwodnicy” Ostrowca Świętokrzyskiego od lat czekali mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego, powiatu ostrowieckiego, a także gmin i powiatów ościennych. We wtorek  7 lipca zarówno Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, jak i Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie podkreślali, że  w ubiegłym tygodniu podpisana zostanie umowa na realizację tej inwestycji. Tak też się stało. Jak poinformowała nas w czwartek (9 lipca) Małgorzata Pawelec-Buras, główny specjalista do spraw komunikacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, umowa został podpisana. 

 – Zgodnie z umową inwestycję zrealizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Fabe Polska – lider i SP Sine Midas Stroy za 52,9 mln złotych. Wykonawca będzie miał 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych – wyjaśnia Magdalena Pawelec-Buras.

Źródło: GDDKiA w Kielcach

Przypomina, że w ramach zadania planowane jest zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi jednojezdniowej klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym) o długości około 2,7 km. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.

– To jest droga, która będzie łączyła obecną drogę krajową nr 9  w kierunku północnym do węzła Brezelia, wybudowanego staraniem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i miasta. Potem, po oddaniu do użytkowania nowego fragmentu drogi, ulegnie zmianie przebieg drogi numer 9, który nie będzie już biegł ulicą: Opatowską, Sandomierską i  Aleją 3-go Maja, tylko z łącznikiem, o którym mówimy: małą obwodnicą do węzła Brezelia,  do skrzyżowania z Aleją 25-lecia Wolności i Samsonowicza, następnie Aleją 25-lecia Wolności, ulicą Reńskiego i Zagłoby do Boksycki, tak jak dotychczas biegła – tłumaczy  Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Źródło: GDDKiA w Kielcach

Dodaje, że spowoduje to ominięcie najbardziej wrażliwych, obciążonych ruchem miejsc w Ostrowcu Św. czyli ulicy Opatowskiej i  Sandomierskiej.  

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca Św., a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. 

Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi krajowej nr 9.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this