– To długo wyczekiwany punkt na mapie naszej gminy. Tym projektem dajemy drugie życie zabudowaniom po byłej Szkole Podstawowej w Wólce Bałtowskiej. Tym samym pokazujemy, że potrzeba było kilka miesięcy czasu, wytężonej, zgodnej i rzetelnej pracy, po to, aby osiągnąć rzeczowy efekt. Stworzymy nowe miejsce pracy, ale przede wszystkim, dom pomocy będzie służył osobom niepełnosprawnym, które wymagają pomocy. Dzięki dobrej współpracy rządu, prezydenta RP, a także samorządu udało się – mówił Hubert Żądło.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest przewidziany na 20 osób, ale jak zapewnia wójt, może zostać poszerzony o kolejne miejsca. Czynny będzie od godziny 7.00 do 15.00.
– Środki, które otrzymaliśmy, to także fundusze na adaptację pomieszczeń, które dostosowane zostaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Odnowimy instalację elektryczną, przebudujemy instalację hydrauliczną. Zaczynamy od Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej jednak mamy w planach dalsze kroki – zapewnia wójt.
Potwierdza, że w gminie Bałtów było duże zapotrzebowanie na tego typu obiekt.
– Na terenie naszej gminy mieliśmy okrojoną liczbę jednostek. Staramy się to zmieniać i je rozbudowywać. Dostrzegamy potrzeby nie tylko na niwie infrastrukturalnej, czy związanej z turystyką, ale i tej społecznej, związanej z codziennym życiem mieszkańców, nie tylko osób niepełnosprawnych, ale i ich najbliższych. To oni poświęcają bowiem swoje życie i zdrowie, opiekując się swoimi najbliższymi. Dzięki nowemu ośrodkowi będą mieli szansę na chwilę odpoczynku, złapanie oddechu i realizację własnych potrzeb – dodaje Hubert Żądło.
W 2020 roku województwo świętokrzyskie na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi otrzymało środki finansowe pochodzące z rezerwy celowej budżetu państwa w kwocie 3 507 509 zł. Dotację otrzymały 4 powiaty oraz 12 gmin. Pieniądze przeznaczone są przede wszystkim na środki inwestycyjne (w tym zakupy inwestycyjne), remonty, wyposażenie oraz bieżącą działalność (uruchomienie nowych miejsc).
– Polski rząd kieruje pieniądze tam, gdzie powinny się one znaleźć. Takimi miejscami są na pewno środowiskowe domy samopomocy. Przebywają w nich osoby, którym niewątpliwie taka pomoc się należy. Tym bardziej cieszy, że w państwowych rezerwach – mimo trwającej pandemii i ogromnych wydatków na zwalczanie bieżących zagrożeń – znajdują się dodatkowe środki na uruchamianie domów samopomocy – mówił wojewoda podczas wtorkowego spotkania w urzędzie wojewódzkim. Środki w wysokości 1 milion 700 tysięcy zł na adaptację budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Opatowie trafiły także do Starostwa Powiatowego w Opatowie.