Znajdź nas na

FAKTY

Unia Młodych apeluje do premiera w sprawie osób z Afganistanu zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej!

– Od kilkunastu dni uchodźcy z Afganistanu koczują na granicy polsko-białoruskiej. Polska Służba Graniczna nie zezwala im na wejście do naszego kraju a służby białoruskie uniemożliwiają wycofanie się (…)Tego typu działania są zwyczajnie nieludzkie (…)W tym momencie priorytetem polskiego rządu powinno być udzielenie niezbędnej pomocy tym osobom, a nie przerzucanie odpowiedzialności na stronę białoruską, bądź jeszcze większe utrudnianie ich sytuacji. – piszą w piśmie do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP przedstawiciele Unii Młodych, apelując o podjęcie stosownych działań.

Patryk Stępień fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Głos w sprawie uchodźców koczujących na granicy polsko-białoruskiej zabrała Unia Młodych. W liście do premiera Mateusza Morawieckiego apelują o podjęcie stosownych działań, mających na celu zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych oraz godnego i humanitarnego traktowania osobom przebywających na granicy polsko-białoruskiej.

– Zatrzymywanie na granicy osób z Afganistanu, zakaz wjazdu do naszego kraju i zawracanie ich z terytorium białoruskiego, to jawne ograniczanie ich wolności i przymuszanie do pozostania na granicy wbrew ich woli – czytamy w piśmie, jakie do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP wystosowali przedstawiciele Unii Młodych. Pod dokumentem podpisali się m.in.  Patryk Stępień, przewodniczący Unii Młodych, a także Oliwier Hynek, wiceprezes organizacji.  

Przedstawiciele Unii Młodych w liście do premiera podkreślają m.in. „że Polski rząd, naruszając przepisy prawa, nie zastosował się do postanowienia ETPC. Kolejny raz wydaje niezgodne z przepisami wyższej rangi rozporządzenia, tj. rozporządzenie MSWiA o zawracaniu do linii granicy państwowej, nie respektując podstawowych wolności i praw człowieka. Tego typu działania są zwyczajnie nieludzkie. Uchodźczynie i uchodźcy z Afganistanu koczujący na granicy polsko-białoruskiej żyją w skrajnie ciężkich warunkach, nie są zaspokajane ich podstawowe potrzeby życiowe. W tym momencie priorytetem polskiego rządu powinno być udzielenie niezbędnej pomocy tym osobom, a nie przerzucanie odpowiedzialności na stronę białoruską bądź jeszcze większe utrudnianie ich sytuacji„ – czytamy w piśmie.

Organizacja powołuje  się na art. 13 ust. 1 i 2 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, według którego „każdy ma prawo swobodnego poruszania się, każdy ma prawo do opuszczenia jakiegokolwiek kraju”, a także art. 5 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka „każdy ma prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego”.

Do tematu powrócimy. 

Pismo Unii Młodych do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP
Pismo Unii Młodych do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP

3 komentarze

3 Comments

 1. endargo

  30 sierpnia, 2021 at 11:46

  Nie rozumiem co się dokoła mnie dzieje, ale będę apelował. Nie potrafię zrozumieć związku pomiędzy przyczyną a skutkiem, ale wpiszę się we wrogą politykę obcych państw. Ach, młodość, niewinność. Naiwność.

 2. JANKO

  31 sierpnia, 2021 at 08:20

  ” Polska Służba Graniczna nie zezwala im na wejście do naszego kraju a służby białoruskie uniemożliwiają wycofanie się” Proszę nie kłamać części uchodźców jakoś wycofała się na teren bialorusi

 3. Ja

  31 sierpnia, 2021 at 17:13

  Gdzie są komentarze? Widać że są dwa ale nie widać

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this