Znajdź nas na

FAKTY

Urząd Miasta Ostrowca Św. wydał publikację podsumowującą miniony rok! Zapytaliśmy ile kosztowała i jaki był jej cel!

Pod koniec ubiegłego roku niektórzy mieszkańcy Ostrowca Św. w swoich skrzynkach pocztowych znaleźli „Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.” Część naszych czytelników pytała czy jest to wydawnictwo podsumowujące działania i inwestycje wykonane lub realizowane w mieście w mijającym roku, czy raczej „magazyn”, promujący Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św.? W Urzędzie Miasta zapytaliśmy, jaki był cel wydania publikacji i ile kosztowała podatników?

fot. naOSTRO.info

„Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”  to 16 stronicowa publikacja na papierze kredowym. Część naszych czytelników, po otrzymaniu „gazety”  pytała czy jest to wydawnictwo podsumowujące działania i inwestycje wykonane lub realizowane w mieście w mijającym roku, czy raczej „magazyn”, promujący Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św.?  Na stronie 2 wywiad z prezydentem miasta Ostrowca Św., na stronie 3 zdjęcie portretowe Ireny Rendudy-Dudek, przewodniczącej rady Miasta Ostrowca Św., a także członka KWW Jarosława Górczyńskiego, na stronie 4 i 5 Bezpiecznik Ostrowca Św., w którym centralne miejsce  zajmuje zdjęcie prezydenta ze skarbnikiem, kolejne zdjęcie prezydenta na stronie 6 i już mniejsze na stronie 7, podobnie na stronie 12. Niektóre z artykułów opatrzone komentarzami ostrowczan – to co zwraca uwagę tylko tymi pozytywnie oceniającymi działania podejmowane w mieście.

Zapytaliśmy jaki był koszt i nakład wydanej przez Urząd Miasta Ostrowca Św. gazety, a także, co ważniejsze, jaki był jej cel?

Zdjęcie strony 2 „Podsumowania Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.” wydany został w nakładzie 20 000 egzemplarzy, kosztował 18 819 zł, a środki na jego wydanie wydatkowano z budżetu miasta.  Jego wykonawcą była firma „Alfa” Anna Szałapska. 

– Firma została wyłoniona w trybie zapytania ofertowego, co reguluje Regulamin udzielania przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski zamówień publicznych, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 30 000 euro przyjęty Zarządzeniem Nr IV/48/2016 Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 20 stycznia 2016 roku – wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św.

W Urzędzie Miasta Ostrowca Św. zapytaliśmy także, jaki był cel wydania „Podsumowania Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby”.

– Publikacja wpisuje się w szeroko rozumianą politykę informacyjno-promocyjną gminy i wynika wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym oraz dokumentów strategicznych – brzmi oficjalna odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

Zdjęcie strony 4 i 5 „Podsumowania Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nasze zainteresowanie wzbudziła też krzyżówka z nagrodami, zamieszczona na stronie 13 publikacji. Poprosiliśmy więc o załączenie regulaminu do krzyżówki, a także o informację na jakiej podstawie prawnej została ona zamieszczona? Niestety na drugie z pytań nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

– Regulamin konkursu został opublikowany w niniejszej gazecie na str. 13: „Rozwiązaną i wyciętą krzyżówkę prosimy dostarczyć do Urzędu Miasta i zostawić w dyżurce Straży Miejskiej. Na pierwsze 300 osób będą czekały świąteczne upominki”. W zakresie udzielania informacji o podstawie prawnej działań informuję, że żądanie podania podstawy prawnej działań organu nie mieści się w pojęciu informacji publicznej określonym w art. 1 ust. 1 u.d.i.p. Pojęcie informacji publicznej należy odnosić do sfery faktów. Wyjaśnienie podstawy prawnej działań organu nie jest informacją o sprawach publicznych, nie należy bowiem do sfery faktów, tylko do kwestii prawnych (tak: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 września 2017 r., II SAB/Kr 126/17 .) – czytamy w odpowiedzi.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Anna Buczkowska: Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na nowe horyzonty!

FAKTY

Wzrosła liczba pacjentów oczekujących na wynik testu! Czy trzecia fala pandemii dotarła także do powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Ekspert: po szczepionce AstryZeneki objawy niepożądane występują częściej po pierwszej dawce!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 269 nowych zakażeń, zmarły 3 osoby!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this