Znajdź nas na

FAKTY

Urząd Miasta Ostrowca Św. wydał publikację podsumowującą miniony rok! Zapytaliśmy ile kosztowała i jaki był jej cel!

Pod koniec ubiegłego roku niektórzy mieszkańcy Ostrowca Św. w swoich skrzynkach pocztowych znaleźli „Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.” Część naszych czytelników pytała czy jest to wydawnictwo podsumowujące działania i inwestycje wykonane lub realizowane w mieście w mijającym roku, czy raczej „magazyn”, promujący Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św.? W Urzędzie Miasta zapytaliśmy, jaki był cel wydania publikacji i ile kosztowała podatników?

„Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”  to 16 stronicowa publikacja na papierze kredowym. Część naszych czytelników, po otrzymaniu „gazety”  pytała czy jest to wydawnictwo podsumowujące działania i inwestycje wykonane lub realizowane w mieście w mijającym roku, czy raczej „magazyn”, promujący Jarosława Górczyńskiego, prezydenta Ostrowca Św.?  Na stronie 2 wywiad z prezydentem miasta Ostrowca Św., na stronie 3 zdjęcie portretowe Ireny Rendudy-Dudek, przewodniczącej rady Miasta Ostrowca Św., a także członka KWW Jarosława Górczyńskiego, na stronie 4 i 5 Bezpiecznik Ostrowca Św., w którym centralne miejsce  zajmuje zdjęcie prezydenta ze skarbnikiem, kolejne zdjęcie prezydenta na stronie 6 i już mniejsze na stronie 7, podobnie na stronie 12. Niektóre z artykułów opatrzone komentarzami ostrowczan – to co zwraca uwagę tylko tymi pozytywnie oceniającymi działania podejmowane w mieście.

Zapytaliśmy jaki był koszt i nakład wydanej przez Urząd Miasta Ostrowca Św. gazety, a także, co ważniejsze, jaki był jej cel?

Zdjęcie strony 2 „Podsumowania Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„Podsumowanie Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.” wydany został w nakładzie 20 000 egzemplarzy, kosztował 18 819 zł, a środki na jego wydanie wydatkowano z budżetu miasta.  Jego wykonawcą była firma „Alfa” Anna Szałapska. 

– Firma została wyłoniona w trybie zapytania ofertowego, co reguluje Regulamin udzielania przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski zamówień publicznych, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości 30 000 euro przyjęty Zarządzeniem Nr IV/48/2016 Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego z dnia 20 stycznia 2016 roku – wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Św.

W Urzędzie Miasta Ostrowca Św. zapytaliśmy także, jaki był cel wydania „Podsumowania Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby”.

– Publikacja wpisuje się w szeroko rozumianą politykę informacyjno-promocyjną gminy i wynika wprost z przepisów ustawy o samorządzie gminnym oraz dokumentów strategicznych – brzmi oficjalna odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Ostrowcu Św. 

Zdjęcie strony 4 i 5 „Podsumowania Pracy Samorządu Ostrowca Św. Rok 2020 – samorządowy czas próby.”
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nasze zainteresowanie wzbudziła też krzyżówka z nagrodami, zamieszczona na stronie 13 publikacji. Poprosiliśmy więc o załączenie regulaminu do krzyżówki, a także o informację na jakiej podstawie prawnej została ona zamieszczona? Niestety na drugie z pytań nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

– Regulamin konkursu został opublikowany w niniejszej gazecie na str. 13: „Rozwiązaną i wyciętą krzyżówkę prosimy dostarczyć do Urzędu Miasta i zostawić w dyżurce Straży Miejskiej. Na pierwsze 300 osób będą czekały świąteczne upominki”. W zakresie udzielania informacji o podstawie prawnej działań informuję, że żądanie podania podstawy prawnej działań organu nie mieści się w pojęciu informacji publicznej określonym w art. 1 ust. 1 u.d.i.p. Pojęcie informacji publicznej należy odnosić do sfery faktów. Wyjaśnienie podstawy prawnej działań organu nie jest informacją o sprawach publicznych, nie należy bowiem do sfery faktów, tylko do kwestii prawnych (tak: Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 września 2017 r., II SAB/Kr 126/17 .) – czytamy w odpowiedzi.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this