Znajdź nas na

FAKTY

Uwaga, oszuści znów w akcji!

Wczoraj (czwartek, 7 marca) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim odnotowali 2 próby wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Przestępcy działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta” zażądali przekazania pieniędzy od mieszkańców Ostrowca Św. Tym razem świadomi zagrożenia seniorzy wykazali się czujnością i nie dali się zwieść pozorom.

Źródło: Freepik

Wczoraj (czwartek, 7 marca) oszuści podszywający się pod członków rodziny oraz funkcjonariuszy policji, dzwonili do mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i tłumaczyli, że ich najbliżsi spowodowali wypadki, w których zostały ranne inne osoby. Następnie prosili o przekazywanie pieniędzy na leczenie i „załatwienie” sprawy. Żądali pieniędzy od 43 000 do 150 000 złotych. Na szczęście wszystkie niedoszłe ofiary fałszywych wnuczków i policjantów zachowały czujność i rozwagę, nie dając się nabrać.  

Przypomnijmy metodę  „Na wnuczka”

Oszuści dzwonią do osób postronnych i wymyślają historie. W ten sposób grają na emocjach ludzkich.  Ich działania są bardzo dynamiczne. Rozmówca często nie ma czasu na skontaktowanie się  z rodziną i sprawdzenie takiej informacji. Głos w słuchawce jest celowo zniekształcony, nacechowany emocjami.  Dzwoniący udają, że są bardzo zdenerwowani, przestraszeni, że płaczą. Zdenerwowanie ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania. W trakcie rozmowy telefonicznej oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, kuzyna i informuje, że spowodował wypadek i musi zapłacić pieniądze, aby uniknąć kary.  Następnie naciągacz  udziela instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informuje, że po pieniądze zgłosi się  jakiś znajomy.

Metoda „Na policjanta”

Schemat działania oszustów w metodzie na „policjanta” jest zwykle podobny. Oszust dzwoni  do przypadkowych osób, które wybiera często ze starych książek telefonicznych, informuje o tym, że krewny spowodował wypadek, w którym są osoby ranne.  Prosi o przekazywanie pieniędzy na leczenie i „załatwienie” sprawy. Może być i tak, że fałszywy policjant namawia do udziału w policyjnej akcji i zachęca do współpracy oraz przekazania pieniędzy.

Dlatego bardzo ważne jest  zachowanie rozsądku i ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Pamiętajmy, że przez telefon każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, synem znajomego.

Seniorze jeżeli dzwoni do Ciebie krewny lub inna osoba która informuje Cię, że:

– jest w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy;

– uczestniczył w wypadku drogowym;

– prosi o pomoc finansową.

Rozłącz się – to może być oszust.

Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą:

  • nie działaj w pośpiechu!
  • upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny – zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim;
  • poinformuj Policję o takiej sytuacji.

Przestrzeganie powyższych zasad z pewnością uchroni cię od utraty oszczędności.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this