Fundusz sołecki działa w oparciu o Ustawę o funduszu sołeckim z 21 lutego 2014 roku. O tym, czy w gminie powstanie fundusz sołecki, decyduje rada gminy. Pieniądze z funduszu sołeckiego można wydać na przedsięwzięcia służące poprawie warunków życia mieszkańców w ramach zadań własnych gminy. Można go też wykorzystać na działania zmierzające do usunięcia skutków klęski żywiołowej.
– Fundusz sołecki jest taką możliwością inicjatywy i działania mieszkańców poszczególnych sołectw, a przede wszystkim zaspokojenia takich najpilniejszych potrzeb jeśl chodzi o integrację społeczną, budowę placów zabaw, czy wszelkich przedsięwzięć, chociażby tych najmniejszych. Dla mnie, jako burmistrza gminy jest to dla mnie bardzo ważne.Zawsze byłam zwolenniczką i inicjatorką funkcjonowania funduszu sołeckiego. Zgłaszałam taką inicjatywę jeszcze jako radna powiatowa, mówiłam o tym w kampanii wyborczej, kiedy startowałam na burmistrza Ćmielowa. Moją obietnicę udało się zrealizować – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.
Zapotrzebowanie, jak i zainteresowanie ze strony poszczególnych sołectw jest spore. Sołectwa złożyły już wnioski.
– Mnie to bardzo cieszy, że mieszkańcy mają prawo głosu, mogą decydować co w ich miejscowościach jest najpilniejszą potrzebą. Żyjemy w demokratycznym państwie, a te potrzeby oni znają właśnie najlepiej. Dla mnie jest to odciążenie, że pewne kwestie priorytetów inwestycyjnych, oczywiście tych drobniejszych, przerzucam na to społeczeństwo, ale dając im jednocześnie głos i szansę wypowiedzenia się, bo nie można nikomu zamykać ust – dodaje burmistrz Ćmielowa.
Środki, które zostały wyodrębnione w gminie Ćmielów na 2020 rok na fundusz sołecki wynoszą 325 tys zł.
– Jest to ogrom środków finansowych na te najpilniejsze potrzeby i podniesienie bezpieczeństwa, na place zabaw, wszelkie inne inicjatywy, zgłoszone przez mieszkańców poszczególnych wsi. Jest też szansa uzyskania refundacji, zwrotu, od pana wojewody. To też pewne obciążenie dla budżetu. Posługujemy się wszystkimi możliwymi źródłami finansowania. Angażując własne środki, część z nich odzyskujemy, a gdyby nie było funduszu sołeckiego musielibyśmy całość pokryć z budżetu gminy, albo pewnych drobnych inwestycji nie zrobić: jak oświetlenie, wysypanie kruszywem, wykonanie altanek, które spełniają funkcję integracyjne w naszych sołectwach – wylicza burmistrz. Dodaje, że taki był jej główny cel. aby społeczeństwo połączyć.
Każde sołectwo otrzymało środki w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Jest możliwość modyfikacji złożonych wniosków do końca października bieżącego roku. Oczywiście po wcześniejszym zebraniu sołeckim, podczas którego priorytety mogą zostać zmienione, jeśli wystąpiła inna potrzeba lub jest inna wola mieszkańców.
– W mojej ocenie był martwy okres, co do takich małych inicjatyw w gminie Ćmielów. To takie działanie dwustronne i korzyści obustronne. Te najmniejsze nawet społeczności mogą decydować o najpilniejszych potrzebach. A jest ich bardzo dużo. Chciałabym, żeby kontynuacja tego funduszu miała miejsce w kolejnych latach – zapewnia Joanna Suska.