Znajdź nas na

FAKTY

W Ostrowcu Świętokrzyskim po raz drugi pobiegną Tropem Wilczym!

– Patriotyzm, dla mnie, urodzonej po wojnie, to jest podtrzymywanie tradycji, wiara, bo tak zostałam wychowana, no i nieustanna praca dla ojczyzny, dla rodziny – mówiła podczas ubiegłorocznego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Teresa Heda-Snopkiewicz, córka Antoniego Hedy „Szarego”. Także i w tym roku ostrowczanie będą mogli stać się uczestnikami tej nowoczesnej formy patriotyzmu. Nie zabraknie atrakcji dla biegaczy, jak i dla kibicujących im rodzin. Zadbają o to Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, jednostki wojskowe z terenu województwa świętokrzyskiego, jak i organizator ostrowieckiej edycji biegu – Jednostka Strzelecka „Strzelec”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie byłoby jednak biegu, gdyby nie gościnność Lasów Państwowych, a konkretnie Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Trasa biegu będzie prowadziła bowiem malowniczymi ścieżkami i duktami leśnymi Gutwinu.

– Lasy Państwowe i tereny leśne były zawsze miejscem, gdzie toczyły się walki partyzanckie, od czasów zamierzchłych. Mamy tutaj miejsca gdzie odbywały się potyczki podczas Powstania Styczniowego, a także te z czasów II Wojny Światowej. Wielu leśników było partyzantami, leśniczówki były miejscami, gdzie organizowała się pomoc, były leśnymi szpitalami – przypomina Adam Podsiadło, nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św. 

Jak zapewnia pracownicy Lasów Państwowych są przygotowani do kultywowania tegorocznej edycji dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

W Bieg zaangażowało się wiele środowisk lokalnych jak Komenda Powiatowa Państwowej Straż Pożarnej w Ostrowcu Św., Komenda Powiatowa Policji w Ostrowcu Św., Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim. O biegu na swoim fanpag-u przypomina także Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci. 

Głównym organizatorem  Biegu w skali kraju już po raz 10 jest Fundacja Wolność i Demokracja. 

– My, jako współpartnerzy uzyskaliśmy możliwość przeprowadzenia tego biegu i posiadania 250 pakietów, na które składa się koszulka i medal. Koszulka z wizerunkiem bohatera narodowego żołnierza września 1939 roku, żołnierza Armii Krajowej  – rotmistrza Witolda Pileckiego, więźnia Auschwitz Birkenau zamordowanego przez władze komunistyczne – przypomina Jarosław Rusiecki, Senator RP. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Do uczestników biegu specjalne przesłanie skierował Andrzej Duda, prezydent RP, który przypomina, że tego  rodzaju wydarzenia budują dobro, odwagę, wierność, szlachetność, czyli wartości służące dobru państwa i ojczyzny. 

Jak zapewnia Jarosław Rusiecki, ostrowiecka edycja wydarzenie jest dopięta na najwyższym poziomie. Bieg odbędzie się na dwóch dystansach. 

Główny honorowy bieg odbywać się będzie na dystansie 1963 metrów. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na pamięć o żołnierzach niezłomnych, którym zawdzięczamy niezłomność wobec wierności i przysięgi wojskowej, a także działania niepodległościowe. Dystans ma też wymiar symboliczny, to  upamiętnienie ostatniego żołnierza wyklętego, sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek, który w obławie w 1963 roku został zamordowany przez żołnierzy KBW i UB w Lasach Lubelskich. Na tym dystansie swoje siły i możliwości mogą przetestować wszyscy chętni, natomiast regulaminowo na dystansie 10 km odbędzie się też bieg dla  profesjonalistów. Nowością będzie także,y marsz nordic walking na 5 km, który poprowadzi także przez tereny kompleksu leśnego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Szukamy nowych pomysłów, chcemy, aby całe to wydarzenie było otoczone różnymi wartościowymi i ciekawymi przedsięwzięciami. Stąd też obecność punktów informacyjnych różnych jednostek, które współorganizują bieg. Nie zabraknie pokazów statycznych i dynamicznych, zaprezentowanych przez żołnierzy Wojska Polskiego. W ten sposób chcemy pokazać ten wymiar łączący wysiłek, który uczynili żołnierze drugiej konspiracji,  z tym wielkim wysiłkiem, który teraz czynią żołnierze Wojska Polskiego – zapewnia Jarosław Rusiecki.  

Po ceremonii dekoracji przedstawiciele poszczególnych delegacji udadzą  się na Jeleniec, aby przed obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Antoniego Hedy „Szarego”, honorowego obywatela Ostrowca Świętokrzyskiego, złożyć kwiaty.

Podczas biegu nie zabraknie natomiast atrakcji towarzyszących, o które zadbają przedstawiciele jednostek wojskowych z całego województwa świętokrzyskiego. 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach  obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych po raz drugi bierze udział w Biegu Tropem Wilczym w Ostrowcu Św. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


– Z naszej strony planujemy udział ponad 70 żołnierzy, oprócz tego pokażemy nasz sprzęt i wyposażenie. Będzie można przypomniec sobie zasady udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej, która będzie kierunkowana przez naszych wykwalifikowanych ratowników, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Ciekawostką w porównaniu do ubiegłego roku będą bezzałogowe statki powietrzne, przeznaczone do działania w terenie w sytuacjach kryzysowych, jak m.in powódź w Sandomierzu. Oprócz tego, to będzie też promocja dla WOT-u, ponieważ tak jak brzmi nasze zawołanie „Zawsze gotowi, zawsze blisko” chcemy pokazać drugą stronę, część szkoleniową. Przez kształtowanie kultury fizycznej, postaw prosportowych, kształtuje się ducha i charakter żołnierza polskiego – wyjaśnia pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Majora Gedymina Kaszyńskiego ps. Nurt

Będzie także możliwość zapoznania się z realiami służby Wojsk Obrony Terytorialnej i rozmowy z żołnierzami.   

– W tym roku będziemy wspomagać realizację tego zadania w trzech kierunkach. Pierwszy, to jest uczestnictwo w Biegu, dwa – zabezpieczenie biegu i trzy – promocja sił zbrojnych, a w tym   przypadku Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, gdzie również przedstawimy wyposażenie i sprzęt żołnierzy, który jest wykorzystywany w kraju oraz na misjach zagranicznych – dodaje a podpułkownik Marcin Komarowski z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info


Także Wojewódzki Sztab Wojskowy w Kielcach już po raz drugi włącza się w Bieg Pamięci, jako współorganizator, a także aktywny uczestnik biegu.

– Mając doświadczenie z ubiegłego roku i pamiętając o ilości osób zainteresowanych z ubiegłego roku naszym zadaniem jest promocja ochotniczych form służby wojskowej i to wydarzenie do tego wykorzystamy – podsumowuje pułkownik Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach. 

Wszyscy współorganizatorzy biegu zachęcają do udziału w wydarzeniu nie tylko samych biegaczy, ale i rodziny z dziećmi. 

Na stronie 

https://timekeeper.pl/bieg/?bieg_id=763

trwają jeszcze zapisy na bieg.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this