Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie przypomina, że „Korpus Wsparcia Seniorów” powstał w wyniku przekształcenia programu „Wspieraj Seniora”.
– Ten program „uszyty” był na potrzeby osób starszych, podczas sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Należało dotrzeć do tej największej grupy narażonej na zachorowanie, powikłania, a także śmierć właśnie z powodu zakażenia – tłumaczy Joanna Borkowska.
Dodaje, że postanowiono wówczas, że ośrodki pomocy społecznej zostaną „zasilone” środkami finansowymi właśnie w celu pomocy tym najbardziej potrzebującym mieszkańcom.
– Robiliśmy zakupy, załatwiliśmy sprawy związane z przychodnią. Mieliśmy ku temu większe możliwości, ponieważ nasz ośrodek sąsiaduje z przychodnią. W ten sposób mogliśmy te środki pozyskać na takie specjalne dodatki dla pracowników socjalnych, czy pań opiekunek, które systematycznie wychodziły w teren. Drzwi naszego ośrodka były bowiem zawsze otwarte pomimo pandemii – wyjaśnia.
Przypomina, że w 2022 roku doszło do przekształcenia programu na „Korpus Wsparcia Seniorów”. Program składał się z dwóch części. Pierwszy moduł dotyczył wolontariatu, szeroko rozumianych umów z wolontariuszami w celu sprawowania opieki nad osobami powyżej 65 roku życia.
– Natomiast drugi moduł, który realizowany był przez gminę Ćmielów, dotyczył zakupu opasek medycznych, czyli szeroko rozumianej teleopieki. Opaski podłączone zostały do Centrum Ratownictwa Medycznego. Za kwotę 15 000 zł zakupiliśmy 32 opaski telemedyczne, w pełni wyposażone w detektor ruchu. Każda osoba, która została wytypowana przez sołtysów z poszczególnych sołectw w gminie Ćmielów, musiała sporządzić kartę leczenia, do tego kartę pacjenta. Za zgodą danej osoby, która przystąpiła do projektu wysłaliśmy do firmy, która zajmuje się całodobową obsługą. Rok 2023 to kontynuacja tego programu. O tyle istotna zmiana, że w ubiegłym roku program finansowany był przez budżet państwa, w tym roku 80 proc. finansowane jest przez skarb państwa, 20 procent przez naszą gminę. Zależy nam, aby utrzymać tę formę wsparcie. Te 588 zł miesięcznie, to niewielka kwota, stanowiąca usługę abonamentu. Korzyści są jednak ogromne, bo dzięki opasce możemy uratować komuś zdrowie lub życie – wyjaśnia Joanna Borkowska.
Tłumaczy, że aktualnie liczba teleopasek jest wystarczająca, a ośrodek nie planuje, aby w 2023 roku roku zwiększona została ich ilość. Tym bardziej, że w 2021 roku gmina wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej wystąpiła o środki do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), zakupiono 455 opasek, które informowały osoby niepełnosprawne, które były beneficjentami tego projektu, o tym, że coś niepokojącego może dziać się z ich zdrowiem. Opaski te nie były podłączone do centrum ratownictwa.
– Cieszę się, że dzięki teleopaskom mogliśmy dotrzeć do osób starszych, przebywających z dala od sąsiadów, rodzin, które żyją w samotności. Jest to rozszerzenie naszej obsługi opiekuńczej, a przypomnę, że obsługujemy ponad 40 środowisk w ramach usług opiekuńczych, 10 środowisk w specjalistycznych usługach opiekuńczych i 45 osób przychodzi systematycznie do Klubu Seniora i Dziennego Domu Seniora. Myślę, że na tak małą gminę, jak nasza, to mamy ok. 122 osób systematycznie zaopatrzonych, tych najbardziej potrzebujących wsparcia – podsumowuje Joanna Borkowska.