Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Ćmielów uczcili ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej!

Mija 10 lat odkąd w katastrofie lotniczej nad Smoleńskiem życie straciło 96 pasażerów samolotu wojskowego TU-154 M. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa. W tym roku mija także 80 rocznica zbrodni katyńskiej – wśród jej ofiar znaleźli się mieszkańcy ziemi ćmielowskiej. O ich godne upamiętnienie zadbała Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów, która wraz z Krystyną Zdonek, przewodniczącą Rady Miejskiej w Ćmielowie, a także Józefem Nowakiem, radnym z gminy Ćmielów, złożyli wieńce i zapalili znicze pod pomnikiem przy ćmielowskim kościele.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

– Czasy mamy takie, a nie inne. Epidemia pokrzyżowała nam wiele planów. Nie możemy jednak zapominać o naszej historii, bo to dzięki jej fundamentom możemy budować naszą przyszłość. Tegoroczne obchody miały wyglądać zupełnie inaczej. Miały się odbyć przy udziale młodzieży, bo to młodzież przejmie po nas pałeczkę i stanie na straży historii, jednak musieliśmy to zrobić w okrojonym składzie – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.

Wraz z Krystyną Zdonek, przewodniczącą Rady Miejskiej w Ćmielowie, a także radnym miejskim – Józefem Nowakiem w imieniu mieszkańców, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach, uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 lat temu.

10 kwietnia 2010 roku piloci na pokładzie z delegacją złożoną z polskich władz państwowych, dygnitarzy, parlamentarzystów, dowódców wojsk, szefów instytucji państwowych, duchowych, przedstawicieli ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osób towarzyszących, próbowali wylądować na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj, byłej bazie wojskowej. Zginęło 96 osób, wśród nich Lech Kaczyński, Prezydent RP wraz z małżonką – Marią Kaczyńską, Ryszard Kaczorowski, prezydent RP na uchodźstwie.

Katastrofa smoleńska była największą pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

W tym roku obchodzimy także 80 rocznicę zbrodni katyńskiej.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców przetrzymywanych na terenie ZSRR zapadła 5 marca 1940 roku uchwałą Biura Politycznego KC WKP(b).
22 marca 1940 roku, padł tajny rozkaz numerem 00350 „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR”. W oparciu o niego z początkiem kwietnia wyruszył pierwszy kierowany do Katynia transport z obozu w Kozielsku.
Łącznie wiosną 1940 roku rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 000 oficerów wojska i policji. Wśród zamordowanych strzałem w tył głowy byli także mieszkańcy naszego powiatu i miasta.

– Wśród ofiar tej strasznej zbrodni znaleźli się mieszkańcy ziemi ćmielowskiej: ppor Ignacy Krąg, ppor Edward Dudziński, starszy posterunkowy Leon Olchowik, przodownik Eleksander Nawrocki, starszy przodownik Józef Brandys, posterunkowy Józef Borowiecki, starszy posterunkowy Bronisław Lechowski oraz przodownik Julian Martela – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this