Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Ćmielów wiosna upływa pod znakiem inwestycji!

– Pandemia pokrzyżowała nam wiele planów, teraz pracujemy na innych zasadach, co nie oznacza, że tej pracy jest mniej – mówi Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów. A w gminie dzieje się sporo: na ulicy Łąkowej, Konopnickiej, Asnyka i Wspólnej trwa budowa przyłączy wodociągowych, remontowane są też drogi na terenie gminy, jak ulica Skała i główny trakt komunikacyjny w Piaskach Brzóstowskich, nowy i estetyczny wygląd zyskają też ronda wjazdowe i wyjazdowe do Ćmielowa.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– W tym nieciekawym dla nas czasie, również i finansowym, chce realizować pewne zadania, które są zapisane w budżecie, bo jest to dla mnie priorytet. Zadania, które w mojej ocenie nie powinny być pominięte. Na terenie gminy trwa kontynuacja budowy przyłączy wodociągowych. To długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja – dodaje Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.

Nowy standard życia zyskają mieszkanki ulicy Łąkowej w Ćmielowie, które dotychczas nie miały dostępu do bieżącej wody. Ich historię opisywaliśmy tutaj:

Jak przyznaje burmistrz w  Ćmielowie rozwija się budownictwo jednorodzinne, zwłaszcza przy ulicach Konopnickiej i Asnyka. Tam też brakowało przyłączy i kanalizacji. Zadania te są już realizowane. 

– Ulica Wspólna też była dotychczas bez kanalizacji. Utrudniało to życie mieszkańcom. Wartość ogólna tych zadań, które są w obecnym czasie wykonywane, to ponad 110 tysięcy zł, pochodzących z  budżetu gminy. Partycypujemy też w dość znacznym stopniu w kosztach ponoszonych na remonty i przebudowę dróg powiatowych,mając na uwadze to, że znajdują się na naszym terenie. Jednym z długo wyczekiwanych remontów był ten na ulicy Skała.  Za zgodą Rady Miejskiej w Ćmielowie dofinansowaliśmy to zadanie kwotą 188 tysięcy złotych. To jest bardzo duża wartość wydatkowanych środków z budżetu gminy. Mieliśmy ogromny dylemat, jednak wsparciem okazał się Fundusz Dróg Samorządowych. Bez środków zewnętrznych, środków rządowych samorządy nie mogłyby sobie poradzić. Korzystanie  tych źródeł zewnętrznych daje nam dużo większe możliwości – dodaje Joanna Suska. 

Ulica Skała jest łącznikiem z północą gminy. Droga jest w tej chwili przygotowywana do remontu. Trwa oczyszczanie poboczy i jej  poszerzenie, tak aby mógł wjechać tam sprzęt ciężki. Ponad kilometr drogi znajdował się w fatalnym stanie. Przejeżdżał  tamtędy ciężki sprzęt, gdy budowano obwodnicę Ćmielowa. 

– Ta droga była szczególnie zniszczona, rozjeżdżona, narażona na uszkodzenia techniczna. Wymagała od wielu lat remontu. Jeszcze w czasach, gdy byłam radną powiatu ostrowieckiego, to dopingowałem temu zadaniu, aby  była zrobiona. Tym bardziej się cieszę, że uda się wykonać 12000 metrów tej drogi. Rozumiejąc potrzeby mieszkańców, którzy składali liczne interpelacje, uwagi, sugestie, jest to dla mnie priorytet, jako burmistrza, żeby te najbardziej potrzebne inwestycje wykonywać, choć wciąż jest ich wiele, a budżet jest taki,  a nie inny. Musimy wybrać te priorytetowe i najważniejsze inwestycje – wyjaśnia Joanna Suska. 

Remont głównego traktu komunikacyjnego w Piaskach Brzóstowskich
fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Trwa także remont głównego traktu komunikacyjnego w Piaskach Brzóstowskich w stronę czarnej Gliny.  Na terenie inwestycji będzie kładziona trzecia warstwa asfaltu. 

– Czekamy na moment, kiedy będzie odbiór drogi, dlatego że powstał bardzo duży uskok na drodze, problem pojawia się przy zjazdach na poszczególne posesje. Chcielibyśmy, aby odbywało się to jak najmniej uciążliwy sposób, a mieszkańcy komfortowo wjeżdżali na teren swoich posesji – dodaje Joanna Suska. 

Nawierzchnia tej drogi znajdowała się także w kiepski  stanie. Koszt remontu wynosi 169 252, 59 zł, przy 84 626 zł  dofinansowania z rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych. Gmina Ćmielów dofinansowała to zadanie w kwocie 63 469,94 zł, a powiat 21 156,65 zł.

Remontu wymaga także starodroże drogi wojewódzkiej (DW 755) w Ćmielowie, od stacji PKP do mostu przy osiedlu Wióry. 

–  Jest to główny trakt komunikacyjny i wizytówka Ćmielowa,a po prawej stronie jezdni brakuje chodnika. Mieszkańcy nie są zatem w pełni bezpieczni. Obecnie droga ta znajduje się na liście rezerwowej FDŚ-u. W tamtym roku udało mi się uzupełnić dokumentację, bo były w niej braki, a dziś czekamy czy zadanie uda się zrealizować w tym roku. Jesteśmy na 5 miejscu liczymy, że znajdziemy się w korzystnej sytuacji – wyjaśnia burmistrz.

Gmina złożyła też wnioski na remont dróg w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. Termin ich rozpatrzenia został jednak odroczony.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Ćmielowie Joanna Suska wystąpiła także z wnioskiem  o podjęcie stosownej uchwały, co do udzielenia pomocy rzeczowej dla Województwa Świętokrzyskiego. Sprawa dotyczy dwóch rond: wjazdowego i wyjazdowego z Ćmielowa.

– Mieszkańcy utożsamiają te nasze ronda, z naszą gminą, choć znajdują się one  w obrębie drogi wojewódzkiej. Moim zadaniem, w ramach  promocji gminy będzie nasadzenie, utrzymanie i pielęgnacja zieleni na tych rondach. Takie porozumienie zostało wysłane do Województwa. Być może w tym roku będą to nasadzenia we własnym zakresie, później dostosujemy roślinność do terenu. W tej dziedzinie musi wypowiedzieć się fachowiec. Rośliny nie mogą utrudniać widoczności, a przy okazji powinny być też estetyczne i wytrzymałe na warunki pogodowe.  Estetyka gminy też leży mi bowiem na sercu – dodaje Joanna Suska.

.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Przemysław Długosz: Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt to zamach na polskie rolnictwo! Akcja ulotkowo-informacyjna na targowisku miejskim!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Koronawirus w jednej z podstawówek! Zakażona nauczycielka!

FAKTY

Konsultant ds. medycyny rodzinnej: problem z kierowaniem osób z kwarantanny na testy!

FAKTY

39 nowych zakażeń koronawirusem w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this