Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Kunów lato upłynie pod znakiem inwestycji!

Kontynuacja rozbudowy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiku, remont ulicy Opatowskiej w Kunowie, budowa świetlicy wiejskiej w Wymysłowie, a także współfinansowana przez gminę, odbudowa mostu w ciągu drogi powiatowej w Małym Jodle – to tylko niektóre z realizowanych zadań inwestycyjnych w gminie Kunów. – Szykuje się intensywne lato pod względem inwestycyjnym w naszej gminie. Wszystko z myślą o poprawie komfortu życia naszych mieszkańców. A kolejne zadania przed nami. Otrzymaliśmy bowiem kolejne 4 500 000 zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – mówi Lech Łodej.

Trwa remont ulicy Opatowskiej w Kunowie fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

W gminie Kunów trwają liczne inwestycje, których celem jest poprawa komfortu życia mieszkańców. Rozpoczęły się prace przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiku.

– Będzie to zakończenie, rozpoczętej w 2014 roku rozbudowy remizy OSP w Janiku o garaż. Dodatkowo wykonamy ocieplenie fundamentów, elewację zewnętrzną oraz opaskę wokół budynku. W tym roku planujemy wykonać również utwardzanie dojazdu do garażu – wyjaśnia Lech Łodej.

W przygotowaniu jest kolejny etap tego zadania polegający na generalnym remoncie pomieszczeń wewnątrz budynku z malowaniem, a następnie rozbudowa budynku o dodatkowe pomieszczenia na poddaszu oraz klatkę schodową.

Remontu doczekała się również ulica Opatowska w Kunowie, która choć przejezdna, sprawiała spore problemy poruszającym się nią, kierowcom.

Lech Łodej, burmistrz Kunowa
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Bardzo się cieszę, że udaje się nam zrealizować to zadanie inwestycyjne z naszego budżetu. Niestety na tę ulicę nie otrzymalibyśmy dofinansowania. Droga była przejezdna, ale została źle wykonana. Studzienki były wyniesione o 20 centymetrów nad powierzchnię drogi. Było to niewygodne, niebezpieczne i uciążliwe. Skarżyli się kierowcy i mieszkańcy – mówi Lech Łodej.

Wyremontowany zostanie ok. 200 m odcinek drogi o szerokość 4,5 metra, na którym wykonane zostanie: frezowanie, mechaniczne profilowanie i zagęszczenie podłoża. Burmistrz dodaje, że projektowana jest również przebudowa ulicy Ogrodowej.

Rozbudowa Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiku
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Ułożymy ścieralną warstwę asfaltu i wyregulujemy studzienki. Koszt zadania to ok. 100 000 zł – wyjaśnia burmistrz.

Trwają prace przy budowie świetlicy wiejskiej w Wymysłowie. Fundamenty pną się w górę. Mieszkańcy czekali na nią od lat, a jej budowa, która rozpoczęła się w kwietniu bieżącego roku jest spełnieniem ich marzeń. 5 kwietnia nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę. Obiekt do użytku oddany powinien zostać do końca listopada. Powstanie parterowy, wolnostojący budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od strony wschodniej zaprojektowano część mieszczącą zaplecze higieniczno-sanitarne i aneks kuchenny. W części południowej zaś powstaną pracownie i sala widowiskowa. Przeznaczone będą dla 50 odwiedzających. Z obiektu korzystać będą uczniowie szkoły.

– Cieszę się, że prace postępują zgodnie z planem, a pogoda nam nie przeszkadza. Niektórzy mieszkańcy nie wierzyli, że się uda, jednak dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych – mówi burmistrz.

Ulica Opatowska w Kunowie
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Budowa świetlicy wiejskiej możliwa jest m.in. dzięki 500 000 zł, jakie otrzymała gmina w ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Remontu doczekał się też most w ciągu drogi powiatowej w Małym Jodle, do którego przebudowy 374 117,06 zł dołożyła gmina Kunów z własnego budżetu. Na odbudowę mostu Powiat Ostrowiecki otrzymał dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 903 853,00 zł. Wkład własny powiatu stanowi kwotę 228 452,77 zł. Koszt inwestycji to 1 506 422,83 zł.

Budowa świetlicy wiejskiej w Wymysłowie
fot. Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Lech Łodej, dodaje, że przez 8 lat jego kadencji most nie przeszedł gruntownego remontu, a jego stan techniczny ze względu na powodzie, jak i „działalność” bobrów, czy też samą eksploatację, systematycznie się pogarszał. Mieszkańcy pisali pisma, gmina alarmowała powiat, jednak brakowało odpowiedniego finansowania, dzięki któremu można by zrealizować tę inwestycję.

Most w Małym Jodle
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nareszcie się udało. Cieszę się, że mieszkańcy zyskają przede wszystkim bezpieczeństwo. Remontu doczeka się również starodroże, które dziś znajduje się w fatalnym stanie. Na ukończeniu jest pierwszy etap kanalizacji. Dużo się dzieje, a dzięki środkom z Polskiego Ładu będzie się działo jeszcze więcej – podsumowuje burmistrz.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this