Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Czy do gminy Bałtów na stałe powinien wrócić posterunek Policji?

Duży ruch turystyczny, wiążące się z tym zagrożenia, a przede wszystkim troska o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, sprawiły, że na sesji Rady Gminy Bałtów, jaka odbyła się 27 maja, powrócił temat odtworzenia posterunku Policji w Bałtowie. Na wniosek radnych i wójta na obrady zaproszeni zostali inspektor Zbigniew Wilk, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowcu Św., a także kom. Krystian Nowak, Komendant Komisariatu Policji w Ćmielowie. Okazuje się jednak, że powrót mundurowych na stałe, może nie być taki prosty.

Tabliczka na budynku, w którym w Bałtowie funkcjonowało kiedyś przedszkole, a w którym mógłby zostać odtworzony Posterunek Policji. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak podczas sesji zapewniał Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, gmina nie dysponuje działką budowlaną ale do zaoferowania ma wolne powierzchnie lokalowe chociażby po byłym przedszkolu w Bałtowie vis a vis urzędu gminy. 

– Jeśli chodzi o sam posterunek, to z inicjatywy lokalnej społeczności są odtwarzane posterunki. Jest teraz taka procedura, że jeżeli państwo wyrazicie taką chęć, wtedy musicie zawrzeć to w formie uchwały, a następnie pismem zwrócić się do komendy wojewódzkiej. Na podstawie tego będzie przeprowadzana analiza stanu bezpieczeństwa i potrzeby postawienia takiego posterunku na waszym terenie – tłumaczył podczas sesji  Zbigniew Wilk, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowcu Św.

Dodał, że przeważają inwestycje, polegające na przekazaniu przez gminę na rzecz skarbu państwa –  działki, na której budowane są nowe budynki.

Od lewej: Anna Mroczek, wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Bałtowie, Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie i Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W 100 procentach jest to koszt po stronie państwa, a jedynie musimy mieć działkę. Są to posterunku budowane w nowych standardach, z odpowiednim zapleczem socjalnym, sanitarnym, dla radiowozów i z pomieszczeniami dla osób zatrzymanych. Ostatnia polityka kadrowa jest taka, że dostajemy ekstra etaty, jak np. w sąsiednim powiecie opatowskim, w Rybniku – mówił komendant.   

Dodał, że policjanci są przypisani do danego posterunku, gdzie pełnią swoje obowiązki tylko na terenie gminy, na której znajduje się ich jednostka. 

Od lewej: Zbigniew Wilk, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowcu Św., a także kom. Krystian Nowak, Komendant Komisariatu Policji w Ćmielowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Jeśli chodzi o potrzebę, uważam, że taka potrzeba istnieje z uwagi, jak sam pan wójt zaznaczył, na tak duży ruch turystyczny. Generuje bardzo duże zagrożenia, chociaż stan bezpieczeństwa jest na bardzo dobrym poziomie, gdyż nie gnębią was takie plagi, jak innych waszych sąsiadów. Jak najbardziej wydaje mi się, że  jeśli państwo takie pismo prześlą, będzie wola ku temu, żeby taki posterunek odtwarzać. Co do samych  warunków lokalowych, jeżeli dojdzie już do tego etapu,  przyjedzie z wydziału inwestycji i zaopatrzenia komisja, która oceni jaka jest możliwość zrobienia tego typu posterunku w proponowanych przez państwa lokalizacjach. Chociaż jest jednak teraz tendencja ku temu, żeby stawiać nowe obiekty. To są budynki w nowych standardach, one już potem zostają na lata. Naprawdę to fajnie wygląda, jest to taki nowoczesny budynek, który wręcz na tle innych budynków, jest nieraz ozdobą danego miejsca – podkreślał komendant.  

Przypomniał, że poprzednio, przed zlikwidowaniem posterunku, w gminie Bałtów zatrudnionych było 5 mundurowych. Obecnie obowiązki te przejęli policjanci z Komisariatu Policji w Ćmielowie, którzy pełnią służbę na terenie 3 gmin.  Ogranicza to możliwości rozdysponowania patroli na każdą gminę osobno. Gdyby udało się przywrócić posterunek w Bałtowie zatrudnienie zyskałoby 8 mundurowych, przypisanych tylko do gminy Bałtów. Mogliby sprawować swoją służbę patrolową  także w godzinach nocnych.  

Sesja Rady Gminy w Bałtowie jaka odbyła się 27 maja 2022 roku.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wiemy, że na obecną chwilę, tak jak sobie sam też ustaliłem, ruch turystyczny tutaj w miesiącach letnich od kwietnia do września, czy początku października, liczy około 450 000 osób. Jeżeli chodzi o okres zimowy to mamy ok. 100- 150 000 osób – wyjaśnił Krystian Nowak, Komendant Komisariatu Policji  w Ćmielowie, podkreślając, że to dane podane po przerwie pandemicznej. 

Tłumaczył,, że można się spodziewać, iż  ilość turystów będzie się stale zwiększać.

Aby wybudować nowy posterunek potrzebna byłaby działka o powierzchni ok. 15 arów. Niestety w Bałtowie ze względu na Dolinę Rzeki Kamiennej, pozyskanie działki odpowiadające wymogom policji,  jest mocno ograniczone. 

– Na pewno będzie to przedmiotem dyskusji  z mieszkańcami i  radnymi. Lokalizacja działki pod budowę  przyszłego posterunku jest dla nas dużym problemem. Gmina zadeklarowała przekazanie istniejących lokali, jak chociażby: po przedszkolu przy urzędzie gminy. Z wypowiedzi komendanta wywnioskowaliśmy jednak, że preferowane są nieruchomości pod budowę. Będziemy przygotowywać inne propozycje lokalowe. Być może uda się nam wypracować satysfakcjonujące obydwie strony,  porozumienie – podsumowuje Hubert Żądło. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this