Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Kunów mają pomysł na zagospodarowanie budynku po byłej szkole w Miłkowskiej Karczmie

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie ma pomysł na zagospodarowanie budynku po byłej szkole podstawowej w Miłkowskiej Karczmie. Obiekt, który stoi pusty już niedługo może zatętnić życiem. – Chcielibyśmy utworzyć tam Dom Pomocy Społecznej dla 71 osób, przy okazji miejsca pracy znalazłoby 40 osób. W budynku zaprojektowano także kaplicę i pomieszczenie, w którym będą mogły spotykać się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Miłkowskiej Karczmie. Chcemy, aby obiekt znów służył lokalnej społeczności – mówi Lech Łodej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Budynek w Miłkowskiej Karczmie pełnił funkcję szkoły podstawowej, prowadzonej przez stowarzyszenie. W momencie, gdy pojawił się niż demograficzny, a w szkole uczyła się garstka dzieci, utrzymywanie szkoły nie miało racji bytu, placówka została zlikwidowana. Zadbaliśmy jednak o zdecydowaną większość pracowników, tak aby nikt nie ucierpiał. Większość z nich dziś pracuje w  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janiku, część w Publicznej Szkole Podstawowej w Wymysłowie – wspomina Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.  

W obiekcie funkcjonowała kaplica, odbywały się tam także spotkania sołeckie, imprezy kulturalne, czy lokalne wydarzenia. Przy szkole usytuowany jest także plac zabaw. To jedyne takie miejsce w sołectwie, które pełni funkcję miejsca spotkań i służy mieszkańcom.

Wizualizacja DPS-u w Miłkowskiej Karczmie
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Obiekt nadal będzie im służył. Wiedząc o korzystnych perspektywach finansowych już dwa lata temu rozpoczęliśmy przygotowania dokumentacyjno-projektowe na obiekty tego typu. Mamy pozwolenie na budowę. W budynku po byłej szkole, który zostanie rozbudowany, powstanie Dom Pomocy Społecznej dla 71 osób. Jako gmina rocznie wydajemy 500 000 zł na 30 pensjonariuszy rozlokowanych na terenie całego powiatu, a także poza jego granicami. To spore koszty. Nawet, gdyby nie było oszczędności wynikających z „przejęcia” naszych mieszkańców, to i tak jest to wielka rzecz, bo obiekt dostaje drugie życie, a co ważniejsze nie niszczeje – tłumaczy burmistrz.

W budynku znajdzie się także kaplica i pomieszczenie dla Koła Gospodyń Wiejskich, które całkiem niedawno utworzone zostało w Miłkowskiej Karczmie. 

Wizualizacja DPS-u w Miłkowskiej Karczmie
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– Być może pojawią się też oszczędności. Na pewno pojawią się miejsca pracy dla 40 osób z naszej gminy. Teraz czekamy na dobre dofinansowanie. Złożyliśmy wniosek do „Polskiego Ładu”, przebudowa obiektu wraz z jego rozbudową wyceniona została na 12 milionów złotych – dodaje burmistrz. 

Na profilu burmistrza w mediach społecznościowych pojawiła się już wizualizacja obiektu, stworzona w oparciu o dokumentację projektową.  Mieszkańcy mogą zatem zapoznać się ze wstępną wersją zmian, jakie czekają ten obiekt. Jak zapewnia burmistrz wzbudziła spore zainteresowanie. Projekt utworzenia DPS-u w Miłkowskiej Karczmie wpisuje się w politykę senioralną gminy, oprócz fachowej opieki i pomocy, jaką znajdą tam mieszkańcy, zmieni się również estetyka tego miejsca.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this