Badania prowadzone były od 1 do 7 października przez pięć dni roboczych, na terenie gminy Kunów, a konkretnie w miejscowościach: Kunowie, Bukowiu, Janiku, Dołach Buskupich i Nietulisku Punkty badań przyjmowały interesantów w godzinach 7.30 – 10.00 (zgodnie z harmonogramem). W badaniach mogli wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy z terenu całej gminy Kunów.
To efekt współpracy, jaką kilka lat temu Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, nawiązał z księdzem Pawłem Aniołem ze Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Św.
– Propozycja tego typu badań wyszła od księdza Pawła Anioła. I tak od kilku już lak ta współpraca pomiędzy nami układa się wzorowo. Staramy się sobie pomagać. Mieszkańcy są żywo zainteresowani profilaktyką. Dopytywali mnie czy i w tym roku taką akcję zorganizujemy. Mamy już pomysł na kolejne badania w szerszym zakresie, ale to na razie przyszłość. Współpracą możemy wspólnie wiele osiągnąć – dodaje Lech Łodej, który podczas ostatniego dnia badań odwiedził punkt badań w Nietulisku Dużym. Podziękował osobom prowadzącym badania za zorganizowanie akcji oraz złożył na ich ręce bukiet kwiatów.
– W natłoku codziennych spraw często zapominamy o sobie i odkładamy na później profilaktykę zdrowotną. Dzięki takim akcjom umożliwiamy zbadanie swojego stanu zdrowia w miejscu zamieszkania, bez konieczności dojazdu oraz bez czekania na odległy termin – wyjaśnia burmistrz.
Ważne jest także to, że nikt nie został odesłany z kwitkiem, każda osoba, która w dniu prowadzenia badań przyszła, aby wziąć udział w akcji, została zbadana.
Badania RTG, ciśnienia, poziomu cukru, morfologii, bądź badaniu na prostatę (PSA) cieszyły się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców.
Lech Łodej przypomina także, że podczas pierwszej edycji badań, po jednego z mieszkańców, ze zbyt wysokim ciśnieniem, przyjechała karetka.
– Ta osoba miała rzeczywiście bardzo wysokie ciśnienie i nie wiadomo, czy właśnie dzięki tej profilaktyce nie uratowaliśmy jej życia. Podczas badań, na prostatę, okazało się z kolei, że część mężczyzn ma nieprawidłowe wyniki. Dzięki temu, że szybko to wykryli, mogli podjąć dalsze leczenie. Profilaktyka jest bezcenna i ratuje życie. Musimy propagować zdrowy styl życia, aby dbać o siebie. Nawet jeśli się dobrze czujemy, to nic to nie oznacza. Są takie rodzaje chorób, które nie dają żadnych symptomów, a gdy okaże się, że na nie cierpimy, na leczenie może już być niestety zbyt późno – przestrzega Lech Łodej.